Tápegység belső tisztítás -és ellenőrzés alapok.

írta: _Atesz, 7 éve

Leírom, mert unom mindig legépelni, így csak linkelni kell.
Az írás természetesen laikusoknak szól, így komolyabb javítási útmutatók nem lesznek benne.
Rossz minőségű tápegységet jobb cserélni.

Cicalányok, 0 műszaki érzékkel rendelkező emberek inkább ne végezzék el az alábbi műveleteket!
Aki elvégzi, az csak saját felelősségére és belátására tegye!

Csak olyan tápegységet szedjetek szét, aminek lejárt a garanciája, mert garanciavesztéssel jár!

Először is el kell dönteni, érdemes-e foglalkozni a tápegységgel, vagy inkább csere. Ha érdemesnek ítéltetik az alany, akkor a következő a menet:

Első -és legfontosabb lépés, az áramtalanítás! Le kell kapcsolni a tápegység hátulján levő kapcsolót (ha van), majd ki kell húzni a tápegységből a hálózati tápkábelt.
Ezután nyomjátok meg a bekapcsoló gombját a PC-nek, ami van töltés a kondenzátorokban, ilyenkor a nagy része "kimegy" belőle. (meg is pörgeti sokszor a gép ventilátorait 1-2 másodpercre)
Ezután le lehet csatlakoztatni a tápegység csatlakozóit az alaplapról, egyéb belső perifériákról.
A szerelés folyamata alatt elvileg ESD védőfelszerelést kellene hordani, de minimum ESD csuklópántot bekötve, viszont mivel ez nincs a háztartások 99,999%-ban, ezért elég ha figyeltek ne érintkezzetek közben chip-ekkel, IC-kkel, illetve ne legyen rajtatok műszálas pulóver pl.

Következő lépés, ki kell szerelni a tápegységet a számítógépházból.
Szükség lesz egy kereszthornyos Phillips (csillag) csavarhúzóra:
Ezután jöhet a tápegység burkolatának leszedése. A burkolatot eltávolítva már elénk tárul a belső rész. Mivel többnyire több éves por, pormacskák, akár elhunyt pókok -és azok pókhálói húzódnak meg benne, ezeket el kell távolítani.

1. módszer:

legjobb ha van száraz levegős kompresszor (ha egy törlőpapírra, zsepire ráfújtok látszik nem-e nedves / olajos / festékes stb. levegő jön belőle), ez esetben ki kell vinni szabad térre és a kompresszor pisztolyával ki kell fújkálni belőle a koszt. Legjobb vinni a komplett gépházat és azt is kifújni, ha már lúd alapon.. Csak óvatosan a nyomás erősséggel, nehogy kárt tegyetek a belsejében, érzéssel fújjátok. Magatoktól elfele végezzétek a fújást, különben kaptok egy jó kis porködöt az arcotokba. :)
Lehet sűrített levegő spray-el is végezni, viszont ez elég drága és kb. fél töltöttség alatt a nyomás is kisebb a kelleténél, személy szerint nem javaslom.

2. módszer: ha nincs kompresszor (a legtöbb esetben nincs otthon), akkor egy száraz ecset is megfelelő. Ez esetben is jobb kint végezni a műveletet, vagy olyan helyen, ahol nem gond a porolás. A túl kicsi ecsettel sokáig kell szöszmötölni, a túl naggyal meg nem lehet a megfelelő helyeket kiseperni. Festékboltban, stb. helyen kapható 1 - 1,5" (zoll)-os ecset pont jó.
Ez 1,5"-os:

Érdemes a ventilátor lapátjait is megszabadítani a rárakódott portól.

Ha ez megvan, akkor meg kell nézni van-e "púpos", azaz a palástjuk felső részének perforálása mentén megdagadt, felfújódott kondenzátor. Ezek már köszönőviszonyban sem szoktak lenni a ráírt értékükkel. A képen a bal felső kettő kondin látszik:

Ha ilyet láttok, akkor vagy ki kell cserélni ezeket, vagy ha nem értetek hozzá és nincs aki segítene, akkor mehet szervizbe. (feltéve, hogy érdemes vele foglalkozni egyáltalán, magyarán nem-e lesz magasabb a költség szerviz díjjal, mint vennétek egy új / minőségi használt tápot. Általában nem éri meg a szervizes javíttatás, tehát ez esetben jobb cserélni a tápegységet)
Csere esetén lehetőleg azonos legyen a feszültség -és kapacitás értéke a kondenzátornak, ha nincs rá mód, akkor:
- a feszültség érték lehet picit magasabb ( pl. 10V helyett lehet akár 16V is, ez esetben viszont lehet a méret lesz a gond, ha szűk helyre kell visszaforrasztani a "dagibb" kondit)
- a kapacitás is picit lehet nagyobb (max. +20%), de itt jobb tartani az eredeti értékét.
A hőmérséklet tűrésére is érdemes odafigyelni, tehát ha a kiforrasztott 105C-ra van hitelesítve, illik ugyanolyan vagy jobb tűrésűt visszaforrasztani.
Természetesen a polaritásra figyelni kell a kondik cseréjénél.

Ha ok minden kondi, tiszta a belső, akkor mehet vissza a burkolat. Vissza lehet építeni a tápot a gépbe (fordított a sorrend, mint leszerelésnél természetesen, tehát belső csatik -> hálózati tápkábel -> kapcsoló a tápon) és mehet egy bekapcsolás.

Ezzel még nincs vége, le kell ellenőrizni a feszültségeket. Szoftveres mérés az esetek többségében pontatlan, a drágább tápokhoz adnak monitorozó szoftvert, ami USB kapcsolaton keresztül kap infót a tápról, ezek már egész jól mérnek. Minden más szoftveres mérés nem mérés. Tehát szükség van egy multiméterre. Nem kell drága laboratóriumi példány, egy olcsó noname is megteszi.
A kapcsolót állítsátok DC 20V-ra.
Mérni kell egyszer terheletlenül, majd terhelve (Adia64 / Prime95 + Furmark, vagy egy komolyabb 3D-s játék max. grafikán) a következő feszültségeket:
12V: citrom sárga és fekete (test) vezeték közt (Molex csatinál a legegyszerűbb, érdemes a PCI-E kábelnél is ellenőrizni)
5V: piros és fekete vezeték közt (Molex csatinál a legegyszerűbb)
3,3V: narancs és fekete vezeték közt (ezt csak a nagy ATX csatinál lehet mérni, a mérőtüskét be kell "tuszkolni" a vezeték mellé, ahol becsatlakozik)
A nagy 24pin-es ATX csatiról kép:

A szabvány szerinti eltérés +-5% lehet, tehát pl. 12V esetében 11,4V alsó határ, 12,6V felső. Tapasztalatom szerint az az egészséges, ha ez inkább max. +-4%, tehát 11,52V - 12,48V közt van.
5V-nál szabvány szeint 4,75V - 5,25V -on belül kell legyen, jobb ha 4,8V - 5,2V-on belül van.
3,3V-nál szabvány szerint 3,17V - 3,43V -ig, itt a szabvány eleve +-4%-ot enged.

A terhelés alatti mérésnél levő feszültség értékeinek a kívántnál nagyobb eltérése abból is adódhat, hogy túl van terhelve a tápegység. Hogy így van-e, azt ki tudjátok számolni: VGA max fogyasztás + CPU max. fogyasztás + 40W periféria fogyasztás, mindez szorozva 1,2-vel (közepes minőségű tápoknál 1,5-el). Ha a kapott érték meghaladja a tápegység teljesítményét, akkor az túl van terhelve!

Ha ez is ok, akkor lehet tovább használni a tápegységet, ezt a műveletet pedig érdemes 1-2 évente elvégezni.

Ajánlott olvasnivalók egyrészt a "melyik tápegységet vegyem" topik összefoglalója: link
Másrészt az ajánlott tápegységek aktuális listája: link
Ha nem tudod eldönteni melyik tápegységet vedd: link
Ha komolyabb bajod van a tápegységeddel: link

A torna végén pedig nagy légzés, levegő kifúj, mindenkinek az egészségére. ;)