Komputer-onánia 2: Trinity mini-PC

írta: Goose-T, 12 éve

Egyszer már rámjött az álmodozás, persze azt a tervet nem valósítottam meg, építettem helyette egy Brazosos kisgépet, ami kb. akkora, mint egy angol-magyar kéziszótár. Amikor az AMD bejelentette, hogy mostantól ő APU-kat gyárt, felcsillant a szemem, hogy azokból milyen jó minigépeket lehet majd építeni versenyképes játékteljesítménnyel. Bár játékok terén a Brazos sem vall szégyent, főképp a 2006-ban és korábban megjelent játékokban brillírozik, ott is csak inkább 720p felbontásban (nálam lapostévére van kötve ugyebár). A Llano esetében már elkezdtem gondolkozni, hogy legközelebb talán ilyet kéne összerakni, a Trinity bejelentése pedig megadta a végső lökést. Sajnos még nem lehet kapni, de a Trinity modellek közül az A10-5700 kódjelűt néztem ki. Itt van egy kis összehasonlító táblázat róluk:

Ezt a Tom' s Hardware oldaláról loptam, ebből a jó kis tesztből.

Szóval azért jó ez az A10-5700, mert aránylag nagy teljesítményű (a második leggyorsabb Trinity), és csak 65W a TDP-je, ezért nagyon hatékony gépet lehet belőle építeni. Sajnos csak 2012 utolsó negyedévére ígérik a megjelenését a végfelhasználók számára, addig csak az OEM gyártók kapnak belőle. Alaplap sincs még hozzá, természetesen engem ez nem akadályoz meg az álmodozásban: gondolatban már össze is raktam egy konfigot belőle. Gamer PC ~128000 forintból, ami még keveset is fogyaszt. Nem semmi, mi? Persze ez csak a "doboz" ára, a monitor és a perifériák nincsenek benne a kalkulációban. Nézzük, miből is fogom én ezt összerakni:

Ház

Chieftec BT-02B mini ITX ház: 240mm x 135mm x 295mm-es méreteivel bőven elfér a TV mögött feltűnésmentesen. 180W-os tápja röhögve elviszi a 65W-os APU-val rendelkező konfigot, amiben nem is lesz egyéb nagyfogyasztó: optikai meghajtót és diszkrét VGA-t nem szándékozom beletenni, vinyóból notebookba valót teszek (~3W), az alaplap és a memória sem fog többet zabálni szerintem 20W-nál. A ház jelenlegi ára 15455 forint, ez magában foglalja a tápegységet is.

Proci, alaplap

AMD A10-5700 és valamilyen ASRock vagy Gigabyte alaplap A85-ös chipsettel. Ezek még nem kaphatóak, de én kivárom. A kép egy ASRock A75M-ITX-et ábrázol. A mostani Llano-s alaplapok és az APU-k árából kiindulva az alaplap kb. 22000 forintba fog kerülni, a proci pedig 30000-be. Ez összesen 52000 forint.

HDD

Én már csak a Western Digitalban bízok meg, ezért esett a választásom a Scorpio Black 750GB modellre. Nagyobb nem kell, 7200rpm garantálja a 3,5"-es vinyókkal összevethető sebességet, 27145 forint az ára. Az SSD-khez én még vaskalapos vagyok, bár lehet, hogy egyszer majd veszek egyet bele kiegészítőnek.

Hűtés

Silverstone NT01-E a kiszemelt hűtő, bár nem biztos, hogy fel lehet majd rakni FM2 foglalatra és belefér a házba. Viszont marha jónak tartom az elgondolást, miszerint a hátsó házventi magasságába tolják fel a hűtőbordát, így a Chieftec ház hátuljába rakható 2 darab 6cm átmérőjű ventilátor nagyszerűen tudná hűteni. A jelenlegi ára 11176 forint. Ehhez jönne még kettő 6cm-es venti és esetleg egy 8cm-es, ha nem lenne elég a hátsó kettő, mondjuk maximum 5000 forint értékben.

Memória

Az AMD APU-k a természetükből adódóan nagyon kívánják a sávszélességet, ezért érdemes megvenni a lehető leggyorsabb memóriákat, amiket még kezelni tud az alaplap. A mostani Llano-s alaplapok legfeljebb 1866MHz-es DDR3 memóriákat kezelnek, ha ez így marad, akkor elég lesz egy Corsair Vengeance 8192MB kit 17226 forintért. Sajnos gyorsabb memóriákat most nem találtam 2x4GB-os kiszerelésben emberi áron.

Összegzés

Pontosan 128002 forint jött ki az árra, ami egy csendes, kisméretű, alacsony fogyasztású, játékokban sem szégyent valló konfigért szerintem jó ár, ráadásul nyitva áll a lehetőség egy diszkrét videokártyával való bővítésre is. Már csak azt várom, hogy végre megjelenjenek az asztali Trinity procik. :D Természetesen várom a topikba az egyéb ötleteket, mivel is lehetne még jobbá tenni ezt a koncepciót.