Második gépbe videókártya?... Intel A380

írta: MasterDeeJay, 12 hónapja

Építettem egy második workstation gépet. Igazából már készen lenne de a jelen videókártyájával nem voltam megelégedve. Sapphire HD6570-es ami bár moddolva lett UEFI-re de sem hangban sem hardveres támogatásban nem igazán jó, érthető mert nem egy mai kártya és kiszolgálta idejét. Arról nem beszélve hogy DP portosak a monitoraim, HDMI-vel nem tudok mit kezdeni, Dsub-ot meg illene elfelejtenem modern gépbe.

Ezért nézelődtem mit lenne érdemes venni. Azért egy youtube-ot tudjon gyorsítani fullhd-n szóval az volt a totál minimum, meg persze DP port.
Nvidia oldaláról Quadro M2000/GTX 950 a használtak közül amelynek van VP9 gyorsítása youtubehoz és szoftveresen jelenleg is támogatott a legfrissebb driverekkel. Ez kb max ~20eft körül van. M2000-es jó kártya amúgy, én ajánlom mert minimális játékra is jó (GTX950 4Gb szint). Viszont AV1-et már nem tud szegény így később gond lehet vele pár év múlva.
AMD oldaláról most hírtelen nem tudom melyik az ami VP9-es és olcsó valamint szoftveresen is támogatott. Ha valakinek van infója az írja meg. Bár nagy proci van a gépben (2696v3) de amit lehet szeretnék megoldani hardveresen.
Találtam apróról egy Asrock A380-ast 35eft+postáért, garancia 3 év, dobozos. Így már nem is kerestem tovább hiszen ez a kártya bizony igencsak feature gazdag. Konkrétan 4K, AV1, AI gyorsítás ami azért nálam szempont (stable diffusion és stable LM gyorsítása [link]), DX12 ultimate és Raytracing ami mondjuk nem igazán szükséges de jó ha tudja.



Elég nagy negatívum hogy kell neki egy 8 pines csati, fel nem fogom mi járthatott a fejlesztők fejében. Talán az OC keverte meg őket mert ez egy 75w-os kártya eredetileg. A műanyagot legszívesebben leszedném róla mert fölöslegesen nyújtja meg a kártyát. (nyilván a 3 év gari miatt nem állok neki reszelni)
GPU hűtése igen egyszerű nagy alu borda amellyel a ramok egy igen vastag paddal érintkeznek. VRM hűtés itt nincs de ilyen fogyasztású kártyánál nem is szükséges. Érdemes megemlíteni hogy zero RPM-es a kártya, én nem vagyok híve ennek a dolognak a nagyobb kártyáknál de ezeknél a kicsiknél ahol nem igen van jelentős hőtermelés érthető.
https://www.techpowerup.com/gpu-specs/asrock-arc-a380-challenger-itx-oc.b9736

Az alap verzióhoz képes az órajeleket gpu oldalán növelték bár én értemét nem sokat látom ilyen kategóriában. Vram 6gb 96biten de modern GDDR6-al ellátva. Pcie slot 8x de valamiért nem került levágásra a nem használt többi sáv, lehetne magyarázni azzal hogy azon is kapna tápot de írtam hogy külön csatija van rá. (El tudnék képzelni egy A310-est 1x pcie sávval kizárólag a fent említett AV1 videós gyorsításra.)
Ez egy eléggé egyszerű és olcsó kinézetű kártya. Nem vártam igazából többet mert tényleg ez a low end kategória. Teljesítményre GTX1650-RX6400 szintjén lehet. De ugye itt a featureok sokaságát fizetjük meg és nem a teljesítményt.
A workstationom nem támogat REBAR-t alapból és a bios íróm amivel ráírhatnám a rebar modot még nem érkezett meg (a régit meg elkoptattam) így tesztek később lesznek mivel ennek a kártyának szinte kötelező a rebar megléte. Mondjuk játékokon kívül rebar nélkül is használható a kártya.
Összegezve ez egy modern low-end kártya minden jóval megáldva, viszont a 8 pin csati érthetetlen miért került rá, ettől eltekintve én ajánlom videónézős, multimédiás, netezős gépbe. Játékokra inkább csak megkötésekkel.

Pozitívumok:
VP9, AV1, Dx12 ultimate, RT, AI gyorsítás szóval modern feature-ok
75w fogyasztás, zero RPM mód

Negatívumok:
8 pin Pcie csatlakozó megléte 75w-hoz.
Gagyi műanyag fedlap ami fölöslegesen túlnyúlik a kártyán
Pcie 16x csatlakozó nincs levágva pedig csak 8x szélességű.

Teszteredmények alap beállításokon, REBAR nélkül:


https://www.3dmark.com/3dm/94467563?
És rebarral:

Kártya szétszedve (nem saját kép, forrás [link]):

Ramok Samsung K4ZAF325BM-HC16.
PCIe csatin látszik hogy 8x megy a GPU felé de valamiért további részek is be vannak kötve.
VRM Monolithic Power Systems M2940 PWM, Monolithic Power Systems MP86992
Bios SPI Winbound 25Q64JVSIQ ami egyszerű Ch314a-val kiolvasható. (későbbi moddolásnál lehet jelentősége)
Sajnálatos módon csak UEFI biosa van, így nem ad képet régebbi gépeken ahol legacy only a vbios (pontosabban biosnál nem ad képet, csak OS alatt)
Mivel extra tápot kapott a kártya így lehetőség van TDP növelésre és extrémebb tuningra is. Gyakorlatban amire én használom annál nincs értelme ilyen beavatkozásnak, de a lehetőség meg van rá.