[Re:] [Fire/SOUL/CD:] Windows 7 költöztetése HDD-ről SSD-re - Klónozó alkalmazások tesztje - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Sk8erPeter
(nagyúr)

Hát nyilván nem esnék neki, mint tót az anyjának. :D Azért nem most kezdtem. :P

"akkor ezt a dzsuva partíciószerkezetet le lehet takarítani"
Ezzel a partícióstruktúrával igazából mi a nagy gond? Azonkívül, hogy ott van az a ~15 GB OKR-partíció, ami a Lenovo egy-két saját sz@rát tartalmazza, szerintem nincs túl nagy probléma vele.
De valami okod csak volt rá, hogy ezt mondtad, erre vagyok kíváncsi.

"legalább a recovery sem pakolja fel azt a sok HP utilities-t"
Esetemben ilyen nincs, csak Lenovo-s kisebb szoftverek, amik többségére nincs nagy szükségem, de van pár hasznos is. Nem mintha nem tudnék bármelyik nélkül élni, sőt...
De nekem alapvetően nem volt bajom azzal, amilyen rendszer eredetileg fel volt húzva. A szükségtelen programokat meg egyszerűen uninstallálom, azt' kész.

"Klónozás is lehetséges, (bár ebben homályosak az emlékeim, ne vedd készpénznek) csak egy -nevezzük- konfigfájlban kell megadni, hogy melyik szektoron kezdődik az OKR partíció. Ha jól rémlik, akkor factory.ws vagy factory.wis vagy hasonló a neve a "konfig fájlnak", amiben ez megadható."
Most ez a konfigfájl egyáltalán hol található? Elvileg a Factory Defaults Recovery Disken lenne?

Viszont közben találtam egy módszert, amivel elvileg saját OKR-partíciót lehet kreálni, itt leírtam:
Onekey Recovery 7.0 Engineering

Hogy valóban működik-e, azt nem tudom, mivel nem próbáltam, de az ötletadónak úgy tűnik, bevált.


Fire/SOUL/CD
(félisten)
Blog

"Ezzel a partícióstruktúrával igazából mi a nagy gond?"
Tényleg semmi, pusztán csak nincs betűjele, fájlrendszere, meg a lemezkezelő szerint tök üres az OEM Partíció, ezen kívül nincs vele probléma. :DDD (Kár, hogy ott található az eredeti OS telepítő, meg egyebek)
Ha ez az OEM partíció megsérül/letörlik stb, akkor az eredeti OS bebukva, kivéve, ha előtte megcsinálod a Factory Recovery lemezeket, mert arra ki fogja írni az OEM Partíció tartalmát(is)

Az általad linkelt OKR Uty 7-es változatát meg kellene néznem előtte (csak a 6-ost ismerem, de akkoriban még a HP sem voltak betépve a rendszerépítők, és egy hagyományos HP_TOOLS nevű partíción volt a telepítő és a 200 megás rejtett partíción meg az OKR működéséhez szükséges kód.) :DDD


Sk8erPeter
(nagyúr)

"Tényleg semmi, pusztán csak nincs betűjele, fájlrendszere, meg a lemezkezelő szerint tök üres az OEM Partíció, ezen kívül nincs vele probléma."
Ez a Windows-os lemezkezelő hülyesége. Igazából nem értem, minek kell elrejteni mindent, azért, mert aki nem ért hozzá, az f@szságokat is csinálhat. Vagy nem vágom, mi az oka, ez érdekelne is.
Parted Magic-kel megnézve, mount után GPartedből:
Lenovo OKR, GParted

fájlkezelőben a tartalma simán böngészgethető:
Lenovo OKR tartalma

Pl. Drivers mappa:
Lenovo OKR tartalma - Drivers

"Ha ez az OEM partíció megsérül/letörlik stb, akkor az eredeti OS bebukva, kivéve, ha előtte megcsinálod a Factory Recovery lemezeket, mert arra ki fogja írni az OEM Partíció tartalmát(is)"
Ennek nem látom be, mi köze ahhoz, hogy látható-e a partíció tartalma a Windows-os lemezkezelőből, vagy sem, vagy hogy mennyire "dzsuva" a partíció, ez akkor is így lenne, ha kiírnám egy DVD-re a tartalmát, és aztán a DVD-t eltörném. :D


Fire/SOUL/CD
(félisten)
Blog

Akkor inkább lépjünk a tettek mezejére, ahelyett, hogy azon elmélkednénk, hogy a Linux-os GParted mit lát. Csináld meg a boot-os pendrive-ot a Macrium-al és arról dobj képet, hogy az mit lát illetve fel is telepítheted a Macrium-ot, indítsd el, és az mit lát a partíciószerkezetből.


Sk8erPeter
(nagyúr)

Köszi, megcsináltam a bootolható változatot a belinkelt iso alapján, és ezen keresztül már sikerült böngészni az OEM-partíció tartalmát, leírom, hogyan (hátha más is hasznát veszi).

Betöltés után az OEM-partícióról még csak annyi információ látszik, amennyi a Windows alatt telepített Macrium Reflectből is (ekkor még nem böngészhető a fájlkezelőben):

Macrium Reflect - Lenovo OEM partition

Tehát leolvasható a fájlrendszer (NTFS), meg a foglalt és szabad területek mérete, valamint a kezdő- és végszektor helye.

DE ekkor eszembe jutott, hogy így viszont ebben a módban valószínűleg fogok tudni betűjelet társítani hozzá, és be is jött.
Hogyan böngésszük tehát az OEM-partíció tartalmát?
1.) A fenti cikk alapján készítsük el a Macrium Reflect bootolható változatát.
2.) Indítsuk el a konzolt (cmd.exe)
3.) Itt pötyögjük be szépen sorban a következőket:
diskpart
list disk
select disk 0
list partition
select partition 3
assign

Itt természetesen a disk és a partition száma változhat! Ezt saját, meglévő adatok alapján át kell szabni. A fenti ennél a partícióstruktúránál stimmel. A megfelelő lemezt, illetve partíciót a list után láthatjátok.
Itt az assign hozzárendel a partícióhoz egy betűjelet.
Ekkor már itt böngészhető az OEM-partíció tartalma is! Ettől függetlenül a Windows-ra való visszatéréskor sajnos továbbra sem fog ez a partíció betűjelet kapni, de legalább a bootolható változatból könnyen kotorászhatunk rajta.


Fire/SOUL/CD
(félisten)
Blog

itt nem kell semmilyen betűjel meg egyéb, ez simán klónozható, csak nem egyben, azaz elsőre csak az elsődleges partíciókat jelölöd ki és adod a klónozáshoz, majd a Cloned Partition Properties segítségével az OEM partíciót megfogod és a partíciószéléhez (erdeti méretében) igazítod és mehet is a klón.

Ha ez lezajlott, akkor lesz egy üres terület, nyilván ott, ahol a logikai meghajtó lett volna, de nem másoltuk. Ezen a nem particionált területen meg (OS lemezkezelőjével is akár ) létrehozod a logikai meghajtót majd egy sima fájlkezelővel átmásolod az eredeti HDD-ről a fontos cuccokat. 64G-s ssd-re klónozáskor meg lehet, hogy nem is kell az a logikai partíció, egyszerűen a C-rendszerpartíciót kibővíted, így csak az OS fut az SSD-ről, a HDD meg megmarad adattárolásra.

Ha azon a logikai meghajtón (D) tényleg nincs valami elbújtatva (HP-nél nem lehet tudni) :DDD , akkor a fent leírtak működhetnek.

[ Szerkesztve ]


Fire/SOUL/CD
(félisten)
Blog

Na, lemodelleztem a dolgot, kialakítottam a HP partícióstruktúráját és hogy Macrium-al hogyan lehet kivitelezni dolgot, viszont egyúttal korrigálnám előző hsz-ban leírtakat, mert a Macrium nem tudja áthelyezni a partíciót, de ez csak egy kisebb probléma, mert azt utólag az Easeus Partition Manager Home-al megteheted.

[link]

UI: Az Easeus-al mindenképp meg kell nézni, hogy mely partíció milyen attribútummal rendelkezik. Az első 2 elsődleges partícióval nincs gond, mert azok nem rejtettek, csak (az esetedben) 200 MB-os partíciónak nincs betűjele, mint ahogy a HP OEM-nek sincs, viszont ezen OEM partíció státuszát ellenőrizni kell, és ha az hidden attribútumú, akkor a klónozást követően is arra kell állítani (ha esetleg automatikusan nem történne meg)

[ Szerkesztve ]


Sk8erPeter
(nagyúr)

Köszi a lemodellezést!

"itt nem kell semmilyen betűjel meg egyéb, ez simán klónozható"
Ezt tudom, de én arról beszéltem, hogy hogyan lehet simán böngészhetővé tenni a partíciót a bootolható Macrium Reflectből, ha valaki nem használ mondjuk Parted Magicet.
Attól még, mert alapból klónozható, betűjel nélkül itt nem fogod tudni kotorászni addig, amíg nem "mountolod". :)

Igazából őszintén szólva az előbbi hozzászólásodból az nem volt világos, hogy a lemodellezés mit takart magában, mert OS nincs rajta, meg OEM-partíció tartalma sem, csak maga a partíciótábla (akkor igazából csak erre terjedt ki a lemodellezés?), tehát nem derült ki, hogy az OEM-partíció hogyan helyezhető át úgy, hogy még működjön is utána. :P
Az még a kisebb kérdés talán, hogy a partícióstruktúrát hogyan lehet ugyanúgy kialakítani, legalábbis én inkább azon aggodalmaskodom, hogy megmaradjon az OEM-partíció meg az OKR-rel visszaállíthatóság. Valami olyasmire gondolok, mint amit itt linkeltem (lásd Onekey Recovery 7.0 Engineering), hogy ott végül is kreál egy saját OEM-partíciót, ami működik a Lenovo OKR-gombjával. Tulajdonképpen lehet, hogy az lenne a legjobb, ha saját rendszert állítanék be OEM-partícióként, mert úgy legalább a saját, aktualizált rendszeremet tudom visszahúzni a Lenovo-s cuccok nélkül, de azért egyelőre az is jó lenne, ha át tudnám helyezni a jelenlegi OEM-partíciót máshova, át tudjam állítani szektorszinten, hogy a máshova pakolástól ne csesződjön el.

Egyébként még csak tervezek venni SSD-t, szóval még nem is tudok próbálkozni. :D
Vagy mSATA SSD lesz, vagy kell vennem az ODD helyére egy fiókot, ezt még nem döntöttem el.

Amúgy attól függetlenül, hogy a Windows hülyesége miatt az OEM-partíció nem böngészhető, csak másik, Live OS-ről, meg nincs betűjele, még mindig nem vágom, miért is vagy kiakadva erre a partícióstruktúrára, nem fejtetted ki. :N

Amikor én átvariáltam a partíciók méretét, mert utáltam, hogy a rendszerpartíció vagy 600 GB, az adatpartíció meg a töredéke (teljesen degenerált partíciótábla volt rajta eredetileg, én komolyan nem értem, melyik szervizes hülye agyalmánya volt ez), akkor CloneZilla Live-ot használtam a biztonsági mentés elkészítésére, majd a Parted Magic-en lévő GPartedet használtam erre a célra.
CloneZilla Live-val nem próbálkoztál? Nem láttam az ajánlottak között.
Elvileg simán klónozható vele teljes partícióstruktúra.

[ Szerkesztve ]


melan
(senior tag)

Üdvözletem!
Tervezem az SSD meghajtóra történő átállást, csak most épp visszavetett annak lehetősége, hogy egy esetleges áramszünettől a win7-em hanyatt vágja magát, és telepíthetem fel újra... A kérdésem az, hogy jelenleg 2 vinyóm van, egy 80Gb WD a rendszer, és egy 750Gb Samu a háttértár. Mindkettő ide módban van. Ha a BIOSban átállítom a beállítások AHCI-re, akkor gondolom elszáll a rendszerklónozás lehetősége, tehát mindenképp (és úgy gondolom egyébként is javasolt) új rendszer felhúzása. Nade a 750-es vinyót, amit adattárolásra használok, érinti-e ez a beállítás-módosítás?


Sk8erPeter
(nagyúr)

Inkább oldd meg előbb azt, hogy működjön a rendszered mindenféle újratelepítés nélkül úgy, hogy utólag állítod át AHCI-re: SATA üzemmód váltás AHCI-ra újratelepítés nélkül, vagy ez.

"egy esetleges áramszünettől a win7-em hanyatt vágja magát, és telepíthetem fel újra"
Ez HDD-nél ugyanúgy előfordulhat.


lakisoft
(veterán)

Köszi szépen az írást. Igen hasznosnak bizonyult nekem is. :R

Szerk.: Linuxon milyen backupot érdemes használni?

[ Szerkesztve ]


Fire/SOUL/CD
(félisten)
Blog

Linux-ban nem vagyok otthon, ezért nem tudok tapasztalatból megfelelő alkalmazást javasolni. Javaslom, hogy valamelyik aktív Linux topikban érdeklődj ez iránt.

[ Szerkesztve ]


lakisoft
(veterán)

okés. Köszi.


Xmister
(senior tag)
Blog

Nálam a teszt győztes progi nem működött...mint kiderült a win7 beépített backup szolgáltatását használná, és az bizonyos körülmények esetén nem működik (nálam pl. azért mert grub van telepítve rendszerindítónak, mivel linux is van a gépen).

Viszont az Easeus Todo Backup Free nevű progi nagyon szépen megcsinálta, high tömörítéssel a 60GB-os szinte tele rendszerpartíciót + a 100MB-os rejtett partíciót negyed óra alatt lementette 25GB-ba.


Fire/SOUL/CD
(félisten)
Blog

1. Igen, itt Windows-ról esik csak szó, mellé telepített Linux esetét értelem szerűen nem vizsgáltam

2. A teszt klónozást vizsgálja, nem pedig azt, hogy lehet-e backup-ot készíteni vagy sem, mindezt szigorúan SSD szempontból. Ezen feltételek mellett a Todo Backup Free (tesztben szereplő verziója) alkalmatlan a feladatra. Ha kipróbálnád, akkor törölj le egy SSD-t, és arra állítsd vissza a most lementett backup-od.
Természetesen a most készített backup-ból valószínűleg gond nélkül vissza tudod állítani a jelenlegi rendszered, ugyanarra a meghajtóra, de ez nem klónozás, a teszt meg klónozó teszt.

Ettől függetlenül kösz az infót, hasznos lehet azoknak, akik Windows-t és Linux-ot is használnak multiboot rendszerben. ;)


Xmister
(senior tag)
Blog

Más meghajtóra is vissza tudom állítani, ez volt a lényege, mert én is vettem SSD-t. :)
De van benne disk clone, és partition clone is egyébként.

[ Szerkesztve ]


Winner_hun
(félisten)
Blog

SSD-ről SSD-re költöztettem az ajánlott programmal. Fura hogy 38 percig tartott de hát ez van. Nem 100%-os a megoldás, több program van ami nem indul vagy újra aktiválni kell. Nem gondoltam hogy ezzel még maceráskodni kell de hát ez van, még mindig jobb 1-2 programot újratelepíteni mint az egész rendszert 0-ról újravarázsolni.

Köszönöm az írást, sokat segített:R

[ Szerkesztve ]


Fire/SOUL/CD
(félisten)
Blog

Hát nem tudom mi tarthatott annyi ideig, meg milyen progikat kellett aktiválni (mondjuk a klónozók a warez W7-eket leamortizálják ;] )

Időközben jelent meg egy új, remek ingyenes alkalmazás, amiben van Migrate OS to SSD opció is: AOMEI Partition Assistant 5 Home Edition

Xmister
Nézd el nekem ha kétkedő vagyok, szakmai ártalom. ;]
Mondjuk a tesztben még 4.0 verzió szerepelt, azóta van 4.5, ahogy nézem. Változások közt W8 CP kompatibilitás és Backup Management javítást írnak, így végül is lehetséges, hogy van változás, de ettől függetlenül azt nem hiszem el, hogy GRUB-al megspékelve, 100 megás partíció társaságában kifogástalanul átklónoz mindent, úgy, hogy az SSD-n minden pöccre indul, úgy, hogy csak az SSD van csatlakoztatva és a partícióeltolások is rendben vannak és a GRUB sem nyavalyog...

Ezt csak akkor hiszem, ha látom (értsd: ha magam tesztelem) ;]


Xmister
(senior tag)
Blog

Nem is ez a célom, a boot vinyó marad ami volt, a win-t visszaállítom az ssd-re, majd linux alatt egy update-grub2, ami megkeresei az oprendszereket, és frissíti a listát :)


Winner_hun
(félisten)
Blog

Egy programot kell aktiválnom, a másik azért nem indult mert egy régi parancsikonnal akartam indítani, az meg már nincs feltelepítve egy ideje. Ennyi kellemetlenséget bőven megér:)

üzenetek