International ROM telepítésére Meizu készülékekre

írta: szentkuti11, 8 éve

Ha az ember külföldről hoz be, vagy kínai webshopból rendel magának Meizu készüléket, akkor jó esély van rá, hogy nem a nemzetközi ROM-mal kapja kézhez a telefonját, hanem egy Play szolgáltatásokat nélkülöző, ellenben kínai alkalmazásokkal bőségesen teletűzdelt operációs rendszer indul el bekapcsoláskor. Hozzám is egy ilyen Meizu m2 note került nemrégiben, ezért gyorsan körülnéztem a Meizufans oldalán, hogy miként lehet „nemzetköziesíteni" a készüléket, amire rögtön háromféle megoldást találtam. Az első és második metódus egyértelmű lépésekből áll, de elég hosszadalmas végigmenni ezeken, ráadásul nincs is feltétlenül értelme, hiszen az OTA, azaz telefonra értesítésként érkező frissítéseket nem is tudjuk vele elvégezni.

A hármas metódus előnye, hogy az OTA frissítéseket is ugyanúgy meg fogjuk kapni, mintha eleve nemzetközi mobilt vásároltunk volna, azt viszont érdemes tudni, hogy ez bootloader és recovery módosítással jár, érdemes utánajárni, hogy az esetlegesen fennálló garanciát nem veszítjük-e el, mikor megcsináljuk. Nekem ez kevésbé volt releváns, így ezt választottam, azt viszont szeretném leszögezni, hogy sem a forrásomnak számító Meizufans, sem én nem vállalok garanciát a leírás biztonságára!

Milyen készülékekkel működik? Meizu m1 note, m2, m2 note és MX5 mobilokkal lehet végrehajtani a procedúrát, aminek a végén egy teljes értékűen használható, kínai appoktól mentes, ellenben Play-szolgáltatásokkal és magyar nyelvvel megáldott ROM-ot telepíthetünk fel.

A művelet végén magyarul fog kommunikálni a telefon és Play Áruház is lesz rajta.

0. lépés: Kapcsoljuk be a telefont és lépjünk fel vele Wi-Fi hálózatra, vagy legyen aktív mobilinternünk.

1. lépés: Jelentkezzünk be a Flyme fiókunkkal a beállításokban, azon belül is az Accounts résznél. Ha ezek után megérintjük a My Flyme-t, akkor az első menüponton fogjuk látni az e-mail címünket, illetve az avararunkat, amennyiben állítottunk be ilyesmit. Ezt érintsük meg, majd a megjelenő ablakban keressük ki a System privileges-t, ami alatt jó eséllyel Not Open feliratot fogunk látni! Érintsük meg ezt is, fogadjuk el a figyelmeztetést, adjuk meg a Flyme-jelszavunkat, majd várjuk meg, amíg újraindul a telefon. Ezzel sikeresen rootoltuk a készüléket, az így keletkezett rendszergazdai jogainkat pedig arra fogjuk használni, hogy kicsit belenyúljunk a telefon lelkébe.

2. lépés: Töltsük le az international chid.sh fájlt a telefonunkhoz! Meizu m2 note és MX5 esetén innen lehet beszerezni a megfelelő chid.sh-t, m2 esetén ide kell klikkelni, m1 note-tulajdonosok pedig ide kattintsanak.

3. lépés: Töltsük le a megfelelő ROM-ot a mobilhoz. Mivel folyamatosan változnak a legfrissebb verziók, ezért csak Meizufans vonatkozó fórumát, illetve a Meizu nemzetközi oldalát linkelem be, itt mindenki kikeresheti a saját telefonját és a hozzá tartozó firmware-t. Nem fontos, hogy a legfrissebbet szedjük le, ellenben arra érdemes figyelni, hogy végleges (stable) verziót keressünk, illetve a Flyme verziószám (például: 4.5.4.1I) végén mindenképpen I betű álljon, semmiképpen sem A vagy O.

4. lépés: Töltsünk le egy BusyBox-ot, illetve egy Terminal Emulator-t .apk formátumban, ez lehet a Shell Terminal Emulator, vagy akár a Terminal Emulator for Android is, konkrét linket most sem adok, mivel itt is csak a változás állandó, de a Google-be beírva egész biztosan lesznek rá találatok, néhány perc alatt be lehet ezeket szerezni.

5. lépés: Engedélyezzük az ismeretlen forrásokból való telepítést. A beállításokon belül menjünk a lakattal jelölt Security részre, ahol az Allow apps installation from unknown sources névre hallgató menüpontot kell egy laza érintéssel aktiválnunk.

6. lépés: Másoljuk az új chid.sh-t, a BusyBox-ot, a Terminal Emulator-t és az új ROM-ot (update.zip formában) a mobil tárolójának gyökerébe, majd bontsuk az USB-kapcsolatot, ezután telepítsük a fájlkezelőből a BusyBox-ot, illetve az Emulatort, majd ez utóbbit indítsuk el.

7. lépés: A megjelenő billentyűzetbe írjuk be, hogy su, majd üssünk egy entert, ekkor rendszergazdai jogokat fog kérni a program, ezt hagyjuk jóvá. A következő sorban már a $ jelnek #-re kell változnia, ha ez nem történik meg, akkor valami hiba történt, próbálkozzunk újra. Nekem előfordult, hogy a Shell Terminal Emulator nem akart működni, ilyenkor feltelepítettem a másikat, aminél hibátlan volt, de ez előfordulhat fordítva is.

8. lépés: Ha megjelent a #, akkor már pötyöghetjük is a parancsot, ami a következőképpen néz ki: su sh /sdcard/chid.sh. Nagyon fontos, hogy a su és az sh után legyen szóköz, de máshol nem, a perjelek pedig jobbra dőljenek. Ha mindent jól csináltunk, akkor újraindul a telefon, ha csak sort ugrik a szoftver, akkor valamit elrontottunk. Végső esetben próbálkozhatunk a su sh /storage/emulated/0/chid.sh paranccsal is.

9. lépés: Ha újraindult a telefon, akkor minden rendben, most adódik az utolsó alkalmunk a biztonsági mentésre, hiszen az international ROM telepítésekor minden adatot le fogunk törölni a kínai szeméttel együtt! Ha biztonságban vannak az adataink, már kapcsolhatjuk is ki a kütyüt, hogy aztán a hangerő fel és a bekapcsológomb együttes lenyomásával újra bekapcsoljuk, ezúttal Recovery módban.

10. lépés: A Meizu egyedi Recovery módjában vagyunk most, ahol egyszerű a dolgunk, mindkét pipát behelyezzük, majd a Start-ra nyomunk, néhány perc múlva pedig egy működő, international verziós, magyar nyelven kommunikálni képes mobil lesz a tulajdonunkban.

10+1 lépés: Ha nem magunknak csináltuk a procedúrát, akkor lépjünk be, majd lépjünk ki a Flyme fiókból, hiszen addig nem enged majd másik Flyme accountot regisztrálni, amíg a korábbival be nem jelentkezünk. A tároló gyökeréből törölhetjük a felhasznált fájlokat, a kezdőlapon lévő Frissítés programban pedig ellenőrizhetjük, hogy van-e frissebb, stabil verzió, ha van, nyugodt szívvel telepítsük!

Remélem sikerült segítenem mindenkinek, kérdések nyugodtan jöhetnek a fórumba, szerintem a közösség nevében is mondhatom, hogy megpróbálunk válaszolni!