Mlais MX Base bemutató

írta: b0bcat, 9 éve

Az alábbiakban szeretném röviden bemutatni legújabb üdvöskémet, az Mlais - ejtsd: "emléj" - MX Base névre hallgató modelljét.

Tartozékok

A szokásos töltő + kábel kombón felül egy jó minőségű, passzos szilikon tokot találunk a csomagban, illetve járt a készülékhez egy tempered glass kijelzővédő is. Ez utóbbit nem tettem fel, mert a gyári védőfólia is tökéletes.

Külső

Szépen lekerekített szélű dizájn, kellemes kézbe venni. Kifogástalan anyagminőség (a műanyag kategórián belül) és összeszerelés. A hátlapot nehéz levenni; atomstabilan a helyén van. Nulla nyekergés. Súlyos készülék a nagy akku miatt. Hiányosság lehet többek számára, hogy sem értesítő LED, sem gombvilágítás nem került bele. A készülék oldalára került gombok nyomáspontját jól eltalálták.

Hardver és operációs rendszer

Ebben a készülékben a nem butított, magonként 1,3 GHz-es, négymagos MT6735 SoC található, 2 GB RAM és 16 GB ROM társaságában. Gyári állapotban a RAM bő fele szabad, illetve több mint 14 GB használható a belső - nem megosztott - tárhelyből, ami amúgy micro SD kártyával tovább bővíthető.

Az operációs rendszer gyári 5.1-es Android. Letisztult, gyors és kifogástalanul működik. A kijelző érintésére minden azonnal történik; nagyon rövid a reakcióidő. (Ugyanez volt a tapasztalatom a csökkentett órajelű MT6735 proci esetén is a Cubot X12-nél.) Kevés előre telepített applikáció van gyárilag. Play Áruház természetesen van, és működik is. A rendszer közel tökéletesen tud magyarul.

Az MX Base egyik extra szolgáltatása az infra port, ráadásul előre telepítve szoftvert is kapunk hozzá, a Zaza Remote személyében, amit volt is lehetőségem sikeresen letesztelni egy új LG tévével.

Kijelző

5 colos, HD felbontású IPS kijelző, nagy betekintési szögekkel. Az érintőképernyő érzékenysége a gyári védőfóliával is tökéletes. Fontos és hasznos funkció a Beállítások menüben testre szabható Smart Wake. Nekem eleinte kisebb gondom volt vele, mert a kettős koppintást nem mindenhol hajlandó érzékelni (eleinte a kijelző alsó felén próbálkoztam, amíg rá nem jöttem, hogy felül kell).

Telefonálás, hangminőség

Ez számomra az egyik legkényesebb pont, de szerencsére ebben (is) erős a készülék; a beszédhangszórón keresztül kifogástalan a hangminőség. Ezzel együtt a külső hangszóró is jó minőségű, bár érdekes módon a kihangosított telefonbeszélgetés minősége inkább közepes. Fontos, hogy a hangzásjavító funkciókat KI kell kapcsolni! A hangkimenet minősége átlagon felüli (szintén kikapcsolt hangzásjavítással).

Adatkapcsolatok

A 4G-t nincs lehetőségem tesztelni, de a wifi-re semmilyen panaszom nincs. A GPS-vétel a GPS Test program szerint beltéren is erős (lásd screenshot), de az első GPS tracking próbálkozásnál nem sikerült pontosan az útra pozícionálnia, minden bizonnyal azért nem, mert magas házak között jártunk. Második próbálkozásra már jobban ment a dolog.

A bluetooth funkció különösen fontos számomra, mert az autómban BT kihangosítót használok. 20-ból 19-szer gond nélkül, azonnal csatlakozott a telefon, és kifogástalanul működött együtt a kihangosító szettel.

Kamera

A készülék kamerája hozza a kategória átlagát, azaz ha van elég fény, akkor egészen vállalható képeket is tud készíteni, ám kevés fény mellett nagyon zajos és mosott a produktum. A villanófénye különösen erős, és a "vakuval" készített képei is egész jók, már ami a színeket illeti.

Íme néhány fotó:





Akkumulátor

Ez az egyik legfontosabb vonása az MX Base-nek. Még ha az akku nincs is valójában 4300 mAh-s (az Mlais közismerten szeret túlozni ebben a tekintetben, de így is legalább 3600 mAh-s a telep), az általa biztosított üzemidő kiemelkedő, amiben a SoC alacsony fogyasztása is segít.

Update (2016-08-18): Meg kell követnem a gyártót amiatt, hogy 4 Ah-nál kisebbnek saccoltam az akkumulátort. Célhardverrel mérem ugyanis most a töltést, és 92%-nál már 4000 mA felett jár a delej, amit beletöltöttem (0%-ról indultunk 4 óra 50 perccel ezelőtt). Tehát gyorstöltésről még 2 amperes töltővel sem beszélhetünk (1,23 ampernél több áramot nem vett fel az akku töltés közben semmikor), de a kapacitása tényleg lehet 4300 mAh körüli.

A jelen cikk írásának pillanatában azt mondhatom el, hogy eddig kétszer volt töltőn a telefon: először két héttel ezelőtt, amikor 100%-ra töltöttem, majd 10 (igen, tíz!) nappal később, amikor 5%-os töltöttségnél újra töltőre tettem. Ez a 10 napos üzemidő az alábbi formában jött össze:

- végig be volt kapcsolva a készülék
- be volt kapcsolva az energiatakarékos mód
- a wifi és a bluetooth végig be volt kapcsolva*, a mobilnet és a GPS nem
- egy SIM kártya volt a készülékben
- automatára volt állítva a fényerő
- több mint 5 órát ment a képernyő (ebből max. egy órányi használat lehetett intenzívebb, a többi csak nyomkodás, böngészés)
- több mint 3 órát telefonáltam

(* az energiatakarékos mód azt csinálja, hogy lekapcsolja pl. a wifi-t, amikor arra nincs szükség)

Tehát a fentiek mellett volt még 10 nap készenlét. Az Antutu Battery Tester 15.800 pontra értékelte ezt a teljesítményt. Szerintem nem rossz eredmény.

Tapasztalt "hibák"

Hárommal találkoztam eddig, de ebből kettő inkább júzer hibának bizonyult végül. Az egyik a már említett Smart Wake funkció, aminél nem mindegy, hol rajzolunk illetve koppintunk a képernyőre. A másik a közelségérzékelő, amely a helyénél fogva csak akkor kapcsolja ki a képernyőt, ha szorosan a fülemhez emelem a telefont. Itt a megoldás a power gomb. A harmadik pedig a rezgő motor, ami ugyan tökéletesen működik, ám nekem nem tetszik, ahogyan gombnyomás-visszajelzésként rezeg, ezért kikapcsoltam ezt a funkciót. Semmi más hibát nem tapasztaltam szűk két hét alatt a működésében.

Összegzés

Ez egy nagyon jól sikerült készülék. Erős, modern, takarékos és jó minőségű, miközben 40 ezer Ft környékén be lehet rendelni Kínából, miközben a hasonló árfekvésű és tudású 5 colos felhozatal gyengébb procival és akkuval versenyez. Az extra hosszú üzemidő mindenképpen kiemeli a mezőnyből, miközben a hardverére nem lehet panasz. Az apró hibái szerintem bőven megbocsáthatók a rengeteg értékes szolgáltatása és az összképe fényében.