üzenetek

hozzászólások


Rive
(veterán)
Blog

... a hidrogén ... a legtisztább megoldás ...

Ezzel kapcsolatban egy apróság. A hidrogén nem energiaforrás, hanem az energia tárolásának egy formája. Ennek megfelelően a szennyezést nem megszünteti, hanem csupán időben és térben átcsoportosítja. Önmagában, az előállításának körülményei, módja nélkül vizsgálni hiba.

A 'tisztasága' azon múlik, hogy milyen energiát is tárolunk benne. Ha pl. fosszilis tüzelőanyagok energiáját, akkor környezetszennyezőbb, mint ha a kiindulási anyagot direktben felhasználjuk.


ngabor2
(nagyúr)
Blog

a hidrogén valóban jó lenne, csak van vele néhány nagy probléma. nehéz tárolni, és túl nagy a robbanási tartománya. ráadásul meglehetősen nagy a szökési hajlama, tehát a tankolás macerás lenne. eleve nem csak simány nyomás alatt tárolnák üzemanyag-tankban, hanem valamilyen fémben abszorbeálva.

a másik probléma a hidrogénnel, ha simán robbanómotorba akarnák elégetni, akkor nem lenne túl jó a hatásfoka, ha galváncellában akarnának vele áramot termeltetni, akkor meg a cella meglehetősen drága lenne. ugyanis manapság még mindig a platinafémek azok az anyagok, amik kellő sebességgel képesek a hidrogént aktiválni a spontán oxidációhoz.

a metanol és etanol (inkább a metanol, ipari körülmények között ezt egyszerűbb csinálni) valóban jó alternatívák, könnyű tárolni, szállítani, ez akár robbanómotorba is mehet, de ha sikerül valami megoldást találni a galváncellás energiatermelésre, akkor abban is jól alkalmazható. bár az oxigéntartalma ezesetben bezavarna.


evR
(aktív tag)
Blog

és mi a véleményetek arról, hogy elzárták a csapokat?
szerintem egyre gyakoribb lesz az ilyen vita, mint ami most is van.. minden év elején várható lesz.. én tartok ettől a dologtól.. lesz itt még az olaj miatt energiaháború, nem is sokára..


Rive
(veterán)
Blog

szerintem egyre gyakoribb lesz az ilyen vita, mint ami most is van..
Nagyon helyes. Ezek a viták (beszélgetések), nomeg az áremelések adják meg a környezetbarát(abb) technológiák terjedéséhez szükséges gazdasági teret.


Tyberius
(aktív tag)

Én csak attól tartok, hogy az olaj hamarabb elfogy, mint várnánk... a szakértők által hangoztatott évszámmal az a baj, hogy még egy évvel ezelőtt is azt hallottam, hogy a szakértők meg vannak lepődve a kínai és az indiai gazdaság gyors fejlődésén. Ezek ketten a Föld lakosságának több mint egynegyedét adják, és akkor még a többi fejlődő országról nem is beszéltünk. Az olaj iránti igény dinamikusan nő, és ezt nem egyszerű 50 évre előre kalkulálni.

Azonkívül nem is kell, hogy elfogyjon az olaj az utolsó hordóig: elég, ha csak eljut odáig a helyzet, hogy már nem tudják olyan mértékben növelni a kitermelői/feldolgozói kapacitást, ahogy az igény nő (itt inkább a kitermelői kapacitáson van a hangsúly, új finomító bármikor, bárhol építhető, új olajkút meg csak ott, ahol olajmező van, ráadásul a régi olajmezők hozama folyamatosan csökken, azokat is kell pótolni).

Ha ez bekövetkezik, az egész világpiac átalakul, az olajra lényegében licitálni kell majd, ami a drágulás mellett egyéb problémákat is fog okozni. Legegyszerűbb csak arra gondolni, hogy mi lesz, ha a nagyhatalmak rá akarják tenni a kezüket a megmaradt olajforrásokra...


Vamp
(senior tag)
Blog

Mindenkitől elnézést kérek a 2. rész késése miatt. Holnap vizsgázom, utána este felrakom.

Vamp


ngabor2
(nagyúr)
Blog

hogy mi lesz, ha a nagyhatalmak rá akarják tenni a kezüket a megmaradt olajforrásokra...

én ezt fordítva látom. akinél az olaj, az a nagyhatalom. hogy ne támadják meg, a szomszédainak ad, azok meg megvédik... amíg van olaj. utána meg már nincs értelme...


Tyberius
(aktív tag)

Ez a ''szomszédok majd megvédik'' csak addig működik, amíg nem a szomszéd nagyhatalom akarja rátenni a kezét az olajra. Ha mondjuk Oroszország hirtelen úgy gondolná, hogy holmi halott diktátorok és félig-meddig magáncégek közötti szerződés helyett valami erősebb kötelékkel akarná biztosítani magának a türkmén földgázlelőhelyeket (mondjuk szabad köztársaságok szövetségbe forrasztásával, nagy Oroszország kovácsolta friggyel ;] ), nem hiszem, hogy sokan sietnének Türkmenisztán segítségére. Lenne egy kis rinyálás európai oldalról, persze nem túl hangos, mert hát mégiscsak az oroszoktól vesszük jó áron a földgázt. De a NATO nem lépne közbe, és a kínaiak sem, mert ők meg atomtechnológiát vesznek a ruszkiktól, más meg nem merne, ugye. Irakot sem védte meg az olajfegyver.


sh4d0w
(félisten)
Blog

Érdemes lehet ezt is elolvasni (bár kicsit összeesküvés-elmélet szaga van): [link]


sh4d0w
(félisten)
Blog

Ráadásul még ugye semmiféle olajtőzsde nem műxik Teheránban.


Tyberius
(aktív tag)

Ez hogy is jön ide? Legutóbbi információm szerint az olaj nem a tőzsdéből jön, hanem a földből... :)


sh4d0w
(félisten)
Blog

Nem tudom... talán az olajról szól ez is. Ám ha vki úgy érzi, nem idevaló, szóljon egy modnak.


Tyberius
(aktív tag)

Bocsi, csak félreértettem valamit. Az irománynak van helye itt, bár nagyrészt csak elmélet, spekuláció, amennyit én tudok a témáról, akár igaz is lehet. Mondjuk akkor az amcsik helyében nem ülnék olyan nyugodtan a seggemen...


sh4d0w
(félisten)
Blog

Azért néhány furcsasáot lehet tapasztalni: az általam linkelt oldalon a jövőbeni euró-alapú olajtőzsde elleni lépésként lehet szó egy korlátozott nukleáris csapásmérésről, amit valószínűleg Izrael hajtana végre; namármost a napokban szó volt arról, miszerint izraeli egységek már gyakorolják az iráni ''nukleáris infrastruktúra'' elleni támadást...


Tyberius
(aktív tag)

Való igaz, ám hacsak nem a 20 méter föld, szikla és beton alá süllyesztett urándúsító egyik használaton kívüli hasadóanyag-tárolójában tervezi Irán elindítani ezt a nyüzsgő üzleti központot, a kettő meglehetősen diszjunkt projekt.

Egyébként külpolitikai öngyilkosság lenne már a katonai célpont elleni atomtámadás is, még akkor is, ha máshogy tényleg nem lehet kifüstölni azt a finomítót onnan. Egy polgári célpont elleni atomtámadás (amit a világon semmi nem indokolhat katonai szempontból) garantáltan olyan láncreakciót indítana el (okés, talán a láncreakció pont ide nem a legjobb szó), aminek következtében hamarosan kisebb gondunk is nagyobb lenne annál, hogy lehet-e euróért olajat kapni, vagy sem. :(


sh4d0w
(félisten)
Blog

Nyilván, ha Irán fejével gondolkodom, akkor ''ezermérföldekre'' a nukleáris struktúrától indítanám be ezt az üzletet, egy jól látható helyre. Sajnos azonban a harci eseményekben mindig bekövetkezik valami ''véletlen'' és ''eltévedt bombák'' ''véletlenül'' ott csapódnának be... Mindenesetre nagyon kíváncsi leszek, mi sül ki ebből az újabb közel-keleti feszültségből...

Meg az is érdekel majd, hogy Venezuela ellen mikor indul meg Amerika... mostanság eléggé divatos fikázni a venezuelai elnököt a tengerentúlon...


littlemole
(őstag)

Erről a mythbusters jut eszembe, amikor kipróbálták hogy mennyit tudnak menni egy adott üzemanyaggal.
Megnézték használt sültkrumpliolajjal is (MCdonaldsban szépen termelődik ez is) , és egész szépen ment a kocsi. Előtte jól átszűrték persze amennyire tudták.

Engem az olajjal kapcsolatban az aggaszt amit itt többen is írtak már. Gyakorlatilag szinte az összes műanyagot és társait olajból állítjuk elő. Ezek pótlásával mi lesz? Mert hogy a könnyű erős stb műanyag nélkül elég nehéz lesz élni. Ha bárki szétnéz csak maga körül, biztos hogy számtalan műanyagból készült terméket lát.

ngabor2 írta hogy szénből is elő lehet állítani ezeket a műanyagokat csak más vegyipari eljárásokkal. Ez bíztató lehet mondjuk egy kicsivel hosszabb távon, bár azok is elfogynak egyszer.

Másik dolog a föld kiszipolyozása. A világ nem igazán érti meg, ha tönkretesszük a földet, akkor innem nem fogunk sehová se elmenni, és azzal a szemétteleppel kell együttélnünk amivé mi tesszük a földet.Ez pedig százmilliók milliárdok életére van hatással (globális felmelegedés, stb)
Más bolygókra áttelepülni esetleg nyersanyagot bányászni, meg hasonló orbitális baromságok nem alternatívák, mert ahhoz nagyon gyerekcipőben jár az űrkütatás.

Szóval kemény egy évszázad lesz az biztos.


ngabor2
(nagyúr)
Blog

metánból (''biogáz'') is előállítható, réges rég kidolgozott technológiával. igaz, acetilén, de ha vegyiparnak nem sokkal rosszabb az, mint az etilén, sőt. csak jelenleg olcsóbb kőolajból etilént előállítani, mint biogázból acetilént.


Csapi007
(veterán)
Blog

Hello
Jó kis cikk lett, grat. ;)


Tyberius
(aktív tag)

Na azért ekkora véletlen, hogy a sivatag helyett Teherán belvárosára potyogjon valami, a világon nincs. Már a második VH-ban is ennél jobban céloztak a bombákkal. Egyébként már maga az akció természete is katonai GPS-szintű precizitást követel (a kiszivárgott tervek szerint egy vagy több hagyományos bombával ''fúrnának'' le a bunkerig, aztán küldenék be az atomot, hogy az bent robbanjon), tehát minden bombának pontosan ugyanoda kell mennie. Mellesleg ha az idézett cikknek igaza van, akkor azt valszeg Teheránban is tudják, és kétszer meggondolják majd, indítsanak-e euróalapú olajkereskedelmet. Persze ha a cikknek igaza van, pontosan ez volt az USA célja Irakkal is: példát statuálni.

Az meg valószínű, hogy az izraeliek nem fogják tűrni, hogy a perzsák csak úgy dúsítgassák az uránt, ellenőrzés nélkül. Én csak remélni merem, hogy az izraeliek nem vetnek be atomfegyvert.

üzenetek