Orion HS-500 megszépülés

írta: orion1025, 9 éve

Bizonyára sokak számára ismerősen cseng, ez a "nagy", csodakütyü márkanév. Kis hazánk hírnevére viszont sem az Orion, sem a Videoton név nem hozott igazi áldást, sok korabeli átlagos német dobozpárral összemérve csúnyán alulmaradnak, nem hiába nem szívlelik őket a magyar Hi-Fi világában ( tisztelet annak a pár kivételnek ). Hazánk trehánysága már ezekben az időkben is tapasztalható volt, az általam szerzett dobozpárok sem maradtak ki ebből a turpisságból.

Összegezve viszont a magyar Hi-Fi helyzetét, akkoriban ez volt a legtöbb ember számára elérhető alternatíva a zenélésre, így nem véletlenül övez még mindig misztikum egyes típusokat, hiába esnek bele a még éppen használható kategória fogalmába. Személy szerint én sem kedvelem a magyar iparos munkát, de egy HS-500-at mindig akartam, hát most meg is kaptam, igaz, nem volt benne kegyelem.

Sikerült beszereznem egy korrekt vételnek tűnő párt, amit szépen parkolópályára is tettem, majd napok múltán álltam neki szétszedni, és ekkor ért az első meglepetés. Orionék szerettek változtatni a mélysugárzókon, így én "szerencsére" pont ennek ittam meg a levét, mert különböző mélyek lapultak a dobozokban.

Az öreg róka (LA) :

Frissített társa (LB) :

Mivel több hallgatózás után sem találtam drámai eltérést, a két doboz hangja között, azért az erősítő biztonsága kedvéért mindenképpen cserélni szerettem volna őket. Hangzásbeli különbség nem nagyon van a két típus között, az LA talán picit szerényebb méllyel rendelkezik, de alig észrevehető. Idővel végül két eredeti, javításmentes LB kapott helyet a dobozban, ami elég nehézkes menetnek tűnt, mivel 4 Ohmos mélysugárzót alig találni ezekből a típusokból.

A másik probléma akkor ért, mikor kimértem az összes hangszóró ellenállását. Ekkor derült ki az, hogy az egyik magassugárzó 8 Ohmos, a 4 helyett... Ezzel szerencsére könnyebb helyzetben voltam, pillanatok alatt kerítettem is új játékost a helyére. A hangszóró csere hatására javult a hangkép, illetve az erősítő is meghálálta a beavatkozást, mert kevésbé melegszik azóta.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hangváltó terén sem volt minden rendben, a kondenzátorok hangzásvilága kritikán aluli volt, ami még rátesz egy lapáttal, a magassugárzók egyébként is gyenge minőségére. A közép-és magassugárzók kondenzátorait ezért cseréltem F&T típusú elkókra, amit szeretek a bejáratott hangjuk miatt.

Egy komplett kábelezést is kapott mindkét váltó, illetve a mélysugárzók csiptetős csatlakozóit direktbe forrasztással váltottam ki.

És, hogy egy apróbb magyar trehányságról is szó essen... A hangváltóra direktbe van csavarozva a hangszóró kábel csatlakozója, aminek a tömítéséről csak egy szivacs gondoskodik. Ezt a kis részt vastagon telenyomtam fekete sziloplaszttal, és úgy csavaroztam vissza a váltót a helyére. Ebből a szilós akcióból a közép-és magassugárzók sem maradtak ki, mivel ott is képes szelelni a doboz.

Csillapító anyagból elég vérszegény volt a felhozatal, ezért kapott még plusz 8-8 cm vastagságot, hogy épkézláb hangja legyen, már amennyire egy Orionnak létezik olyan.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Az előlap tartó is betyáros munka gyümölcse, ráadásul a tipli a hangdobozon kapott helyet, pedig az előlapon szokás azt elhelyezni. Mivel megette az idő a műanyagot, ha hozzá lett érve, pattogott is le, így Canton tiplikre és hüvelyekre cseréltem a gyáriakat. Annyit módosítottam a eredeti formavilágon, hogy a dobozra került a hüvely rész.

Az előlap tartó kisebb volt átmérőre, mint a gyári furat, ezért 8-as tiplit ragasztottam bele, majd levágás után 5-ös méretre megfúrtam mindegyiket, és beleragasztottam a tartókat.

Legvégül a hangfalselymet kézi kapcsozóval fellőttem az előlapra, és készítettem a dobozpárhoz 1-1 állványt.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Összesítve a tapasztalataim:

Bárhol utána olvas az ember, bizonyos hangdoboz típusoknak, általában elég korrekt összképet lehet kapni az adott példányról. Ez a HS-500-as tekintetében sincs másképp, ezt a típust tényleg vagy szeretni, vagy gyűlölni lehet. Kevés idő és energia ráfordítással viszont egészen tűrhető eredményt el lehet érni, de az igazi áttöréshez már nem elég ez az apró "kozmetikázás", és ez sajnos igaz, majdnem minden Orion vagy Videoton típusra.

Bár hangdobozt így is fel lehet újítani: