[Re:] [Thunderzolee:] Orvosi kérdés - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Valty
(aktív tag)

A vese naponta 1,5 - 2 liter vizet választ ki (vagy többet).

Ha a húgyhólyagban 200 ml-nyi folyadék van, akkor van az, hogy "HOPP, majd elmegyek pisilni, ha lesz időm"
400 ml-nél már azért erős késztetés van, 700 ml-nél pedig automatikus a bepisilés. Na persze ez csak olyan általános dolog, emberenként változik :)


andris1602
(aktív tag)
Blog

a munkáltató nem támaszthat ilyen feltételt, mert ez sérti az alapvető emberi jogaidat, ha másból nem, az emberi méltósághoz való jogból simán levezethető. a műszakvezető Úr helyében én nem nagyon hangoztatnám ezt, mert ha valaki felveszi, annak cudar munkaügyi per lesz a vége.


dy_nmq
(aktív tag)

Ez azért durva... a müszakvezető urnak uzenem hogy a qrva anyját. Milyen disznó dolog ez már.


proci985
(MODERÁTOR)
Blog

svédeknél óránként 5 perc szünet engedélyezett (mármint óránként 5 perc szünet van), de azt hiszem összevonható, legalábbis a gyakorlatban.

szellemi munkánál egyébként pici szüneteket néha nem árt tartani, hosszabb távon a produktivitást rontja a megállás nélküli tevékenykedés. egyébként a 40órás munkahét is pont erről szól, az az a szint, ami hosszú távon is általános esetben optimális. értsd, pár hónap után a heti 50 órás munkahétben dolgozók lehet kevesebb jószágot fognak előállítani, mint a heti 40 órások. vita van erről bőven, viszont voltak tanulmányok is a témában (elsősorban szellemi munkát végzőket néztem mondjuk, pl programozásnál hol a sweet spot).

[ Szerkesztve ]


MornKapitány
(tag)

Kicsit megkésve, de annál pontosabban :D.
Az ürített vizelet mennyisége egészséges emberben elsősorban a bevitt folyadék mennyiségétől (minőségétől) függ. Ezt befolyásolhatja a hőmérséklet (egy forró napon akár napi több liter vizet is veszhetünk bőrünkön keresztül - természetesen ez csökkent vizeletmennyiséget okoz). Lélegzéssel átlag napi 500 ml folyadékot vesztünk (bár körülbelül ennyit termelnek a sejtjeink az anyagcsere folyamataik során).
Viszont egy jobb kávéban található koffein mennyiség (kb. 150-200 mg) 3-4 deci vízzel bizony felgyorsíthatja a kiválasztást. A koffein, habár egyértelműen nem bizonyítják a kutatások, de saját tapasztalat szerint erősen vízhatjó hatású - szerintem a szénsav is :D. Ugyanez vonatkozik az egyes vizelethajtókkal kombinált vérnyomáscsökkentőkre is (ACE gátló, thiazid).
Ugye egy normál napon 1.5 - 2 liter tiszta vizet ajánlanak. A hólyagod körülbelül 500 ml vizeletet képes tárolni + hugyvezeték + vesemedence. 3-400 ml-ig minden komolyabb szenvedés nélkül képes a hólyag tágulni, 400 felett kezd el vizelési inger jönni. 500 felett átlépi a nyomás a záróizmok nyomását, és orvosi nyelven szólva enuresis következik be. Természetes ez nincs kőbe vésve, vannak egészen különböző méretű hólyagok a gauss minden szélén.
Ha megiszol 3-4 deci vizet az normális esetbe 3-4 deci vizeletté fog válni. Nincs meghatározva, hogy körülbelül mennyi idő alatt fog a vizelési inger rád törni, de normális körülmények között ki kell bírni. 1 l folyadék nagy része kb. 1-2 órán belül kiválasztásra kerül valamilyen módon. A kiválasztás sebessége nagyjából exponenciálisan csökken.
Biológiailag.

De az ember alapvető komfortérzetéhez hozzátartozik, hogy nem kell szenvednie különböző altáji ingerektől :N Alapvető emberi jog (negatív jog), hogy a lehető legnagyobb testi, lelki és szellemi jólétben élhessünk (WHO jólét def.). És szerintem egy munkáltató sem tilthatja meg jogilag, hogy kimehess vécére, bármilyen igényed is van. Nem bagózni és fröccsözni mész. Szerintem ez inkább jogi, mint orvosi kérdés.

Egyéb oka a gyakori vizelési ingernek:
gyógyszerek, prostata hyperplasia, urethritis (gonorrheális és nem gonorrheális / gy.k. nemibetegségek), bakteriális infekciók - felfázás, szívelégtelenség esetén éjszakai vizelések száma jelentősen növekszik (nycturia), hólyagcarcinoma, diabetes mellitus I/II, primer et secunder polydipsia (ideges vagy és úgy nyugtatod magad, hogy sokat iszol - primer; túl kevés antidiuretikus hormon termelődés azaz diabetes insipidus - secunder) - ezek talán a leggyakoribb okai.

[ Szerkesztve ]

üzenetek