Power Metal Blog - Vol 9.

írta: Nunder, 14 éve

Kis kihagyás után ismét jelentkezik a Blog, és erre az alkalomra valami különlegeset hoztam nektek. Kis hazánk egyik nagy reménységét hallhatjátok majd ebben a részben, hiszen nemcsak külföldön, hanem idehaza is akad olyan zenekar, akik elérhetik a sikert. A mostani együttes tehát a Dalriada.

A zenekar stílusa folk metál, de jócskán hat rájuk a power stílusa is, így nem éreztem szükségét annak, hogy kitekintőként kezeljem a bandát. 2003-ig Echo of Dalriada néven futott a zenekar, azóta tértek át a rövidebb, de hatásosabb Dalriada névre. Annyit érdemes tudni róluk, hogy nem szakítanak a magyar hagyományokkal, magyarul énekelnek magyarokhoz. Gondolok itt arra, hogy a szövegeik erőteljes lírai hangvételűek, rengeteg magyar költő versét megzenésítették már, de a saját számok is tartalmas mondanivalóval bírnak.

Jelenlegi tagok:

Ficzek András – ének (1998 óta), gitár (2000 óta)
Binder Laura – ének, furulya, hegedű (2001 óta)
Németh-Szabó Mátyás – gitár (2006 óta)
Molnár István – basszusgitár (2008 óta)
Rieckmann Tadeusz – dob (2001 óta)
Ungár Barnabás – billentyűs hangszerek (2009 óta)

Albumaik:

2003 A walesi bárdok (demo)
2004 Fergeteg
2006 Jégbontó
2007 Kikelet
2008 Szelek
2009 Arany-album

Hazai téren jelentős sikereket értek el, a Kedvenc zenekar titulustól kezdve a Legjobb énekesnői címig sok elismerést szereztek, a MAHASZ ranglistáján a 2. és 4. hely között tanyáznak minden albumukkal.

Nem is szaporítanám a szót, beszéljenek inkább a dalok, ígérem kellemes élményben lesz része annak, aki végig hallgatja őket. Az első szám - személyes kedvencem - Árpádházi Margit Balladája. Nem kell zseninek lenni, hogy rájöjjünk a dal mondanivalójára, a császárnő hatalmának hanyatlását mutatja be ez a nóta, érzékeltetve a palotában zajló eseményeket. Mindenképpen hallgassátok meg, ebből le lehet szűrni az irányzatot.

A következő számhoz videoklip is készült, jól érzékeltetve a dal hangulatát, egy fagyos tájon bolyongó magányos lélek fohásza ez, remek hangszereléssel párosítva. A dal címe a Téli Ének.

A régi időkbe nyúl vissza a Táltosének című dal, a magyarok honfoglaláskori társadalmába és hiedelmei közé pillanthatunk be. A pogány isteneket hívja segítségül, a földre kér áldást, valamint egyfajta rítus képét adja vissza.

Másik nagy kedvencem a Tűzhozó című nóta, ami hangszerelésében az igazi magyar virtust képviseli. Leginkább a refrén az, ami megfogott, ha megengeditek idéznék belőle:

"Szép szemed mélyén a felkelő Nap ragyog,
Homlokodon vannak fény tüzű csillagok,
Gyulladnak, gyulladnak el sosem hervadnak,
Áldott az ég, tavasz vár... "

Számomra ez a pár sor olyannyira érzelmes, hogy emellett nem tudok elmenni úgy, hogy ne gondoljak a páromra. Nem tudom ki hogy van vele, mindenesetre nem akartam senkit sem untatni ezzel, csak mivel lehetőségem van rá, ezért megosztom veletek. :)

Nem linkelem be, de Arany János verseinek megzenésítése megérne minden magyar iskolában egy irodalomórát, ugyanis sokkal érzékletesebb így hallani a verseit mint szimpla olvasással.

Még egy nótát teszek itt közzé, a többit rátok bízom, ugyanis minden számuk tartalmaz olyan dolgokat, amik miatt bekerülhetnének. Az Égi Madár egy kicsit keményebb az eddigiekhez képest, de csak a hangzásában érződik ez. A dal szövege az, ami igazán fontos, hiszen a magyar költők is sokat foglalkoztak a szegény magyarsággal, és éppen ezért különösen fontos megemlíteni ezt a dalt. Olyannyira érzékletesen festik le a szegény réteg sanyarúságát, hogy egy pillanatra elgondolkozik a hallgató.

Minden hátsó gondolat, és magyarkodás nélkül ajánlom ezt az együttest mindenkinek, függetlenül attól, hogy milyen stílust képvisel, egy kicsit szakadjunk el a világ által diktált normáktól, és emlékezzünk arra, hogy magyarok vagyunk, és nem biztos, hogy a divatzenék között találunk ennyire igaz tartalmú és szívhez szóló dalokat. Csodálkozzunk el azon, hogy mily szép és választékos is a magyar nyelv, mennyi kincs rejlik kis hazánkban és hogy a nagy magyarok micsoda örökséget hagytak ránk, évszázados munkájuk során.

Köszönöm a figyelmet, igyekszem sűrűbben írni, de addig is Long Live Power Metal!

Power Metal Blog - Vol 1.
Power Metal Blog - Vol 2.
Power Metal Blog - Vol 3.
Power Metal Blog - Vol 4.
Power Metal Blog - Vol 5.
Power Metal Blog - Vol 6.
Power Metal Blog - Vol 7.
Power Metal Blog - Vol 8.