Újabb prémium kategóriás modellel bővült a Western Digital My Passport sorozata

írta: King Unique, 11 éve

A WD nemrég bejelentett My Passport Ultra szériája után itt a következő elsősorban windows rendszerekhez tervezett tetszetős modell, a Slim.
Fontos megemlíteni még az elején, hogy maga a meghajtó természetesen használható Linux és Mac rendszerek alatt is, olvasni azok is tudják a gyárilag NTFS partíciót. Továbbá akár át is formázhatjuk, particionálhatjuk a kívánt fájlrendszerre, de léteznek NTFS-3G driverek is erre a célra, illetve gyártanak külön "for Mac" szériát is, amiről lentebb ejtettem szót.

WD My Passport Slim 1 TB

Ez hasonlóan az 500 GB-os Edge/ Ultra modellhez bő 12 mm vastag 1 TB-os méretben, míg az Ultra ekkora kapacitással már 15,4 mm, ami arra enged következtetni, hogy a Slimben már az új 7 mm-es WD10SPCX vinyó
lehet [teszt]

Ígéretesen hangzik 2 TB-os verzió is, a maga 0.7-inches= kb.18 mm-es vastagságával, ami felveti azt a lehetőséget , hogy a korábbi 4 db tányért - 15 mm - tartalmazó 21 mm vastag Passport után itt csökkenteni fogják a belsejében helyet kapó 2,5" Scorpio Green széria lemezszámát , de az is elképzelhető , hogy csak amolyan "kilapításról" van szó a burkolat terén is...
A prémium kategóriát tükrözi az immáron windows-os vonalon is elérhető aluminium burkolat, ami első rámézésre úgy néz ki, hogy csak a fedlap készül fémből, amit a tech2.hu internetes portál videója is sugall [link], de közelebbről szemügyre véve, megtapogatva, valójában az alja is aluminium - tehát maga a ház - csak oldal körülvevő szegély műanyag.

Nekem személy szerint jobban tetszenek ilyen téren a Mac vonal Studio és Air modelljei. [link], amik esetében pont fordítva van ránézésre a dolog, mert a fedlap műanyagszerű, a merevlemezt oldalt, alul körülölelő burkolat viszont teljesen fémnek tűnik, ami megtekinthető 3D-ben a WD oldalán [link]

További extraként megemlítendő , az immáron 3 éves gyártói garancia mellett, a Passportokhoz melllékelt Smartware program, illetve ezen prémium modellhez járó Smartware Pro verziója, amiben már felhőbe (Dropbox) is tudunk menteni.

Valamint tudunk a meghajtókon rendszeresen firmware-t frissíteni (Universal Firmware Updater), ami előnyös, hiszen biztosítja a jövőbeni új eszközökkel való kompatibilitást, kijavítva korábbi hibákat, tovább optimalizálva a meghajtó működését.

Emellett különálló alkalmazásként is rendelkezésünkre áll a Drive Utilities, amiben a meghajtó SMART státuszán keresztül, az üresjárati készenléti időn át beállíthatunk egynéhány dolgot. A másik, a Security alkalmazásban pedig, jelszóval élesíthetjük a beépített AES 256 hardveres titkosítás, ami kényelmes lehet azok számára, akik privát, akár kényes üzleti tartalmakat készülnek tárolni rajta. Persze használható az elitebb windows verziókban megtalálható Bitlocker, vagy az ingyenes Truecrypt program is, de ezeknél nagyobb terület, akár egész partíció esetén órákig eltarthat a titkosítási művelet, míg a Passportnál csak a jelszót kell ismételten megadni és következő csatlakoztatáskor már zárolva lesz egyből a meghajtó. További előnye, hogy a jelszavas zárolás tetszőlegesen ki-be kapcsolható (jelszó ismeretében természetesen) a titkosított partíció törlése nélkül.

WD Drive Utilities

WD Security

Persze a titkosítást akár a Smartwaren keresztül is beállíthatjuk.

Ráadásként egy igazán gyors mobil merevlemez:

Korábban kérdezte valaki tőlen Külső merevlemezek topicban [link], hogy melyik adattárolási, adatmozgatási célra a leggyorsabb 2,5"-os külső merevlemez, amire azt válaszoltam, hogy az újabbak 500 GB-os tányérokkal (500 GB - 2 TB) , amik ugyan 5400 rpm-esek, de szinte ugyanazt hozzák szekvenciális értékeknél, mint pl. a 7200-as 750 GB-os WD Black széria 375 GB-os merevlemez tányérokkal.
Nos ezt a Hitachi megfejelte új 7k1000-es modelljével, ami már 1 TB tárhelyet kínál (2 x 500 GB tányér) 7200-as fordulatszámmal, SATA 3-as csatolóval, valamint a 32 MB cache-el. (részletes teszt).

Azért látható a fenti tesztből, hogy nem minden téren a legkimagaslóbb a teljesítménye, de azon - 4K és egyéb - értékek főleg rendszerhasználat, program futtatás során fontosak, viszont külső adattárként használva ezek kevésbé fontosak, nagyméretű fájlok mozgatásához már a szekvenciális értékek a dominánsak, amik önmagukért beszélnek:

Idehaza is már beszerezhető, ráadásul ára is elfogathatónak mondható a többi hasonló méretű 2,5"-os winchesterhez képest.[link]
Negatívumként talán átlagnál kicsivel magasabb hangja, valamint nagyobb fordulatszámából adódó intenzívebb melegedése, valamint nagyobb fogyasztása róható fel. Így előbbi kompenzálására célszerű alumínium rackben használni jó hőelvezetés végett, továbbá mivel 2,5"-os mérete okán külső használathoz csak usb-ről kapja a tápot, mindenképpen Y kábel használata javasolt, mezei usb 2.0 portban mondhatnám kötelező is.

Ezt támasztja alá némileg a címkéjén is megtalálható 800mA-es áramerősség érték, ami mondhatnánk úgy is, az optimális táp paraméterekbe hívja fel a figyelmet.

A gyártói specifikációban , felpörgésre 5.5 W-ot említenek, amiből egy kis egyszerű matekozással kiszámolhatjuk a szükséges áramerősséget a P= I * U általános képletet átrendezve-------> I=P / U= 5W/ 5V=1.1A

Ha abból indulunk ki, hogy a WD Black szériára 0,55A van címkézve és 1 db usb2 porton szenved, Hard Disk Dentinel is 1150mA-es felpörgési áramot ír rá [link], akkor ennél is érdemes komolyan venni.

Remélem tetszett a cikk, akit érdekel adattárolás témaköre, azon belül is külső hdd alapú adattárak világa és
nyomon követi mostani újításokat, talán tudtam szerezni pár izgalmas percet ezen információkkal.