Meizu MX3 bemutató -Androidos Iphone

írta: sheep, 10 éve

Sziasztok!
Sok androidos telefonom volt már a Motorola Defy-től kezdve a SGS3-ig de persze mindig van ami jobb valamiben. Nemrég vettem egy Meizu MX3-as telefont, és mivel nem találtam róla magyar nyelvű leírást, így most én igyekszem pótolni ezt. Angol nyelvű részletes teszt és videó rengeteg van, ezért nem célom hogy ugyanazt leírjam mégegyszer, de ha esetleg nem tudsz angolul, vagy nem találsz választ ebben a cikkben valamire, akkor a hozzászólásban szívesen válaszolok (ha tudok).
És hogy miért adtam a cikknek az "androidos iphone" címet, remélem a végére kiderül :)

1. Doboz, külső:

A telefon egy tetszetős, vékony, fehér színű dobozba van csomagolva. A doboz tartalma a telefon, némi használati útmutató és egyéb kínai nyelvü papír (gondolom a garancia miatt), egy gitárpengetőre hajazó kézi készülék amivel a hátlapot lehet lefejteni, valamint a töltő. A töltőhöz tartozik egy 230V-os adapter. Fülhallgató sajnos nincs a dobozban, bár ez engem nem is igazán érdekel, mert van egy Vsonic GR06-os fülesem ami jócskán felülmúlja bármelyik gyári fülest.
A telefon nagyon egyben van, nem recseg, nem ropog, pedig a hátlap pl. műanyag. Az akkumulátor nem kivehető, és mint említettem a hátlap is csak egy speciális szerszámmal nyitható. Nincs SD kártya nyílás sem, mivel a készülék sajnos nem bővíthető. Bal oldalon talható a hangerőszabályzó, a készülék tetején pedig a bekapcsoló gomb. A telefon előlapján ezen kívül található még egy érintésérzékeny kör alakú gomb, amivel be illetve ki tudjuk kapcsolni a képernyőt, továbbá az applikációkból is ezzel léphetünk ki.
A tátlapon található a 8mp-es kamera és a ledes vaku.
Méretek: 139 x 71.9 x 9.1 mm
Az SGS3-mal (előző telefonom) összehasonlítva a kijelzője nagyobb (5.1" vs 4.8"), viszont csak 2mm-rel hosszabb. Zsebben is jól elfér, mert a hátlap le van kerekítve. Kinézetre véleményem szerint (és mások szerint is) leginkább egy Iphone 3gs -re hajaz, persze annál nagyobb. Kb. olyan érzésem van, hogy ha az Apple továbbfejleszti a 3gs-t, akkor ez lehetett volna abból a dizájnból.


2. Hardver:

A telefon lelke egy nyolcmagos Samsung Exynos 5 Octa 5410 chipset (Quad core 1.6 GHz ARM Cortex A15 + Quad Core 1.2 GHz ARM Cortex A7 CPU) ami a SGS4-ben is megtalálható.
A grafikus számításokat egy PowerVR SGX544MP3 GPU végzi, a RAM mérete pedig 2GB.
A belső tárhely 16 GB, de létezik 32 és 64GB -os változat is (sőt 128GB-os is). Mint már említettem a belső tárhely sajnos nem bővíthető ennél a készüléknél. Alapból a rendszer kb. 1.5 BG helyet használ.
A kijelző egy 5.1"-os 1080*1800 -as felbontású Sharp gyártmányú LCD (sajnos nem találok infót hogy pontosan milyen, valószínűleg nem IPS.

3. Szoftver:

Azt hiszem bátran mondhatom hogy a kínai mérnökök kitettek magukért ezen a téren, hiszen buzgón hangoztaták hogy ez a telefon annyira más mint egy alap Android felület, hogy szinte rá sem lehet ismerni.
Ez valóban így van, amikor megvettem a telefont akkor pár napig én is csak ismerkedtem a rendszerrel, pedig kb 5 éve csak androidos telefonjaim voltak.
Itt azonban teljesen más megoldást követtek a fejlesztők:
A telefonon a Meizu saját felülete, a Flyme OS fut, abból is a legfrissebb, a 3.8.2.A. Ez Android 4.4 KitKat alapokra épül, de teljesen más a menü és az egész felület mint az alap Android. Egyébként a Meizu a napokban fogja kiadni a Flyme OS 4.0-t, némiképp átdolgozott felülettel, még jobb testreszabhatósággal.
(frissítés: ha jót tudom azóta a Meizu már kiadta a Lollipop frissítést a telefonra, arról sajnos nincs tapasztalatom).
Magát az operációs rendszert úgy kell elképzelni, hogy itt nincs külön főképernyő és app drawer az alkalmazásoknak. Ha letöltünk valamit akkor az ikon megjelenik egyből a főképernyőn (mivel csak ez van). Ezeket rendezhetjük mappába, vagy rakhatunk ki widgeteket is természetesen. Ez egy idő után azonban kaotikussá válhat, úgyhogy én felraktam a jól megszokott Nova launchert, így már van külön képernyő az összes telepített appnak, és van külön főképernyő is. A menü sem a megszokott alap androidos megoldás, itt bal oldalon sorakozik az összes elérhető beállítás, és ezeket megérintve juthatunk el az almenükbe. Érdemes egy Flyme fiókot is regisztrálni, mert ezután egyetlen gombnyomásal rootolható a készülék, és elérhetővé válnak az eddig rejtett developer menük, ezen kívűl lehetőség van a telefon megkeresésére/adatok törlésére távolról, ha esetleg elveszik a telefon vagy ellopják.
Az egész rendszer hihetetlen gyors, semmi akadás, röccenés. Ha nem tudnám hogy ez egy androidos rendszer, simán elhinném hogy ios vagy win phone, mert annyira gyors. Maga a menü is hasonlít az iphone menühöz, és ahogy említettem maga a telefon is a régi 3GS-t idézi.
Rövidesen feltöltök majd egy rövid videót is a telefonról, addig is néhány kép a menüről:


Nekem fontos hogy egy telefonnak az előlapján legyen egy elkülöníthető home gomb is, amivel ki-be lehet kapcsolni a képernyőt, és ez a gomb ne a kijelzőből foglalja el a helyet (lásd Nexus 5 vagy LG G2).
Ez a telefon is rendelkezik külön home gombbal, ami egy érintőgomb, és ráadásul elég egyedi módon működik: a képernyőt úgy lehet bekapcsolni hogy a gombot megérintjük és felfelé húzzuk az ujjunkat. A képernyő lezárásához pedig rá kell tenni ez ujjunkat és kb. 2 mp múlva a kijelző kikapcsol (természetesen a telefon tetején lévő bekapcsoló gombbal is működik a képernyő). Ezen felül ez az érintőgomb látja el a értesítő led feladatát is: ha bármilyen üzenetet kapunk (FB, email, Whatsapp, sms, stb.) a kis kör elkezd villogni. Sajnos a villogás színe nem változtatható, legalábbis én nem jöttem rá hogyan kell.
Mindenesetre nagyon tetszik ez a megoldás, jó lenne ha más telefonokban is megjelenne!

4. Multimédia:

A telfon hátlapján található a fő kamera amellyel legfeljebb 8Mp-es képeket lehet készíteni.
(Sony IMX179 szenzor, 8-megapixel, the 2nd-generation blue-glass filter, Zero Delay Shooting, the fourth generation white balance algorithm, 20 frames per second continuous shooting,5 lenses, F/2.0 aperture, 74° wide angle, real-time filter, 1080p 30 frames per second video recording, real-time display panorama, fast focus, HDR, face & gesture detection)
Ez nagyon szépen és jól hangzik , de a puding próbája az evés, a hangzatos jelzések semmit sem érnek ha a telefon rossz képeket készít. Számomra az egyik legfontosabb egy telefonnál a kamera minősége, ezen kívül a zenei teljesítmény (DAC típusa), és a GPS, mivel sokat autózom. Külön fényképezőgépem/mp3 lejátszóm, illetve GPS-em nincs, így mindig olyan telefont keresek ami ezeket a dolgokat az átlagosnál jobban tudja. A kamerával eddig még csak néhány képet készítettem, de ránézésre kb. hozza a SGS3 színvonalát. Sajnos wide (16:9) képarányú képeket nem lehet beállítani, pedig én általában azt használom. Remélem ezt a legközelebbi szoftverfrissítésnél lehetővé teszik.
Íme néhány kép a kamera menüről:


És az alábbi linken néhány tesztfotó amit a telefonnal lőttem:
[Meizu MX3 teszt fotók]
A másik sarkalatos pont egy telefonnál nálam a zenei teljesítmény. Nem vagyok "vájtfülű" zenész, de szeretek zenét hallgatni, és azért szeretem ha valami jól szól. Azért is esett erre a telefonra a választásom, mert a DAC szerepét egy Wolfson WM5102 látja el, ami kategóriájában az egyik legjobb. Egy csomó tesztet elolvastam ebben a témában, és kb. mindenhol ezt hozzák ki győztesnek, amit én is megerősítek: a SGS3 is jól szólt, de a Meizu egy lapáttal még rátesz -eszméletlen szépen szól egy megfelelő fülessel és minőségi zenével (flac v 320kb mp3).
Eddig azért kerültem a kínai telefonokat mert a kamera és hangzás tesztekben általában elhasaltak, de ez a telefon ott van a legjobbak között. Ha valakinek fontos a minőségi hangzás akkor a SGS4 mellett ez a telefon is jó választás lehet.
Az FM rádió itt is hiányzik, de ez engem megint csak nem érint, ugyanis egy Sony Ericsson MW600-as blutooth fülest használok már évek óta, amiben van beépített rádió. Ezzel két legyet is ütök egy csapásra, mivel a zenéket is ezzel vezérlem, nem pedig a telefon gombjait kell nyomogatni.

5. Összegzés:
Azt hiszem az összefoglalómból kiderül, hogy elégedett vagyok a telefonnal, nem bántam meg hogy megvettem. Az SGS3-tól talán csak a kijelzőjében gyengébb picit (a fényerő lehetne magasabb), bár ott sem volt kiemelkedő. Én mindíg ár /érték alapján veszek telefont, és sosem újat, ezt a telefont is használtan vettem. Sajnos a garanciális javítás problémás lehet, mivel Kínába kell visszaküldeni ha gáz van. Egyelőre ez a nagy hátulütője annak ha valaki kínai telefonon töri a fejét. de ha jó áron hozzá lehet jutni akkor érdemes elgondolkodni rajta. A telefon jelenlegi új ára 100e ft fölött van, szállítással és vámmal együtt. Amint a minőségibb kínai gyártók is képesek lesznek a hazai garanciális javításra, a többi nagy gyártó (Samsung, LG, HTC, stb.) bizony nagy bajban lesz. Úgy gondolom hogy az elkövetzkező években jelentősen át fog rendeződni a piac. A Meizunál már elérhető a legújabb telefonjuk, az MX4, még erősebb hardverrel, még több újítással. A Meizu ebben is hasonlít az Apple -re, évente egy telefont mutatnak be, és a szoftvert is ehhez optimalizálják, emellett elérhetővé teszik a régebbi modellekre is.
Olcsó kínai telefont továbbra sem vennék, de ez teljesen más világ.
Úgy látszik Kínában is van minőség!

Összegezve a tapasztalataimat, az előnyök:
-szép design (ez persze szubjektív)
-jó összeszerelési minőség
-jó GPS
-gyors működés (Samsung Exynos proci+2gb ram)

A hátrányok:
-gyenge fényerejű kijelző amely napfényben alig látható
-közepes kamera (hiába Sony 8mp, a szoftver nem a legjobb)
-nem bővíthető sd kártyával
-egyedí OS (Flyme), amit meg kell szokni

A végére gyűjtöttem néhány linket ami a telefonhoz kapcsolódik:
A Meizu hivatalos honlapja:
[Meizu]
És egy részletes teszt a gsmarena jóvoltából:
[gsmarena teszt]

Remélem tetszett az összefoglaló! Ha bármi kérdés van a telefonnal kapcsolatban, szívesen válaszolok a fórumban!

sheep