Magyarország az európai elhízási toplisták élén

írta: erdoke, 9 éve

Ha eddig bárki úgy gondolta, csak elborult az agyam, amikor elkezdtem fogyózni, és azóta másra sem tudok gondolni, most talán rádöbben, hogy a vészharangok, amiket tavaly elkezdtem kongatni, nem elsősorban a saját fixációim kivetülései.
A Csüngő hasú nyugati világban elsősorban saját megfigyeléseimre hagyatkoztam, amikor az egyre nagyobb számban feltűnő elhízott emberről írtam, ám most itt vannak az adatok – legnagyobb sajnálatomra. Lássuk, miről van szó.
Felnőttek esetében a lakosság 28,5 %-a kórosan elhízott. Tehát ismétlem, nem túlsúlyos, hanem kórosan elhízott! Definícióként a 30-nál magasabb BMI-t (testtömeg-index) használják, ami nem a legszerencsésebb, de a legnagyobb probléma – az izmos ember indexe is magas – szerintem nem fenyeget tömegeket Magyarországon. Íme a (kattintással nagyítható) grafikon:

Ráadásul a hazai adatok 2009-ből valók, azóta a helyzet csak romlott, ismerve a tendenciákat. Sőt, nemrég mág jót röhögtünk az amerikai kövéreken, de néhány éven belül fordulhat a kocka, és Magyarország lehet a világ legkövérebb nemzete! Óvatosan jegyzem meg, hogy már a miniszterelnökünk is méretes pocakot és tokát eresztett, megfelelően képviselheti tehát az országot... Csekély öröm az ürömben, hogy a gyerekek körében vannak európai országok, amik még nálunk is rosszabbul állnak, pl. Görögország és Olaszország. Engem ez csöppet sem vigasztal...
A túlsúllyal, de még inkább a kóros elhízással szinte minden modern betegség jövőbeni előfordulásának valószínűsége drasztikusan megnő: metabolikus szindróma, magas vérnyomás, T2 cukorbetegség, szív-érrendszeri panaszok, daganatos megbetegedések. Ez az állapot katasztrofális költség emelkedést fog jelenteni az egészségügy számára, és a számok azt jelentik, hogy gyakorlatilag minden családban lesz áldozata a betegségnek.
Kiemelten fontos tehát, hogy az emberek figyelmét felhívjuk rá: Hormonális problémáról van szó, amit elsősorban a nem megfelelő táplálkozás okoz, másodsorban egyéb, életmódbeli problémák, mint a mozgáshiány, a stressz és az alváshiány. A táplálkozás szerepe akár 80 %-os is lehet az egészben, hiszen a mozgáshiány pl. részlegesen kompenzálható.
A későbbiekben be fogom mutatni, hogy a megoldás nem kifejezetten bonyolult, nem is igazán drága, és még csak szenvedni sem kell hozzá. Ahogy a jelenleg kövérségben még világelső országban mondanák: Stay tuned!