Okos Otthon / Smart Home - Technika, hobbi, otthon fórum

üzenetek

hozzászólások


MaCS_70
(félisten)

De a NodeMCU-k össze is dolgozhatnak, és akkor elég, ha a főnök a webserver.

A Domoticz / Openhab rendszerekről is sokat olvastam, de valahogy nem áll össze fejben a struktúrájuk.

MaCS


vargalex
(félisten)
Blog

Én éppen úgy tervezem, hogy az ESP8266-ok kliensek, és legfeljebb csak az SSID/password config-hoz fut rajtuk web szerver (ilyenkor természetesen AP módban az ESP akár DHCP szerverrel). Egyébként a szerveremen futó webszerverre post-olják majd a szenzorok értékeit, illetve esetlegesen onnan tölthetnek le konfigurációt.
Az biztos, hogy a kódot is én írom majd hozzá, mert számomra ez a lényege az egésznek.

[ Szerkesztve ]


Pulsar
(veterán)
Blog

Milyen pi-n futtatod a rendszert? Nem túl megterhelő neki az sql?


drogery
(tag)

De a NodeMCU-k össze is dolgozhatnak, és akkor elég, ha a főnök a webserver.
Nem mondom, hogy lehetetlen. :)

(#22) vargalex:
Nyilván ha a kódírás a cél akkor nem kérdés. :)

Nálam a használható rendszer összehozása a cél.
Egy pi zeron fut egy domoticz, ehhez 2 féle node csatlakozik, esp-k vagy arduino-k nrf24l01 rádiókkal.
Én csak a node-ok kódjait írom meg, a server oldal adott.


vargalex
(félisten)
Blog

A mySQL nem a Pi-n van. A Pi-t (először még 256 MB-os Pi1 volt, majd 512MB-os, a megjelenése óta pedig Pi2) csak a szenzorok olvasására és média lejátszásra (Kodi-val) használom. Az adatbázis a Home szerveremen van (régebben egy Seagate GoFlex Net-en volt), ami természetesen egy csomó más dolgot is végez. A GoFlex Net teljesítményben gyengébb, mint egy Pi2, de annak sem megterhelő. Ahogy írtam, nálam a percenkénti érték beszúráskor összesítő táblák is töltődnek, így a lekérdezés sokkal kevesebb erőforrásigénnyel jár.


layerke
(aktív tag)

Nem teljesen világos, miért akarjátok feltalálni a spanyol viaszt. Jó dolog magunknak írni programokat, de ez pont olyan téma, amit nem könnyű úgy megoldani, hogy stabilan működjön és mindig minden jó legyen.

Javasolnék inkább kész megoldásokat, ugyanis van egy néhány. Openhab-ot emlegettétek itt és a Domoticz-ot, amik elég jók, de ezeken túl van a Homegenie és a Pidome is, amik nem rosszak egyáltalán, az FHEM és a Homeassistant. Ez mind ingyenes, de ha van egy kis pénz rá, akkor pedig Vera az egyik legismertebb. Ha valakinek kellenek ötletek vagy segítség, akkor itt a fórumon belül szívesen tudok eligazítást adni Domoticz-ban.


vargalex
(félisten)
Blog

Egyszerűen az alkotás öröme miatt. Illetve így nyilván azt csinálsz, amit szeretnél, nem egy "dobozos" termék létező szolgáltatásait tudod használni. Persze ez mind idő, de legalább közelről megismerem a hardware elemeket is.


drogery
(tag)

azért a "dobozos" elég túlzás azoknál az appoknál amiket layerke említ.
ezek közel mind opensource témák tele bővíthető részekkel.
én a domoticzhoz írtam 1-2 dolgot pluszba, plusz a home automation része is scriptelhető.


layerke
(aktív tag)

Értem, mindenképpen sok sikert kívánok hozzá, hogy olyan rendszert alkoss, ami neked megfelelő. Én maradok az open-source vonalon, a Domoticz szerintem nagyon jó és könnyen bővíthető.


vargalex
(félisten)
Blog

Nyilván könnyen előfordulhat olyan helyzet, hogy túl mélyen kellene belenyúlni, esetleg nem is megvalósítható. Kezdjük ott, hogy ahogy írtam, nekem egyébként is van egy mySQL szerverem, tehát szeretném, ha a mért értékek/config-ok/stb. abban lenne tárolva. A domoticz pedig sqlite-ot használ.
Másrészt, ha már egyszer logolom az értékeket, akkor én szeretem az eredeti részletességgel megtartani azokat, így bármikor vissza tudom nézni, hogy pl. 2014.06.05-én 11:21-kor hol milyen volt pontosan a hőmérséklet. A domoticz-ban - ha jól olvasom - 5 perces mintavételezés van, és maximum 7 napra tudod kitolni ezen részletesség megtartását.
Szóval, igenis lehetnek olyan igények, amikor egyszerűbb egy saját alkalmazást írni. De továbbra is tartom, hogy nálam az egyik fő cél az, hogy saját magam írja. Nyilván különbözőek vagyunk...


drogery
(tag)

A domoticz-ban - ha jól olvasom - 5 perces mintavételezés van, és maximum 7 napra tudod kitolni ezen részletesség megtartását.

szerintem az 5 percet tudod szabályozni, nekem pl a hőmérséklet szenzor percenként dob értéket a domoticznak.

a maximum 7 napra pedig, szerintem egyszerűbb átdobni egy másik db-be ezeket az adatokat, mint csinálni egy teljes home automation appot. :)

ettől függetlenül jó hobby lehet egy ilyet megírni, csak lenne annyi ideje az embernek..


vargalex
(félisten)
Blog

Ezért tart jó sokáig... :)


layerke
(aktív tag)

A Domoticz szerver bármilyen gatewayen vagy más kapcsolaton keresztül a jeladó minden adását bejegyzi az adatbázisába. Ha 1 másodpercenként küldesz hőmérsékletet, akkor 1 másodpercenként. Viszont a tömörítési eljárása olyan, hogy 5 percenkénti értékeket ment le a későbbiekben és azokat tudod csak keresni. Ezért telepítettem egy time-series alapú adatbázist a pi-ra, amibe minden egyes mintavétel el van mentve és igen részletes adatbázist lehet így készíteni. Nálam a legrészletesebb jelenleg 10 másodperces hőmérséklet jeladás, ami a fűtésrendszer különböző alkotóinak a hőmérsékletét hivatott jegyezni.


MaCS_70
(félisten)

Létezik az, hogy egy kész rendszer nem állítható be arra, hogy a rendelkezésre álló tárterület terjedelméig mentsen??? :Y :Y :Y

Eddig csupa jót hallottam a Domoticz-ról, de ez elkeserítően hangzik, és az enyémhez hasonló helyzetben (akár hetekre magára hagyott ház) teljesen (és értelmetlenül) használhatatlanná teszi...

MaCS


layerke
(aktív tag)

Én nem találtam rá megoldást, csak ilyen formában. Ez egyébként teljesen járható (külső adatbázis). Lehetséges, hogy van ilyen beállítási lehetőség a Domoticz-ban, kerestem is egy ideig a hivatalos fórumán, de nem találtam. Igazából szerintem érthető a tömörítés is, csak azt nem tudom miért nem lehet megválasztani a módját.

Megoldható külső adatbázisra való http push-olással, valamint szkripteléssel.

[ Szerkesztve ]


Pulsar
(veterán)
Blog

Á, értem, köszönöm.
Egyenlöre nekem is egy pi1esen fut, de tervbe van egy pi3-ra való átköltözés.
layerke egyet értek vargalex forumtárssal. Engem nem csak a funkionalitás hanem az alkotás öröme is hajt. Es ha valaki ismeri vargalex munkásságát más témában, az nem kérdezne ilyeneket :DDD
MaCS_70 mibe menti az adatokat?

[ Szerkesztve ]


MaCS_70
(félisten)

Mi mibe menti az adatokat? Egyébként 30... vagy tán 42...

MaCS


Pulsar
(veterán)
Blog

Ezt írtad:
Létezik az, hogy egy kész rendszer nem állítható be arra, hogy a rendelkezésre álló tárterület terjedelméig mentsen???
Tehát hogy milyen adatokat mentene tovább mint a hely maximuma? Log file? Képek? Adatbázis?


MaCS_70
(félisten)

Jelen esetben a hőmérséklet/páratartalom/nyomás és a kapcsolók állására vonatkozó adatokat.

Olyat nem írtam, hogy mindezt a tárhely kapacitásán túl, hanem azt, hogy addig.

Mer'hogy a Domoticznél arról volt szó, hogy egy hét a mentési időtartam.

MaCS


layerke
(aktív tag)

Bocsánat, hogy nem követem mm pontosan vargalex routeres vagy bármilyen más munkásságát. Egyébként meg tudta ő válaszolni a kérdést, amit én nyugtáztam, nincs rászorulva szárnysegédre.

Láttam ezt a fórumot, gondoltam jó lehet, mert nem találtam ezen az oldalon ilyet és gondoltam mivel én fordítottam le a Domoticz asztali és mobil programját is szép magyar nyelvünkre (amennyire tudtam - nyilván folyamatban van, mivel os a rendszer és minden héten van fordítani való) és elkövettem már benne néhány apróságot, szívesen segítek másoknak ha tudok. Példának okáért nálam már vezérel világítást, mér hőmérsékletet, páratartalmat, riasztót vezérel, fűtést vezérel zónaszelepekkel, kandallóval, gázkazánnal. Tervben van a garázskapu, kocsibejáró, villanyóra olvasás, gázóra olvasás, vízóra olvasás és a 12 motoros redőny vezérlése is.

Az alkotás öröméről: komplett 55 négyzetméteres lakásomat felújítottam (nem felújíttattam) teljes gépészettel együtt, majd eladtam és jelenleg a 120 négyzetméteres házamat és 65 négyzetméteres melléképületet újítom fel és modernizálom, aminek része a Domoticz is. Ekkora volumenű munkánál nekem fontos az, hogy ne a nulláról dolgozzak, mert nem csak a szoftver létezik, hanem a hardvert is helyre kell rakni és az se kevésbé könnyű munka ám.

üzenetek