Szegedi informatikatörténeti élmények

írta: BigBlackDog, 6 éve

A tegnapi nap folyamán voltunk párommal és az egyik kedves fórumtárssal Szegeden egy informatikaitörténeti "kiránduláson". Két program volt betervezve, egész pontosan az "Informatika Történeti Kiállítás" és a "Szegedi informatikai gyűjtemény" megtekintése. Már a gyűjtemény története is érdekes, a jelenlegi helyén 2002 óta várja a látogatókat. 2012-ben nyitott meg a szegedi Szent-Györgyi Albert Agóra, ekkor átkerült a gyűjtemény egy kisebb része az új helyszínen lévő bemutatótérbe. Még a költözés előtti időkben született is egy ITcafé cikk is a témában, kedvcsinálónak érdemes lehet elolvasni.
A két épületben eltöltött -nettó- 5-6 óra nem bizonyult elégségesnek, sajnos a gyűjteménynek felét csak kutyafuttában sikerült megtekinteni. A két helyszínen való csemegézgetés bőven kitesz egy egész napos programot, feltéve, ha valaki fanatikus aktívan érdeklődő a témával kapcsolatban.

Az Agórában található Informatika Történeti Kiállítás megközelítése elég jó, Szeged belvárosában található, tömegközlekedéssel is könnyen elérhető. Kocsival érkezőknek az Agóra udvarán nyílik lehetőség -hétközben fizetős, hétvégén ingyenes- parkolásra. A kiállítás megtekintéséhez érdemes tárlatvezetést kérni, több hasznos és érdekes információ is elhangzott. A gépek két szinten vannak kiállítva, a választék pedig elég nagy. Lényegében egészen a hatvanas évek végétől napjainkig találhatóak gyöngyszemek a kiállításon. Vannak kiállított, statikus látnivalók, a teljesség igénye nélkül példaképpen M-3 dob, RAZDAN 3, MINSZK 22, illetve az internettörténeti kiállítás, továbbá vannak interaktívabb érdekességek is, mint például az 1956-ban Muszka Dániel által alkotott Szegedi Katicabogár, floppyzenegép, vagy a kiállítás második szintjén lévő terem, melyben 10-15 darab működő és kipróbálható retró gép található.

A második helyszín a város szélén, Budapesti út mellet található, az egykori szovjet laktanya egyik épületében. Ennek a megközelítése nem teljesen triviális, így írnék némi segítséget. A városból kifelé haladva a Budapesti (5-ös számú) úton az első kapunál lehet behajtani a területre. A kapunál van portaszolgálat, így amennyiben zárva lenne a kapu, kérésre kinyitják. Ezt követően egyenes kell továbbhaladni egészen a következő kapuig, ami előtt balra vezet egy utacska a bozótosba. Ezen végiggurluva jut ki az ember a nagy betonozott placcra, aminek az egyik oldalán áll a gyűjteménynek otthonként szolgáló, volt legénységi épület. Könnyítésképpen berajzoltam az alábbi műholdképre piros színű vonallal a leírt megközelítés útvonalát.

A bejáratnál már várt minket Dr. Bohus Mihály, aki az köszöntés után rögtön bele is csapott a témába. A 20-30 perces felvezető után az épületben lévő tárgyalóban folytatódott a -leginkább magyar vonatkoztatású- informatikatörténeti sztorik, érdekességek elmesélése. Majd ezt követően indult meg a gyűjtemény végigjárása. A földszint leginkább a nagy, szekrény méretű gépekkel volt tele, például külön nyugati és keleti blokk tematikájú, illetve szuperszámítógépes teremmel. Az első emeleten már a "kisebb" gépek laktak, külön távközlés tematikájú szobával. A tárlatvezetés közben minden egyes megállónál bőséges információt kaptunk és ami külön tetszett nekem, hogy töménytelen mennyiségű személyes élmény, beszámoló is elmesélésre került a megtekintett gépekkel, eszközökkel kapcsolatban. Külön kiemelendő, hogy a jelen lévő eszközök egy része müködőképes és folyamatosan zajlik a még nem feltámasztott gépek müködőképessé tétele is!
Ennél többet igazából nem szeretnék írni, egy ilyen méretű gyűjteményt mindenképpen megtekinteni érdemes, szöveggel és képekkel nem lehet átadni az élményt. Kedfokozoként az alábbi néhány képen lehet látni egy-két részletet.

IBM klón Leading Edge Dél-Koreából, 1985-ös bemutatással

--------------------------------------

Működő Siemens telex

--------------------------------------

Összességében véleményem szerint abszolút megéri rászánni akár egy teljes napot is a gyűjtemény megtekintésére. Maga a látnivaló is már páratlan informatikatörténeti témában, de a meséket, történeteket hallani kell!

A gyűjtemény Agórában található "kivonatának" fenntartása hosszabb távon is biztosított, ha jól értettem. Viszont a látottak és elmondottak alapján azt szűrtem le, hogy a gyűjtemény jelene, jövője azért nem teljesen megnyugtató. A sokszínűsége és különlegessége miatt szerintem mindenképpen megérdemelne egy jobb helyet, ahol jobban be lehetne mutatni a gyűjtemény darabjait. Az látszik, hogy a gyűjtemény fenntartói fáradhatatlanul próbálják menteni és a látogatók számára megtekinthetővé tenni a kincseket, de sajnos az épület állapota sem a legjobb. Amennyiben bárkinek lenne lehetősége a gyűjtemény alkotóit, fenntartóit támogatni, segíteni valamilyen módon (pl. van tapasztalata valamelyik itt lévő gép üzemeltetésében), az az alábbi elérhetőségeken keresztül tudja felvenni velük a kapcsolatot.
Mindenképpen arra bíztatnám a témával kapcsolatos érdeklődöket, hogy ha van idejük és kedvük, járjanak Szeged felé és a kiállítás mellett tegyenek egy túrát a gyűjteménynél is. Szerintem megéri! :K