3 óra sz**ás egy kilazult SATA kábel miatt

írta: Jhonny06, 10 hónapja

Tegnap kicseréltem a tápot, meg visszaraktam a gépbe a 3070-et. Kábelrendezés, portalanítás, majd vissza az asztalra. Indítom.. semmi, csak teker a végtelenbe az MSI logo-nál. Újraindít, megint. Ezt még vagy 5X eljátszottam, ok, ez nem fog menni. Közben kiírta azt is, hogy automatic repair. Ez este 8 magasságában volt.

Gyanús volt, hogy a VGA driverrel lehet valami, mert a szétszedés előtt letöröltem a régi NVIDIA drivert, de mondom kép van a monitoron, ettől még be kell bootolnia. Szóval váltogattam egy darabig az alaplapi és VGA-n levő csatlakozók között, még a VGA-t is kikötöttem, majd ki is szedtem, mert amíg érzékelte, addig az alaplapi csatival ugye nincs kép a monitoron. Ezzel elment egy csomó idő, de semmi.

Rákerestem erre a jelenségre, mert ismerős volt. Tele van vele a net, egy végtelen loop-ba kerülsz és sose indul a gép, de a repair se megy tovább. Megoldások.. mindenhol a Windows telepítőt írja, de honnan szerezzek? Bekapcsoltam a Macbook Pro-t, rákerestem, hogy hogy lehet Mac-ről bootable USB-t létrehozni. Még szerencse, hogy van itthon olyan pendrive, amin van USB-C csatlakozó is. :DDD Közben elkezdtem letölteni a WIN 10 ISO-t, a 6GB-os file-ra 3-4 órát írt - tudni kell, hogy az albimban borzasztóan rossz a wifi, lényegében csak LAN-on kapok használható sebességet. Illetve valószínűleg a modem/router gyenge, na mindegy. Mondom fasza lesz ezt megvárni. Közben keresgéltem egyéb megoldásokat - volt olyan app, amihez nem kellett ISO, de ez nyilván ugyanúgy letöltött valamit a háttérben, úgyhogy nem voltam előrébb. Természetesen nincs LAN port a Mac-en, átalakítóm meg pláne nincs hozzá.

Aztán eszembe jutott, hogy ott a céges gép, azon van LAN. Elindult a letöltés, csak úgy süvített. Local admin jogom van, gondoltam akkor már nem szarakodok a Mac-en, hanem megcsinálom a Windows-os Media Creation Tool-lal. Egy ideig eljutottam, majd nagyon gondolkozott és kiírta, hogy rendszergazdaként kéne belépnem, nem elég a local admin neki. Mondom igen, ez túl szép lett volna, ha elsőre működik. Visszakapcsolom a Mac-et, tovább kutatok. Találok is egy jót, ami több cikkben is szerepel. Persze az írásnál kiírja, hogy ezt a funkciót nem tudja a trial. Ezen a ponton már elég ideges voltam. Próbáltam okos forrásból beszerezni, de semmi. A Boot Camp Assistant nem támogatott az M1-es MacBook Pro-n.

Mivel ott volt a munkahelyi gép, ezért gondoltam vissza arra és keresek Windows-os megoldásokat, hátha más progihoz nem kell adminnak lenni. Feljött a Rufus, mint találat, mondom tényleg, ez eszembe juthatott volna. Gyorsan meg is csináltam vele. Bebootolok vele, mondja a GPT partition scheme nem lesz jó neki, használjak MBR-t. Anyád. Elölről az egész. Itt már olyan 22:30 körül lehetett, sík ideg voltam, egy csomó mindent akartam még csinálni az este.

A lépések között persze egy csomó keresgélések, hogy a bootable usb-n kívül mi lehet a probléma, persze mindenhol más megoldások. Hardver inkompatibilitás meg minden volt, gondoltam nálam csak nem lesz ez, mivel egy korábban működő gépről van szó, a VGA-t is használtam, csak a táp új.

Megcsináltam, bootolok pendrive-ról, végre bejön a Windows logo, aztán semmi. Mondom ok, belefér, újraindítjuk. Megint semmi. Mondom ilyen nincs, hogy semmi nem működik.

Mondom leszedem a ház egyik oldallapját, volt egy megérzésem, hogy a winyóval lehet valami, de ettől még indulnia kéne a gépnek, hiszen nem azon van az oprendszer, csak adattárolásra használom. Természetesen ki volt lazulva a SATA kábel, ott elmorzsoltam pár baz**g-et. Persze utána pöccre indult a gép, ekkor már este 11 volt.

Kérdezem én, hogy egy olyan gép miért nem indul egy kilazult/be nem dugott SATA kábel miatt, amin egy M.2-es SSD-van az operációs rendszer, tehát a merevlemeznek semmi köze nem kéne, hogy legyen a működéshez? Ilyen balfasz dolgot még életemben nem láttam. Nem csoda, hogy röhögnek rajtunk a Mac-esek.