„Easter egg” a tajvani Galaxy S21 szériában

írta: adlersson, 3 éve

Minap az italkimérésből hazafelé tartván bukkantam rá a Samsung nevű dél-koreai, mobiltelefonokat (is) gyártó cég márkaboltjára, ahol némi tépelődés után egy Galaxy S21 nevű, SM-G9910 típusú, Snapdragon 888 típusú SoC-vel (nem tudom, milyen toldalék illik ehhez, én csak „esz-ó-szí”-nak ejtem) felszerelt mobiltelefon-készüléket vásároltam rendkívül jutányos áron. Ehhez némi készpénz-visszatérítést és mindenféle földi jót, így egy Wireless Charger Trio-t és egy SmartTag-et is kaptam, noha a dobozból véletlenül kimaradt Type-C töltőfejnek jobban örültem volna, tekintve, hogy se órám, se fülhallgatóm nincs, amit tölthetnék.

A készülék bemutatásával most nem is vesztegetném az időt, ehelyett inkább bemutatnék egy érdekes „fícsört”.

Létezik Tajvanon egy ún. EasyCard, melyek lényege elsősorban, hogy az ember rak rá x mennyiségű pénzt, mellyel aztán szabadon metrózhat, vonatozhat, buszozhat, vehet kaját, bérelhet biciklit, fizetheti be a villanyszámlát, a parkolási díjat egész Tajvanon szolgáltatótól függetlenül.

A hagyományos EasyCard-ok a legkülönfélébb változatokkal veszik fel a küzdelmet a érintésmentes fizetési módokkal, noha az elkövetkező években még nem kell számítanunk e kártyák eltűnésére. (A kis vonat egyébként nem EasyCard, hanem iPass, a másik nagy kártyakibocsájtó terméke, de jópofa és még a lámpái is világítanak az érzékelő közelében. A Prince dolog egy régi, bár nem annyira közismert tajvani instant leves.)

A Tajvanon terített legújabb Samsung telefonok (S20 és S21 széria biztosan) így szintén tartalmaz egy ilyen EasyCard-ot, melyet csupán aktiválni kell, majd az NFC-t „Embedded Secure Element” (eSE) módba állítva lehet használni.

Elsőnek én a hagyományos jegyautomatás módival töltöttem pénzt a kártyára, de természetesen ugyanezt megtehetjük Samsung Pay segítségével is, tekintve, hogy digitális kártyánk ezen alkalmazás részeként érkezik.

A csavar azonban az, hogy ez a készülékbe integrált EasyCard abban az esetben is használható, ha a telefon ki van kapcsolva. Másnak az efféle technológia lehet, hogy természetes, de én utoljára 2017-b饿n vettem új telefont, s akkoriban még nem voltak efféle csodák.

Ennek azért örülök különösen, mert hiába használható az EasyCard Tajvan-szerte a tömegközlekedéshez, idáig ez mindig egy külön kártyát igényelt, másféle fizetési módok (pl. PayPass, PayWave stb.) nem terjedtek el egyelőre, mostantól viszont megspórolom a fizikai kártyát és a készpénzes bíbelődést is (ugyanis az EasyCard-ot egyszeri ember csak készpénzzel tölthette fel, amennyiben nem volt kedve letölteni és beállítani két segédalkalmazást az egyik, helyben népszerű chat alkalmazáshoz és/vagy nem volt hitelkártyába integrált EasyCard-ja, mely automatikusan töltötte magát).

Tartottam tőle, hogy a leolvasás sebessége esetleg túl hosszú lehet, ami pl. csúcsforgalomban, a metró jegykapujában nem éppen előnyös, ám bekapcsolt telefon esetén gyakorlatilag nincs különbség a hagyományos EasyCard idejéhez képest és kikapcsolt állapotban is csupán 2-3 másodperc (érdekes (számomra legalábbis), hogy teljesen kikapcsolt állapotban működik az eSE, ellenben ha csak az NFC van kikapcsolva, akkor nem).