IGP... végre használni is lehet.

írta: ricsi99, 1 éve

Gyártók már rég erőltetik, hogy a Cpu mellé IGP/APU-t párosítanak.

Átlag felhasználó persze ebből nem sokat nyer. Van, aki ezt használja, van, aki vesz mellé Videokártyát.

Asztali gépen megszokott, hogy vagy irodai gép/céges és akkor az IGP adja a képet, vagy otthoni pc és akkor teszünk bele valamilyen Videokártyát és akkor indul a Kánaán... lehet játszogatni stb.

Laptop fronton ott viszont más a helyzet... ott is van álltalában IGP... de ha már kicsit "Gamer" akkor pakolnak bele valami videokártyát is, hogy tudjon az user játszani is.
Ezt anno software-s úton oldották meg.... ami szépen ide oda kapcsolt a terhelés függvényében. Persze a kezdetekben azért ez annyira nem ment, de volt rá megoldás.

Ahogy haladtunk az időben azért az igp-k is szépen fejlődtek... főleg AMD vonalon. Elég használható... kisebb régebbi játékok simán elszaladnak vele. multimédiás képességek is fejlődtek...igy mindenre is elég, kivéve, ha játszani is szeretnénk.

Az alaplapok is fejlődtek ez irányban... HDMI, DP csatlakozók is felkerültek, hogy a felhasználók rá tudják kötni a monitort.

Videokártyák oldalán is elindult az a fejlődés, hogy energia takarékosak legyenek... 2D-ben már mind alacsonyabb órajelen megy csökkentet feszültség/órajelen ...sok típus még a hűtő ventilátorokat is lekapcsolja, mivel passzív módban is elégséges lehet a hűtési teljesítmény.

Operációs rendszer szintén is eljutottunk a Win11 szintjére. Természetesen vannak Modern Linux Disztrók is
de maradjunk a kocka user szintjén.

A Win11 (lehet a 10 is) már elfogadható módon kezeli a több videokártyát ... működik a teljesítmény szerinti átkapcsolási rendszer, így kipróbáltam az alábbi módszert.

Az alaplap biosában bekapcsoltam az igp-t majd elsődlegesnek állítottam be induláshoz majd az alaplapi csatlakozóba csatlakoztattam a monitort.
Win indul, majd feltelepítettem az igp driverét.
Ez a megszokott irodai gépek stílusában utána hibátlan működött.
Ez után beszereltem egy videokártyát. Monitor csatlakozó ugyan úgy az alaplapi igp csatlakozóban maradt.
Szépen feltelepítettem annak a driverét-is és az eszközkezelőben szépen látszott a 2 videokártya.
Több dolgunk nincs. A Windows szépen kezeli ezt ... ha netezgetünk /videózunk, ilyesmik akkor szépen megy az igp és az extra vga szépen le is kapcsol teljesítény szempontjából... alig fogyaszt, csend van :D
Ha viszont valami 3D-s alkalmazást, pld játékot elindítunk akkor az extra vga dolgozik és a megjelenítő adatokat szépen bemásolja az igp memóriájába és az meg szépen elküldi a kijelzőnek.
Tulajdonképp egy mai noti színvonalának megfelelő működés lesz.

Előnye:
Csökken a gép fogyasztása, ha nem 0-24ben játszunk... átlag háztartásban sokan azért az fb-t tolják/videót néznek/ híreket olvasnak... vagy rosszabb esetben logout bejegyzéseket olvasgatnak :D
Ez időben kevesebbet fogyaszt addig a gép/ kímélik a videokártyát /így, ha csökken a hőtermelés /zaj.

Hátránya:
Vérpistikék nem mindig tudnak 4k/160Hz-t kicsikarni a kimenetből és 1-2 fps-el lehet kevesebbjük is lesz.

Egyszóval nem egy világmegváltó csoda megoldás, hanem kis optimizálás... sokan ismerik már e módszert, de nagyon sokan nem.

Átlagos felhasználóknak javaslom ezt a módszert... ugyan úgy el lehet könyvelni, mint bármi más win beállítást...főleg ott lehet hasznos, ahol sokat megy a gép... /médiaszerver/ avagy Linux isokat seedelsz :D

Update 1:
516.94 drivert is fel lehe már tenni, így az új játékok is hibátlan mennek :R