Védőföldelés meglétének -és a bejövő AC feszültségnek az ellenőrzése.

írta: _Atesz, 7 éve

Sok helyen találkoztam a védőföldelés hiányával -és az által okozott károkkal. Több szempontból is hátrányos, sőt akár életveszélyes, ha nincs. Nagyon sok lakás / ház elektromos hálózata nem felel meg a jelenlegi érintésvédelmi szabványban foglaltaknak.
Hogy ez hogy kerül ide?

● A védőföldelés hiányában - főleg a gyenge minőségű tápegységek esetében - akár halálos áramütés érheti a felhasználót, tekintve fémesen kapcsolódik a tápegység a számítógépházzal. Így az esetleges testre kerülő 230V megjelenik a gépházon. (a lakás egyéb helyein a fémes eszközökön, pl. mosógép, fürdőkád..)

● a számítógépház feltöltődhet elektrosztatikusan, így károsodhatnak az alkatrészek azon belül

● a túlfeszültségvédő elosztók / szünetmentes tápegységek nem tudják rendben végezni a dolgukat

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Akkor térjünk ki a fő témára, azaz a konnektor / konnektorok / elosztók ellenőrzésére.

Cicalányok, 0 műszaki érzékkel rendelkező emberek inkább ne végezzék el az alábbi műveleteket!
Aki elvégzi, az csak saját felelősségére és belátására tegye!

Először is szükség lesz 2 eszközre, fázisceruzára és multiméterre. Ezek nélkül hozzá se kezdj:

Először is megjegyezném, hogy mérés közben legyen rajtatok lábbeli, aminek a talpa szigetelő, azaz gumi vagy műanyag (tehát ne mezitláb / zokniban mérj), illetve ne érintkezzetek közben fém tárgyakkal (radiátor / radiátor cső, kád, mosógép stb)/ fallal.
Legjobb ha van rajtatok hosszú nadrág és pulóver, sőt még akár egy gumikesztyű sem túlzás.
A haladók nyilván elhagyhatják ezeket, a kezdőknek viszont nem árt a "túlzott" védelem.

Ha ez megvan, akkor a fázisceruzával át kell vizsgálnotok a konnektor érintkezőit:

A konnektort a helyén mérjétek, ne kezdjétek el kiszerelni!
Szabvány szerint a bal oldali érintkezőn kellene lennie a fázisnak (tehát itt kellene csak világítania a fázisceruzának), de van, hogy felcserélik a nullával. Mivel váltóáramról beszélünk, így működés szempontjából nem okoz gondot, de ez már egy jele a szakszerűtlen szerelésnek.
A védőérintkezőkön nem szabad lennie fázisnak, ha mégis lenne, akkor --> villanyszerelőt kihívni!
Direkt nem írom le, hogy hogyan kell megoldani az ilyen helyzeteket, ugyanis itt komoly életveszély van. Tehát ahol villanyszerelőt javaslok ezentúl, azt vegyétek komolyan. Képesített, aktívan dolgozó villanyszerelőt hívjatok, Józsi bácsi, aki "nagyon ért hozzá", meg "már otthon kicserélte a vezetékeket a falban" nem elég. Rengeteg kontár munkával találkoztam. Itt szó szerint a lét a tét, ez esetben a szakemberre semmiképp se sajnáljátok a pénzt. Ha már ott jár, tessék leellenőriztetni vele a komplett hálózatot az otthonotokban, vezeték keresztmetszeteket, kismegszakítókat, érintésvédelmeket.

Ha minden rendben és nincs fázis a védőérintkezőn, akkor jöhet a földelés meglétének és a bejövő AC feszültségnek az ellenőrzése.
A multimétert rakjátok AC 750V / V~ állásba, fekete vezeték a COM feliratba, piros az AC / VΩHz feliratúba menjen.
A mérőtüskéknek még csak véletlenül se érintkezzetek a fém részével mérés közben!
A mérőtüskékkel nehogy összezárjátok a konnektor fázis -és védőföldelés kimeneteit!

(tehát ne keresztezzétek a mérőtüskéket, a műszeren keresztül kell záródjon a kör)

A konnektor bal és jobb oldali érintkezője közt 215-235V-ot kell mérnetek.
Ha ez az érték eltérő, akkor vagy gond van a belső hálózattal (rossz kötések, túlterhelés, stb.), vagy a külső hálózattal --> villanyszerelőt kihívni!
Az előbb kiderült hol van a fázis, az és a védőérintkező közt kell mérnetek ugyanúgy 215-235V-ot. Ha ezt az értéket kapjátok az jó jel = van védőföldelés / védőnullázás.
Ha 0 - 120V közti értéket mértek = rossz jel, nincs védőföldelés --> villanyszerelőt kihívni!
A nulla és a védőérintkező közt 0V (védőnullázás esetén), 1-5V (védőföldelés esetén) az érték.

Ezt a műveletet a lakás / ház minden konnektoránál érdemes elvégezni. Előfordulhatnak olyan konnektorok, amik nem földelésesek, ezekre csak olyan eszközt szabad kötni, ami nem földelt (kettős szigetelésű), pl. villanyborotva, rádió.
Ezeknek a csatlakozója csak dugvillás, nincs rajtuk földelő érintkező:

Érdemes leellenőrizni az elosztókat és a betáp kábeleket is. A kábeleket jobb a multiméter szakadásvizsgálójával ellenőrizni, természetesen kihúzott állapotban.

Ha mindenhol rendben a védőföldelés, akkor fel lehet lélegezni, jól fognak működni a túlfeszvédő elosztók, szünetmentes tápegységek (UPS) is.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Apropó, mindenkinek javasolnám a túlfeszültségvédő elosztók használatát (APC, Eaton és márkásabb darabokat):

A korszerű tápegységekben ugyan van túlfeszültség védelem, de ez egyrészt nem jelent 100%-os védelmet, másrészt csak a PC alkatrészeit védi, a monitort, hangcuccot, TV-t, az épp töltődő drága mobiltelefont, XBOX-ot, stb. nem védi. Lehet kapni olyan elosztót, amin van koax védelem (a képen ilyen látható - TV/beltéri egység/médiabox védelme), illetve telefon/ethernet védelemmel ellátottat (modem/router -és ezen keresztül a TV/PC védelme). Érdemes tehát nem csak az AC oldalról védeni a készülékeket.

Ha ingadozó a lakásba bejövő feszültség (szerencsére ritka), akkor érdemes line interaktív / online szünetmentes tápegységet venni:

Itt egy kis magyarázat: link
A mai PC tápegységek aktív PFC-je miatt lehetőleg normál szinuszost vegyetek (drága), a kvázi szinuszos többnyire megfelelő, de nem garantált, hogy együtt tud működni a tápegységetekkel.