üzenetek

hozzászólások


azbest
(félisten)
Blog

Annó pont a raspberry pi kapcsán* hallottam a fedorásokról egy érdekes policy-t, hogy ők azon a hardveren fordítják, amin futtatni akarják.

*: indulásukkor egy fedora disztribúció armos változata lett volna a "hivatalos" rendszer, csak valami hibát nem tudtak sokáig kijavítani és nem jöttek ki vele.

Gondolkodtam rajta, hogy kellene egy olyan írás is. Még foglalkoznom kell vele előbb, hogy tudjam a pontos menetét :)


buherton
(őstag)
Blog

Pár százezres (C) elektronikus kormány szervó firmware teljes fordítása kb 20 perc core i7-es gépeken. Pár milliós soros (C++) CT feldolgozó rendszerének teljes fordítása kb 2,5 óra szintén core i7-es gépeken. Akkor egy komolyabb oprendszer vajon meddig fordulna? Oké a kernelt, és a shellt lehet külön is, de az akkor is nagyon sok idő, vagy nagyon erős rendszer kell alá. Amúgy meg úgy sincs nálad a forráskód, így marad a linux fordítás, ha már ennyire szeretnél fordítani :) . Bármi le lehet fordítani házilag is, amihez van forráskódod, pl. linux kernel, gcc, make, akár ubuntu, notepad++, vlc stb...

(#14) azbest: Nem tudom amúgy, hogy az AVR CPU-nak mi a kód nevük, csak azt hogy Hardvard architektúrát alkalmaznak. De egyáltalán nem rossz, mert részben támogatva van a 16 bites műveletek (a CPU 8 bites), és teljesen statikus működésű.

Sejtettem, hogy valami hasonló lesz ok, hiszen ez lenne a legevidensebb, ha megoldható lenne, de rá kellett kérdeznem, hogy tudjam a miértet :) .


DarkByte
(addikt)
Blog

Pont havernak ezt mondogattam pár hónapja hogy valami automatizált módon biztosan meg lehet oldani hogy egy távoli gép csinálja a crosscompile fordítást a kis RPi-nek. Nagyon hasznos cikk :)

Én a Cubieboard-omat várom már hogy egyszer csak megérkezzen és játszhassak vele. Valószínűleg ahhoz is kelleni fog ilyen, mert bár jóval erősebb SoC és 1GB RAM-ja lesz, nem hiszem hogy nagyon elkapkodná majd.

Most épp azzal szórakozom hogy a gyári Android 4.0.4 image-t megpróbálom lefrodítani rá, szerencsétlen egy magos Atom-os lapomnak majd 12 óra mire végez a cross compile-al, de nem sietek egyelőre sehová :DDD Viszont rendszer image-t egyszerűen nem tudok gyártani, pedig elvileg a fordítás jól lemegy :(


hcl
(félisten)
Blog

Nemtom, ennyire harmatosak lennének ezek? :)
A P3-as laposomon forgattam még csak saját kernelt, de az is megcsinálja kb. fél nap alatt.


buherton
(őstag)
Blog

Kormányszervó esetén laptopokról van szó csiga lassú HDD-vel.

Ne feledd, hogy kétszeres teljesítmény növekedésnél nem fele lesz fele a fordítási idő. A másik a fordítás szempontjából, hogy hogyan van felépítve a projekt, illetve milyen rule-jai vannak a make-nek, meg hogy C vagy C++ (utóbbi lassabban fordít). Na meg azóta a kernel is bővült pár sorral gondolom én.


azbest
(félisten)
Blog

A pi is megcsinálja 6 óra körül a kernelfordítást, viszont a teljes oprendszer esetén a rendszermagon kívül sok más program és azok libjei is kellenek. Azokat is lefordítva valószínű lehet egy több napos projekt ;]


hcl
(félisten)
Blog

és @buherton : Ez igaz... Csak az szúrt szemet, hogy az i7-en ennyire sok lenne.
Illetve, én örülnék neki, ha csak 2 óra lenne egy full kernel, bár nem fordítok ilyesmit mostanában.


Mister_X
(nagyúr)
Blog

Ácsi. Androidot is le lehet fordítani x86 alá? Ejhö, Cedar Trailes atomok örülhetnek :DDD


azbest
(félisten)
Blog

android-x86 , ettől függetlenül ő szerintem arm-osat fordít valószínűleg


hcl
(félisten)
Blog

Van ilyen projekt, de nem sok sikerrel... Nekem fizikai gépen el se indult.
Különben miért ne lehetne lefordítani :) Open Source dolgokat arra fordítod, amire akarod.


DarkByte
(addikt)
Blog

Lefordítani ugyan le lehet. De én most ARM-ra fordítok. A Cubieboard-ra készülök elő egy flash-elhető image-al. :)


tvamos
(nagyúr)
Blog

Azok a gcc-k direkt arra a platformra keszulnek. AVR, ARM... Esetleg mar rogton ugy adjak, hogy valamilyen lib. keszlettel ossze is van csomagolva. En csak ilyeneket hasznalok. Illetve nem feltetlen gcc-t. Mert windows alatt a masok a lehetosegek. (De tegnap tobbszor is forditottam x86-on ARM-ra. Jo volt!)

Nagyon jo, es reszletes a cikked, nagyon tetszik! Kedvet kaptam kiprobalni... no, majd ha lesz idom... talan...


dabadab
(titán)
Blog

Szerintem teljesen felreertetted a dolgot, XP termeszetesen nem fordulna le ARM-ra, akkor se, ha lenne hozza forraskodod (amid nincs :) ), mert egyreszt tele van VisualC++ - specifikus cuccal (vagyis a gcc eleve meg se eszi a forrast), masreszt meg x86-specifikus cuccal (vagyis ha le is tudnad forditani, akkor se mukodne a vegeredmeny).


Mister_X
(nagyúr)
Blog

Kár... :( Gondolom ezért épül szinte miden opensource "nyitott" dolgokra (OpenGL, OpenCL, stb)
Amúgy egy telepítőlemezen rajta va a forráskód, nem?


hcl
(félisten)
Blog

"Amúgy egy telepítőlemezen rajta va a forráskód, nem?"
Nem, MS telepítőkön csak a telepítő van... A MS dolgok zárt forráskódúak, szóval a MS nem adja neked a forást. Vagy ha igen, hát az nagyon sokba kerül :D
Az opensource dolgokat (Linux, meg még pár), kaphatod meg forrásban (annak rajta is van a telepítőjn sok részének a forrása, meg letöltheted), azt lefordíthatod magad.

[ Szerkesztve ]


Mister_X
(nagyúr)
Blog

Nem értem. Ha nincs forrás, akkor miből épül a szoftver? :F


hcl
(félisten)
Blog

Hogyhogy miből?
A MS, meg a legtöbb szoftvergyártó esetében a lefordított programot kapod a telepítőn.
Opensource cuccoknál megkapod a lefordítottat, amit felteszel. Letöltheted, vagy kapod mellé a forrást is. Van, aminek csak a forrását szedheted le, és a gépeden lefordítod.

Pl. itt
A Source code-nál szedhetsz le forráskódot, azzal azt csinálsz, amit akarsz (át is írhatod)
A Binaries a lefordított, működő program (Linuxra is van, meg Windowsra is, meg még pár oprendszerre).

[ Szerkesztve ]


azbest
(félisten)
Blog

van forras: redmondban a pancelteremben. Jo, persze a naluk dolgoozo fejlesztoik is hozzafernek reszleteihez, meg nehany nagyobb orszag nemzetbiztonsagi hivatala is belenezhet. Oket pedig koti a titoktartasi szerzodes.
Te, mint vegfelhasznalo sosemfogsz talalkozni a windows forrasaval. Csak a keszre forditott rendszer telepitojet kapod meg. A licensz pedig megtiltja, hogy ebbol megprobald vissyafejteni a forras. Ha bizonyithatoan visszafejtettel belole, akkor beperelnek.


tvamos
(nagyúr)
Blog

Erre van a Windows Embedded. ARM-ra is, nem csak x86-ra.
(Az egy masik kerdes, hogy mondjuk minek mindent tudni? Peldaul a Win forraskodjat...)


DarkByte
(addikt)
Blog

Ez egy jó kérdés. Az open source egyik tagadhatatlan előnye nyilván az hogy ha találsz valami hibát és értesz is hozzá akkor magad ki tudod javítani anélkül hogy a vendor-ra várnál és egyből vissza is tudod adni a közösségnek. Továbbá érdekes tud lenni egy ekkora rendszer forrását böngészgetni, lehet belőle tanulni.

[ Szerkesztve ]

üzenetek