Tehát: NetBSD preinstall gondolatok

írta: Vladi, 4 hónapja

Ott fejezetem be.... gőzöm sincs hol... de ahogy magamat ismerem, valami agymenés volt. :DDD

Mivel mostanában offon vagyok, ezért mély gondolatokat most ne várjatok, száraz unalmas, lélekölő tények lesznek.... najó esetleg érdekességek, mégpedig:

NetBSD telepítés előtti előkészületek, gondolatok

Amiket tudni érdemes már most:
1. Azt azért lehet tudni, hogy a NetBSD fő célkitűzése a portolhatóság, tehát a lehető legtöbb -féle architektúrán fusson. Íme a lista. Oké, tegye fel a kezét, aki már mindről hallott... ühüm... aki mindet látta már legalább videón... naja.... aki mindegyikkel dolgozott is? Ne kamuzz! Tedd le a kezed, nem hiszek neked. :P

2. Plusz elsősorban rendszer építőknek készül. Erre egyértelmű jeleket látunk majd később. Tehát ha egy hardware gyártó akar egy jól portolható rendszert, ami pár dolgot csinál csak, mint mondjuk egy router, akkor neki ez kifejezetten jó választás.

3. Kicsi erőforrással dolgozó fejlesztői közösség. Itt a minimum van. Mondom: minimum. Kevés program, és még kevesebb automatizálás. Erre mindjárt kitérünk.

4. Elég sok mindent tud és használ is a Linux világából. Amit nem tudtak maguknak megcsinálni, pl: driverek, azt onnan pótolják.

Mindezekből levonható következtetések:

a, nagyon nem való mindenkinek. Sőt... Mondjuk aki még nem telepített os-t sose, az... persze, ragyogó elmém sziporkáiért olvassa tovább, de én nem ajánlanám kipróbálásra. Aki már telepített os-t de az kb se Linux... kösse fel a gatyát és próbáljon meg nem megfulladni. Aki már sikeresen telepített életében Linuxot vagy más Unix rendszert... na ők már talán élve átjutnak a másik partra. :P
Persze mindez csak drámai hangvétel, nyugodtan lehet próbálkozni. Én liberális vagyok, mindenki azt csinál amit akar. Vagy amit tud. Egyébként is: mibe kerül egy használt laptop? Pár ezer forint? Arra jó, hogy tanuljon az ember és lubickoljon a hardcore/oldscool unix életérzésben. :K

b, itt nincs automatizálás. Mondom: nincs automatizálás. Ezt is csak akkor érti meg az ember, amikor nincs. Tehát akkor jövünk rá, hogy a mai os-ek mennyi mindent az ember sejhaja alá helyeznek kecsesen. Na itt nem. Jó, oké, BSD világban az utóbbi pár évben előrelépések történetek, de például hang úgy van, ha betölteti a rendszer a kernel modult.. :D

c, nincs grafikus telepítő.

Néhány technikai részlet:

X: A NetBSD alapértelmezetten FFSv1 és FFSv2 fájlrendszert használ, a telepítő is ezt ajánlja fel. Ezen kívül szinte minden fáj rendszert ismer, igaz sokat csak user space szinten.

Y: Rendszerbetöltője alapvetően az fdisk boot manager, de grub2-vel is kiválóan együttműködik.

Z: az aktuális kiadás a 10.0rc3, tehát már a kiadásra jelölt verzió. Ezzel már simán lehet próbálkozni. Támogatott rendszer még a 9.x és a 8.x sorozat is. Egy kiadás általában 3-4 évig aktívan támogatott, akkor új funkciókat is kap, de további 2-3 évig még biztonsági támogatásban részesül.

S mi lesz a terv? A terv az, hogy minimális telepítésből kiindulva végül desktop rendszerem legyen. Először virtuálisan majd valós hardveren.

ne menjetek nagyon messzire... ;]