COVID-19 statisztikák

írta: Goose-T, 4 éve

Mindenki a koronavíruson pörög manapság, persze ez nem meglepő. Nekem az nem tetszik, hogy mindenhol a kumulált eseteket mutatják be a grafikonokon, az pedig mindig csak nőni fog. Szerintem ez így nem túl informatív, folyamatosan erősíti a világvége-érzést az emberekben. Pedig azért nem olyan nagy szám ez mondjuk a spanyolnáthához viszonyítva. Jelen állás szerint eddig igazoltan minden 9000. ember kapta el a koronavírust a világon. Nyilván csak annyi fertőzést tudnak igazolni, amennyit tesztelnek, de még ha megszorozzuk tízzel vagy százzal, akkor sem kapunk hatalmas számot. Akár még ezeknek a brit tudósoknak az elmélete is helytálló lehet. Azt sem ismerjük, hogy a vírus tüneteinek a súlyossága milyen spektrumon mozog, hiszen a legtöbb helyen csak olyan emberek jutnak el a tesztelésig, akiket már eléggé zavarnak a tünetek.

Nagyon elkanyarodtam az eredeti felvetéstől, visszatérek most már a lényegre. Némi kereséssel találtam olyan grafikonokat, ahol nem a kumulált esetszámot ábrázolják, hanem a napi új esetek 3 napos mozgóátlagát. Ez sokkal jobban mutatja a trendeket. Jó hírrel tudok szolgálni, ugyanis Európa nagyobb országaiban, ahol vélhetően rendesen tesztelnek, már napok óta csökken az esetszám, tehát már talán túl vagyunk a nehezén. Persze az egészségügy leterheltsége még nőni fog egy ideig, de legalább már nem kilátástalan a helyzet.

forrás

A halálesetek száma még nem mutat sajnos ilyen trendet, persze ennek természetesen csak az az oka, hogy az elhalálozás napokkal, hetekkel később történik, mint a megbetegedés:

forrás

A lényeg az, hogy ezeket az adatokat nézve talán már látszik a fény az alagút végén. Mondjuk úgy, hogy a felén túl vagyunk. Szerintem májusban már nagyon alacsony lesz Európában a napi esetszám. Ha nulla közelére csökken, akkor már a korlátozásokat is feloldhatják. A napsütéses órák számának a növekedése és az erősődő UV-sugárzás sem fog kedvezni a vírus szabadtéri terjedésének.

Még további érdekes grafikonokat lehet böngészni ezen az oldalon.