AMD Radeon Pro V540 avagy RX5700XT HBM2 rammal...kétszer (első rész)

írta: MasterDeeJay, 1 éve

Ebayen szoktam keresgélni különleges kártyákat és valahogy mindig vonzottak a workstation/datacenter kártyák is. Ezeket én mindig minőségibbnek, tartósabbnak érzem mint az asztali társaikat.
Szóval belefutottam egy ilyen kártyába, persze korábbról is voltak enterprise kártyáim így bátran nyomtam a megvételre annak ellenére hogy a kártya nem volt éppen olcsó. (jóval többe került mint egy Rx5700xt apróról)

Nézzük a kártyát:

Szokásos kék AMD Pro tégla. Egy darab félig meddig rejtett mini DP port kimenet, ez jellemző az ilyen kártyákra bár igazán nincs jelentősége mert eredetileg nem is tervezték arra hogy kimenetet adjon tehát ez csak egy extra. (szokott működni egyébként)


Hűtés a szerverekben használt "kereszthuzatos" megoldás. Mivel én asztali gépben fogom használni ezért építenem kell rá aktív hűtést, ezt szokás szerint a kártya megbontása nélkül fogom megtenni. Nem vagyok híve annak hogy visszafordíthatatlan beavatkozást végezzek rajta.

Tápot a szerverekben nagyobb mértékben használt EPS csatlakozón kapja, ez maximálisan 336w-ot képes átvinni, asztali gépeken a CPU ellátására használt 8pin-es csatlakozó felel meg neki. Én ezt egy adapterrel oldom meg mivel az alaplapom lefoglalja magának a tápomon lévő két ilyen csatit is.

A hátoldalon látszik hogy két GPU van a kártyán, és maga a PCB hasonló a két GPU-s vega megoldásokhoz szóval innen már sejthető hogy a vram is ilyen megoldású azaz HBM2 nagy sávszélű valamint kevesebb fogyasztású mint a GDDR6.

A címben ugyan írtam hogy RX5700(XT?) GPU-ról van szó de egy kicsit sarkítottam mivel ez nem egészen ugyan az. Pontosabban navi 10 az RX5700/XT, ez pedig navi 12. Pontos infóm nincs de csak feltételezem hogy csak az IMC-ben van eltérés. Lehetett volna talán RX5800 is a neve ha asztaliba lenne mert végülis a HBM2 ramok adnak neki előnyt de ez csak feltételezés. Minden esetre furcsa hogy az 5000 szériában nem volt 5800-5900-as kártya.
https://www.techpowerup.com/gpu-specs/radeon-pro-v540.c4133
Lehet valakinek feltűnt az engineering sample felirat a kártyán, tehát miért is vettem ilyen kártyát, nos ez azért van mert ez a kártya megrekedt a fejlesztői státuszban, ezt a típus nem került kiadásra. Számomra ez még érdekesebbé teszi.

Na akkor beüzemelem, azaz csak beüzemelném mert nincs rajta UEFI bios csak legacy. Érdekes de egyúttal furcsa, habár egyértelmű hogy szerverparkoknál nem akarnak szívni az UEFI hülyeségeivel és inkább a bevált ős legacy biost használnak. Mindegy akkor átkapcsoltam legacyba a biost.
Windows felismerte hogy kettő GPU van és egy valami amit nem tud micsoda (az a micsoda a két chip közötti pcie4 switch). A hűtésről kettő venti gondoskodott aztán egyszer csak pár perc után iszonyat sípolás, hozzáérek a kártyához és ez bizony forró. Na gyorsan kikapcs. Gondoljuk át mégegyszer a hűtést. Barkácsoltam hozzá valamit de még azzal is max 4-5 percem van a túlmelegedésig.

A gond az hogy driver nélkül nem megy le takarékosra a kártya így maxon pörög, ez miatt a két GPU zabál rendesen (fogyasztásmérő 200-250w-ot mér idle)
A pár perc alatt amit még bírt ráerőszakoltam a WX5700 driverét ami hasonlít rá de sajnos nem egyezik.

Az még mindig nem egyértelmű hogy ez a kártya 2304 vagy 2560 shaderes. Bár a hátoldalán 36 CU szerepel, nem pedig 40 szóval inkább 2304 lesz az ha osztok szorzok (1 CU 64 shader). Viszont el ne felejtsük hogy engineering sample a kártya, azaz nem végleges semelyik specifikációja sem. Simán el tudom képzelni hogy később kerülnek letiltásra egységek.
Na szóval drivert kell szereznem hozzá, és nagyobb nyomású, méretű ventiket mert a jelenlegi kettő darab P8 sajnos silent verzió nem fújja át a kártyát, extrának 12cm-es ventik hűtik a kártya hátulján lévő dolgokat.
Ha belegondolok hogy az EPS csati ~330w max és a pcie csatiból is húzhat le 75w-ot akkor elméletben 400w-ot is megzabálhatna a kártya, sajnos nincs semmi megbízható infóm a kártya paramétereiről. Techpowerup oldalán csak random odaírtak paramétereket, de érthető hiszen nem is került kiadásra a kártya. Így majd a konkrét teszek fogják megmutatni mik is a valós paraméterei. Annyi biztos hogy egy fullos navi nem egy kisétvágyú GPU hát még kettő darab.

A teszthez használt gép:
HP Z440 Workstation
Intel Xeon E5-2696v3 (18 mag 3,8ghz max turbo)
4x16gb DDR4 ECC REG 2133
MSI GT620 videókártya ami csak képet ad, még nem kötöm rá a kártyát minidp portal bár elvileg működne rajta az is.
A workstationban lévő gyári 90% hatásfokú Delta 700w-os tápegység elegendő.
Mindenképpen Windows11 alatt szeretném a kártyát beüzemelni, bár elméletben linux alá szánták azaz valószínű ott alapból működne minden funkciója de ez a bejegyzés most nem erről szól. Itt szívni kell, megcsinálni azt amit nehezebb és élvezni hogy a végén működik...vagy nem. :DDD

Driver nehéz ügy, most több fórumon is próbálkozok hátha tudnak segíteni. Viszont feltűnt hogy navi12 van Macbook Pro-ban is Radeon Pro RX5600M néven szóval meg is találtam azonos device ID-vel, azt fogom rá felrakni. Nyilván AMD supportot nem kereshetem meg, vicces is lenne hogy hé adjatok már drivert a nem kiadott kártyátokhoz. :D Valószínűleg nem is szabadna ennek a kártyának nálam lennie, mindegy ha már nálam van működésre bírom valahogyan.
De előbb a hűtést kell megoldanom. Folytatás következik.

Update a második részhez:
Hűtés készen, hála kínai okos hekkereknek friss driver is készült hozzá. Bár nem teljes azaz 120w a tdp limit, boost 1600, ram 1000mhz alatt valamivel. A teszt nem saját gépben készült.