Tápszűrő építése kapcsolóüzemű adapterekhez (HiFi készülékekhez)

írta: bkercso, 4 éve

Felteszem ide, hogy csak linkelni kelljen, ne kelljen mindig újra lerajzolnom... :DDD

Egy egyszerűen és olcsón megépíthető LRC-szűrőt ismertetek, amelyet kapcsolóüzemű adapter után kötve egy igen jó minőségű tápegységet kaphatunk: a kapcsüzemű adapter (ma már ugye csak ilyeneket kapni) garantálja a feszültségpontosságot, túláramvédelmet, túlfeszültségvédelmet és érintésvédelmet, míg a szűrő leszűri a feszültségzajt, egészen a hangfrekvenciás tartomány aljától kezdve.

Az így kialakított táp jobb a "csoda" analóg szabályzós tápok 99%-ánál, mert azokban egyrészt az egyenirányítódiódák zaját nem szűrik megfelelően, másrészt a lassú, visszacsatolt feszültségstabilizátorok torzítása sajnos hallható (HiFi eszközök táplálása esetén).

Kapcsrajz. Aki most lát ilyet először, az inkább vásároljon valamit annak: bal oldal a bement, jobb oldal a kimenet, míg az alsó vezeték a közös negatív pólus

A kapcsolásról röviden

Először is, az alkatrészértékek nem kritikusak, 2x-es szorzó/osztó belefér a buliba. :)
A tekercs (390uH) és a nagy kondi (4700uF-10 000uF) szűr alacsony frekvencián, míg a tekercs a kis kondival (2,2uF) nagyfrekis szűrést végez. A 0,33 ohmos ellenállás a feszültséglengést csillapítja a rezonanciafrekencián (damping), ahogyan egy autó kerékfelfüggesztésénél ezt a lengéscsillapító is teszi. Ajánlott: 0,33-0,5 ohm / 2W. (Értéke egyébként akkor jó, ha az átvitel túllövése (a markerekkel megjelölt pupli) nem magasabb 2-3dB-nél.)
Az ellenfeszített dióda a bemeneten az esetleges fordított tápfesztől véd: pl. egy 4A-es adapter esetén 6A-es diódát használva nem sérül semmi, mivel az adapter áramkorlátja megvédi az eszközöket.

Építés, alkatrészválasztás

A kivitelezés nem kritikus, de azért a kimeneti kábelt illik a fóliakondi (2,2uF) lábairól elvinni.
Csatlakozónak legtöbbször 5.5/2.1 mm-es (nagyobb áramoknál 5.5/2.5) tápcsatlakozót használnak (DC jack); így kell keresni.
A tekercs min. a szükséges áramerősség 1,2..1,5-szeresét bírja el áramban, a kondenzátorok pedig a max. feszültség 1,2..1,5-szeresét bírják!

Tekercsből (inductor) bármi jó, ami bírja az adott áramot, tipikus a toroid (szalagmagos) vagy ferritmagos kivitel. Előbbit gyorskötözővel vagy szlikongumival is rögzítsük a NYÁK-hoz!
Kondenzátorból (capaitor) a 4700uF-os elektrolit kivitel, de nem kell low-esr vagy egyéb hókusz-pókusz, pl. nagyáramú vagy magas hőmérsékletű, hosszú élettartamú stb., mert nem kap nagy terhelést. A kis kondi fólia (MKT, MKS, MKP, vagy esetleg X7R kerámia) típus legyen! A dampingellenállás 2W-os legyen, hogy bírja a bekapcsoláskori töltőáramokat! A védődióda az adapter max. áramának min. 1,5-szeresét tudja!

Használat

Csak kikapcsolt eszközhöz és konnektorból kihúzott adapterhez csatlakoztassuk vagy csak ilyenről csatlakoztassuk le!

Sikeres utánépítést kívánok!
Kérdéseket ide várok, nem privátban! :R

bkercso

Irodalom

Switching Regulator Noise Reduction with an LC Filter - Analog Devices