Építsünk mobiltelefont - III. rész. Tápegység

írta: Adamyno, 3 éve

Próbapanelen elég messzire jutottam. Működik a kijelző, tudtam hívást indítani, kéri a pin kódot, ha megadom tovább lép, működik az akku töltöttség kijelzés, billentyűzet, stb..

De azért erősen alpha 1 állapotban van még a dolog.
Belerecseg a mikrofonba kicsit, a hangszóróba nagyon a modem. Elméletileg erre majd lesz áramköri szűrő megoldás ha addig jutok.

Épp ma hozta meg a postás a végleges kijelzőt. Kíváncsi leszek rá.

A napokban elkezdtem összerakni a tápegység kapcsolási rajzát. Elméletileg ma elkészült a végleges.
TP4056 lesz a töltésvezérlő. Lehet kapni készen ilyen modulokat, rendeltem is de végül úgy döntöttem, hogy megcsinálom a PCB-t és megpróbálok mindent ráforrasztani. Próbálok olyan alkatrészeket felhasználni, amiket még otthon magam rá tudok gyógyítani a lapra.

Itt a végleges kapcsolás:

Emellé a vezérlő mellé még szoktak tenni körítést, amit én is megtettem. Dokumentációt lehet róla találni a neten. A lényege annyi, hogy a TP4056 nem képes érzékelni a töltés végén a letörést (C/10) ha fogyasztó van csatlakoztatva az akkura töltés közben. Itt jön képbe a PMOSFET, ami az ábrán is látható. Annyi a feladata, hogy érzékeli ha a töltő csatlakoztatva van és olyankor direktben onnan hajtja meg az áramkört, az akkut pedig leválasztja a terhelésről és olyankor az kizárólag csak töltődik.

Mivel egy átlag usb töltőfej 1000mAh, (többek között ezért is) a töltőáramot lekorlázoztam az R9 ellenállással ~250mA-re. A maradék nagyjából 750mA megmarad az áramkörnek. Sajnos vannak 2A burst-ök a modemen működés közben, ezt egyelőre kondikkal tervezem megoldani. Remélem működni fog.

A töltésjelző LED-eket meghagytam, majd valahova a töltőcsatlakozó közelébe teszem.
Van egy akkuvédelmi IC is, igazából csak a túlmerítés, túltöltés, rövidzár ellen véd.

Van a TP4056-nak egy TEMP bemenete, ami alkalmazható akku felügyeletre. Van egy képlet, ami alapján működik ez most lényegtelen. Úgy állítottam be, hogy az akkut 5 °C alatt és 45°C felett nem tölti. Az NTC-t majd valahova be kellene tenni az akku alá de mivel a lap másik oldalán a billentyűzet lesz, így még csak elképzeléseim vannak, hogy kifúrom valahol a PCB-t az akku alatt és oda fog kerülni, hogy minél közelebb legyen, lehetőleg érintkezzen az akkumuátorral.

Ezzel kapcsolatban csináltam egy szimulációt, az alábbi képen látható. A szimuláció során a termisztort egy váltókapcsolóval és a hozzá tartozó két szélső értékű ellenállással helyettesítettem.

Apropó akku... nokia bl-5c. Hozzá való csatlakozót viszonylag könnyű szerezni és akkut is, cserébe nem túl nagy a kapacitása.

A továbbiakban megpróbálom elhagyni a modulokat. Amit lehet próbálok direktben a PCB-re tervezni szóval a mostani oled kijelző flexibilis kábelét is kihúzom a csatlakozóból, megcsinálom a körítést a lapra, ráforrasztom a csatlakozót és direktbe mehet rá a kijelző.

Mivel a modem a lelke az egész rendszernek, ezért erősen gondolkodom ott is ezen a megoldáson, mert akkor sokkal több lehetőségem lenne, viszont akkor a szoftverbe mélyen bele kell nyúlni.

Kontroller (atmel chip) esetén próbálom úgy megoldani, hogy flasheléshez ne kelljen kiszedni a lapból az IC-t. Talán ICSP headerrel menni fog de a fogyasztás és a kevesebb alkatrészszám miatt 16 helyett 8MHz-re akarom flashelni.

A legideálisabb az lenne egyébként, ha feltolnám USB-r az eszközt és felismerné soros portként, tehát mindjárt lehetne debuggolni vagy/és flashelni. Meggondolom ezt a lehetőséget is. Csak nagyon sok idő és türelem kell hozzá :)