[Re:] [weiss:] Bojler vízkőtlenítés - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Jack Hunter
(csendes tag)
Blog

első hsz, jeee...

Látatlanban nehéz megmondani, hogy milyen munkát végzett a szaki. Ha cserélt anódot is,(kellene) akkor valamennyivel kevesebbet kellene fogyasztania, mert akkor kevésbé hajlamos az újbóli vízkövesedésre, és a megtisztított fűtőszál könnyebben, hamarabb melegíti a vizet. Persze az anód idővel elfogy amitől újból lerakódik, és megint lehet pucolni, de az időbe telik. Fogyasztáscsökkentésnek jó az is, ha nincs teljesen feltekerve a szabályzó, hisz minek olyan forró víz, amit úgyis felhigítunk hideg vízzel?


weiss
(addikt)
Blog

Persze, cserélt fűtőszálat és anódot is. A tekerővel nem nagyon szoktunk játszani, 1x be lett állítva valahova érzésre, aztán kész. Lehet rosszul fogalmaztam, de igazából nem érdekel különösebben mennyit fogyaszt a bojler, csak vártam hogy lesz valamennyi csökkenés, mert hát mindenhol azt írták.


forumpista
(tag)

En nem ertek hozza, de az hogy nem csokkent a fogyasztas teljesen logikusnak tunik (a fogyasztas csokkenese lenne a furi).

Ugyanis hiaba vizkoves a futoszal, a ho masfele nem tud tavozni mint a bojler fele, csak kicsit lassabban indul meg a folyamat (amig atmelegiti a vizkovet).


weiss
(addikt)
Blog

Igen, igazából én is ezzel magyarázom.


ncc1701
(veterán)

Dettó ugyanígy gondolom.


nemlehet
(őstag)
Blog

Nem maga a fűtőszál vízkövessége a lényeg, hanem a felhalmozódó vízkő a bojler aljában. Nálunk nagyon kemény a víz, évente kijön egy fél vödör a bojlerekből.
Nálunk teljesen egyértelműen látszik ahogy mászik fel a fogyasztás, a 80 literes bojlerünk kb 50 KWh-t fogyaszt ha tiszta, tisztítás előtt inkább ilyen 70-80-at.

Nekem az az elméletem, hogy a felhalmozódó vízkő átveri a hőmérőt a bojlerben, sokkal hamarabb lekapcsol mert úgy érzékeli, hogy már meleg a víz, míg valójában csak a vízköves szutyok meleg a szenzor környékén és nem is tud rendesen áramlani a melegvíz. Így vagy feljebb tekeri az ember a bojlert vagy több vizet folyat ki mind a kettő érezhetően növeli a fogyasztást.

Nyilván ez sok mindentől függ, használati szokástól, kívánt vízhőtől, bojler kialakítástól, vízkeménységtől, szenzor helyétől stb stb. A modern bojlerek erre már kevésbé hajlamosak, főleg ami 2 tartályos.


Hieronymus
(addikt)
Blog

"A tekerővel nem nagyon szoktunk játszani, 1x be lett állítva valahova érzésre, aztán kész."

Ha pár fokkal melegebbre állítod a meleg víz hőmérsékletét, kompenzálod a fogyasztás csökkenést. A régi. rossz hőszigetelésű bojler gyorsabban hűti vissza a meleg vizet. Ezeknél hallani is lehet, ha vízkövesedés állapotát. Az a trutyi ami fűtőszál körül megkeményedik, megemeli a fűtés hőmérsékletét. A vízmelegítés átmegy gőzképzésbe. Ez a folyamat hőenergiát von el a víz melegítésétől. A hidegebb felületeken kicsapódva adja le az halmazállapot változásba betolt energiát.

Némi barkács gyakorlattal 1-2 évente el lehet távolítani a vízkövet, ha szükséges. A fűtőszálról tömény ecettel lehet a vízkövet eltávolítani. Az anódot időben érdemes cserélni.


Jack Hunter
(csendes tag)
Blog

Azt elfelejtettem, hogy nem mindegy, hogy milyen a bojler tápellátása.Ha vezérelt áramról megy, akkor sokkal érzékenyebb a vízkövesedésre. Ha állandóra van bedugva, bekötve, alapból többet fogyaszt, mert csak a termosztát szabályoz, és nagyjából egyforma hőfokon tartja a vizet. Ellenben a vezérelt, avagy éjjeli áram ugye szakaszosan tápolja a bojlert, és ha a fűtőszál egy ötkilós tömör gümecset fűt(úgy néz ki mint a jégkrém meg a pálcikája) akkor csóri fűtőszál ezerrel dolgozik, de a burok épp csak átlangyosodik. Extrém esetben nem is lesz elég melegvíz, és a víz sem lesz elég meleg. :D A vége az, hogy állandóan fűt a bojler, zabálja az áramot, a felhasználó meg csak tekeri egyre feljebb a szabályzót, aztán hó elején meg lesz a 90kW ból 150, de melegvíz alig.


ivana
(Ármester)
Blog

Ha időben meg van csinálva akkor a fűtőszálat kb. soha nem kell cserélni. Ha fűtés közben zúg akkor már bajok vannak. Anód és ttömítés kell bele, nem egy nagy kunszt. Aki amúgy villanyhoz hozzá mer nyúlni annak simán ajánlott DIY módon.


nemlehet
(őstag)
Blog

Tud morajlani akkor is ha egyébként nincs vészes állapotban. Alapvetően ez nem gond szerintem, de amúgy igen, az hülyeség, hogy fűtőszálat is cserélgetni kell. Ezt a "kedves" szerelők szokták mondogatni és szépen ráírják a számlára 17990-ért amikor 2-7k között van típustól függően.


Hieronymus
(addikt)
Blog

A fűtőszál cseréjét a túlmelegedés okozza. Az időszakos takarítással megelőzhető a csere szükségessége.
Mielőtt bárki hozzáfog legalább néhány videót nézzen meg a témában. A tömítéseken nem takarékoskodunk, cseréljük. A magnézium rudat, ha elsőre csinálod automatikusan vásárold meg. Legalább van összehasonlítási alapod. Ha bármely kétely merül fel az aktuálissal kapcsolatban, inkább cseréld. Sokkal kevesebbe kerül, mint egy kilyukadt bojler cseréje.

A fűtőszál fém tokozását teszi tönkre, erodálja el forrásba kerülő víz. Mindig van egy kritikus pont, ahol átlyukad a fém. Akkor már csak a csere segít. Van egy félre értésen alapuló néphit. Az anód nem a vízkövesedést gátolja, hanem a fém részek rozsdásodását. A víz katalizálja az oxidációt. Ezzel együtt a fűtőszálat is védi, de nem a vízkőképződéstől.


nemlehet
(őstag)
Blog

Én ezt értem, arra próbáltam célozni, hogy sok szerelő kicserélteti a fűtőszálat is minden takarításnál ami butaság. Van amikor cserélni kell, de ha rendesen karban van tartva a bojler akkor maximum 1x a készülék élettartama alatt, de lehet nem kell soha.

Ha kemény a víz és 5 évente van felnyitva a bojler akkor nyilván bármi lehet.


Hieronymus
(addikt)
Blog

dupla.

[ Szerkesztve ]


asdf_
(veterán)

Nekem az az elméletem, hogy a felhalmozódó vízkő átveri a hőmérőt a bojlerben, sokkal hamarabb lekapcsol mert úgy érzékeli, hogy már meleg a víz, míg valójában csak a vízköves szutyok meleg a szenzor környékén és nem is tud rendesen áramlani a melegvíz.

A termosztát vége 40-50 centi mélyre van feldugva, szerintem azt a vízkő nem tudja átverni.


angyalpc2
(aktív tag)
Blog

Érdekes nálunk csökkent. Meglehet típus függő is.

Hány kg vízkő jött ki? nálunk úgy púpozott lavórnyi. :P

[ Szerkesztve ]


Lacika640109
(újonc)

Ha már Boyler takaritás van akkor célszerű minden belső alkatrészt cserélni (Tömitések ,Anod ,Fűtőszál ) a fűtőszálra is lerakodik a vízkő ,vagy neked jobb ha mondjuk egy évben 2 szedet szét a Boylert ?


totron
(addikt)

bojler, anód, tömítések, fűtőszál!

(#9) ivana, az, hogy valaki bátor, nem jelenti azt, hogy biztonságosat is alakít.

(#6) nemlehet, vagy több vizet folyat ki mind a kettő érezhetően növeli a fogyasztást.
Ettől nem lesz melegebb a víz. A telikád langymeleg nem pótolja a forrót, amire a fürdőző vágyott. De értelek, egy bizonyos pontig lehet kompenzálni mennyiséggel, egy bizonyoson túl viszont már nem.

(#7) Hieronymus, A vízmelegítés átmegy gőzképzésbe. Ez a folyamat hőenergiát von el a víz melegítésétől. A hidegebb felületeken kicsapódva adja le az halmazállapot változásba betolt energiát.
Egy vizes közegben mindez hogy?

(#14) asdf_, ezt nem értem én sem.

[ Szerkesztve ]


RandomName
(aktív tag)

Valóban nem a megfelelő szó az átverés szerintem sem.
Egyszerűen annyi van, hogy a fűtőszál körül kialakult vízkövet kell először átmelegíteni, és csak azután tudod melegíteni a vizet.
Ez több szempontból bajos tud lenni.
Először is a vízkő nem tömör, így a fűtőszál közvetlen közelében lévő minimális víz gőzzé válik az elején, amikor a vízkő szigetel. Ettől megnő a fogyasztás, illetve a fűtőszál túlfűt, mert az érzékelő a víztér magasabb pontján van. (talán erre gondolt "átverés" címen)
A fűtőszál túlmelegedése viszont fűtőszál deformálódást, ebből adódóan szigetelés sérülést, és gyorsabb vízkövesedést okoz.

Szerk.:
Fűtőszálcsere témára:
Alapszabály, hogy ha bármilyen mértékű deformálódás van rajta, akkor kuka.
Ha nincs rajta, akkor ecettel le kell takarítani, és szemrevételezéssel meg lehet állapítani, a további sorsát. Ha vízkeménységtől függően rendszeresen van takarítva a bojler, akkor örök élet+két nap az élettartama.

[ Szerkesztve ]


Hieronymus
(addikt)
Blog

"(#7) Hieronymus, A vízmelegítés átmegy gőzképzésbe. Ez a folyamat hőenergiát von el a víz melegítésétől. A hidegebb felületeken kicsapódva adja le az halmazállapot változásba betolt energiát.

Egy vizes közegben mindez hogy?"

Nyilván úgy, ahogyan egy edényben felforralják a vizet.

A vízkő egy porózus képződmény. A víz lassan de eljut a fűtőszál burkolatához. Felmelegszik. Optimális esetben, mivel megnő a térfogata a melegítés hatására elkezd felfelé áramlani.

Mivel a víz áramlását akadályozza a vízkő. A vízben beindul a gőzképződés. A halmazállapot változás hőelvonással jár. Mellékesen térfogat növekedéssel. Az utóbbi tulajdonság tovább emeli fűtőszál burkolatának hőmérsékletét. A bejutó víz gyorsan csökkenti a hőmérsékletet. Az gőz erodál. A (forró)víz korrodál.

A burkolat egy adott pontja az átszakadásig fog gyengülni. Utána már csak a csere segít. Ha nagyon vízköves volt a bojler, akkor már egyszerűbb azonnal cserélni a fűtőtestet, mint néhány hónak múlva újra szerelőt hívni.

Próbáld ki. Rakj fel egy edényben vizet melegíteni. A forrás előtt már beindul az edény alján a buborék képződés.


totron
(addikt)

Nyilván úgy, ahogyan egy edényben felforralják a vizet.
Ezért nem szoktam 2000, csak 1800 Watton forralni a vizet az indukcióson, egyes nyelvek szerint hajlamos lyukakat vájni az edény seggébe. Egyébként elenyésző a hőelvonás. Ha jól értem az egész levezetésed azon alapszik, hogy jelentős lenne.
Az nem világos mire értendő itt a hidegebb felület.

(#18) RandomName, ebből adódóan szigetelés sérülést, és gyorsabb vízkövesedést okoz.
Ezt nem értem.


RandomName
(aktív tag)

A fűtőszál bevonatolt. Ez az a réz/fém színű amit kívül látsz. Ez a deformáció, a vízkő szorítása, és a gőzképződés együttes hatására sérülni tud. A sérülésnél szivárgó áram keletkezhet, attól függő feszültséggel, hogy mennyire van a rákötött fázistól, hiszen a fűtőszál egy ellenállás.

A gyorsabb vízkövesedés pedig a gőzzé válásnál kicsapódott ám addig vízben oldott anyagok miatt van.


totron
(addikt)

Már értem! Köszönöm a türelmedet.


weiss
(addikt)
Blog

Nem tudom, segítettem az embernek belerakni a szemeteszsákba, nem méregettem. Elég soknak tűnt, de ez relatív.

[ Szerkesztve ]


Lacika640109
(újonc)

Hát gyerekek egy ha Boylert javitsz célszerű a belső elemeket cserélni ha jó ha nem ennyi a vizkőaz nem csak a fűtöszálo képzödik ha nem az egész aáján és ez áűltal romlik a fütési értéke is agy szó ha szét van szedve a Boyler anod és fütőbetét plusssz tömitések kett CSERÉLD ENNYI


ivana
(Ármester)
Blog

A futoszal csereje nem indokolt, megis minek cserelgetned, ha nem serult? Ellenallast kell rajta merni es atnezni, hogy egyben van-e. A keramia szigeteles elegge birja a strapat. A vezetekeket sem csereled rajta :P Pedig azokon meg szarabb a szigeteles.

(#9) ivana, az, hogy valaki bátor, nem jelenti azt, hogy biztonságosat is alakít.
Ha valaki villanyszerelo attol meg lehet hulye, lasd futoszal cserelgetes. Muszakilag teljesen indokolatlan :W Ha szar a futoszal azt eleg gyorsan jelzi a FI rele (persze ha van).


Lacika640109
(újonc)

Nem indokolt de ha egyszer szsét van szedve érdemes kicserélni nem azon a 2-3000ft mulik az egész de közben beszarik szedheted újra szét és akkor ujból tömitéseket is kell cserélni


Hieronymus
(addikt)
Blog

"A futoszal csereje nem indokolt, megis minek cserelgetned, ha nem serult? "

A teljes vízkő mentesítés után alaposan meg kell vizsgálni a fűtőbetétet. Az ellenállásmérés önmagában nem elég. Általában látható hol fog átlyukadni. Ez esetben érdemes azonnal cserélni.

Megkíméled magad az újbóli szereléstől. A felesleges vízleeresztéstől. Arról nem is beszélve, hogy viszonylag sok víz marad a tartályban, ami szereléskor ömlik ki.

Hasonló probléma van a mosógépekkel és a mosogatógépekkel is lehet.

Ezeknél nem elég a jól adagolni a vízlágyítót. Zsíros, olajos, mosóporos, ... trutyi is keletkezik. Időnként érdemes eltávolítani. Ha már a fehéret nem mossa fehérré a gép akkor biztosan ki kell takarítani az üledéket.
Vagy rendszeresen használni a géptisztító folyadékokat. Például havonta egyszer, ha agyonterhelve a gép.

üzenetek