A francia paradoxon, avagy miért kövérek az amerikaiak

írta: erdoke, 9 éve

Bizonyára van még olyan ember, aki nem hallott a címben szereplő ellentmondásról, ezért előbb ezt tisztáznám: Valamikor az ötvenes évek első felében, tehát nem sokkal a II. VH után, egy Ancel Keys nevű amerikai kutató arra a következtetésre jutott, hogy a zsírfogyasztás okozhatja az akkoriban elharapódzó szív-érrendszeri megbetegedéseket. Ennek alátámasztására bemutatott egy grafikont, amin egy felfelé ívelő görbe mentén hat ország volt feltüntetve a fenti két paraméter függvényében. Jobbra fent a zsírban dúskáló amerikaiak hullottak, mint a legyek, balra lent a negyede annyit fogyasztó japánok éldegéltek szívpanaszok nélkül. Íme:

Volt néhány probléma ezzel a grafikonnal, mindenekelőtt az – ahogy a kortársak arra nagyon helyesen rávilágítottak –, hogy összesen 22 országból álltak rendelkezésre adatok, mégpedig azonos koordináta-rendszerben a következők szerint:

Hmm. Ebből adódik néhány kérdés, pl. maga a francia paradoxon: Hogyan lehet a franciáknál még a japánokénál is alacsonyabb előfordulása a kérdéses betegségeknek, ha háromszor annyi zsírt esznek? Ráadásul az a zsír nagy mennyiségben tejből és tejtermékekből származik, azaz telített! Vagy mi a helyzet a svédekkel, norvégokkal és hollandokkal? Mi a különbség az osztrákok és a finnek között? Attól eltekintve, hogy az ilyen adatok leginkább semmilyen következtetés levonására nem alkalmasak, különösen egy világháborút követő időszakban, még az adott összefüggés is egyértelműen sántít. Az már csak hab a tortán, hogy a japánoknál a szintén szív-érrendszeri panaszként nyilvántartott sztrók (agyvérzés) sokkal magasabb volt, mint az amerikaiak esetében.

Ez tehát a francia paradoxon, ami éppen tegnap jutott eszembe, miután vacsorára befaltam egy jó zsíros kecske krémsajtot, amit náluk készítettek. (Az összetevők között egyetlen furcsaságra akadtam, ami a "természetes kecskearoma" volt. WTF?)
Ezzel erősen kontrasztban volt a reggelire az amerikai repülőn kapott "étel":

A képen nem látszó, zsírmentes tejjel feljavított (?) híg kávéhoz kapott két zacsi cukorral együtt összesen 68 g cukrot tartalmazott, amit tovább bővíthettem volna 2 dl narancs- vagy almalével: +24-28 g. Nooormális? Ettől másfél óra múlva mardosó éhség fogja el az embert, részben a lefelé zuhanó vércukor, részben a tápanyaghiány miatt. Szeméttel ugyanis nem lehet rendesen jóllakni.