Irodai Túlélőkészlet: Természetellenes Kiválasztódás

írta: Amea, 3 éve

Nyilván te is a legjobb helyen akarsz dolgozni, hát a cégek is a legeslegjobb embert akarják felvenni.

Ehhez viszont meg is kéne találni az ideális alkalmazottat, és itt kezdődnek a bonyodalmak.
A hét kecskegida című népmese óta tudjuk, hogy rém kockázatos dolog valakit csak úgy beengedni az ajtón, még ha háromszor bizonyítja is, hogy ő az, akire várunk. Legbiztosabb lenne zárva tartani az ajtót örökre, csak hát valakinek mégis el kell végeznie a munkát, marad tehát az elkerülhetetlen kockázat.
Ebből aztán olyan hosszú kiválasztási folyamatok kerekednek, mint egy összetett, ragozott német szó. A jelentkező feladata ebben a játékban az, hogy minden óvintézkedés, csel és fondorlat ellenére átverekedje magát a bizalmatlanságból épült akadálypályán: a kiválasztási folyamaton.

A próbatételek sora ott kezdődik, amikor felszerelkezel különböző önéletrajz-verziókkal és motivációs levelekkel aztán széjjelküldöd a jelentkezésedet a világ hét sarkába.
Valahol messze egy toborzási-kiválasztási cég gyakornoka gondosan csokorba szedi az önéletrajzokat, amik a stratégiailag helyesen megválasztott kulcsszavak segítségével elkerülték az automata szűrőt 0, majd fintorogva kidobálja a nagyobbik részét 1, hogy csak egy akkora kupac maradjon, amit már maga a fejvadász is hajlandó átnézni 2.
Ha bennmaradtál, levelet kapsz hogy ráérsz-e egy telefonos interjúra 3.
Közben lecsekkolják a hátteredet 4. Meg ha van esetleg referenciamunkád, akkor azt is. 4b
Rövid kis személyiségteszt 5 és már küldik is tovább a cégnek az anyagodat.
Ott a kiválasztási specialista átveszi azt 6 és mivel fontos, hogy emberi szempontok alapján is megfelelj, legalább 5 percig csukott szemmel hagyatkozik a veled kapcsolatos megérzéseire. Ha ez a szuperérzékeny módszer nem szólaltatta meg a Belső Sugallat nevű vészjelzőt, akkor továbbküldi valakinek az anyagodat, aki szakmai szempontok alapján is értékeli 7.
Van egy olyan törékeny és ritka konstelláció, amikor a hr-es és a technikai szakértő minden egymás ellen táplált jogos ellenszenvük ellenére közös nevezőre jut, ilyenkor behívnak A Beszélgetésre 8
Ha itt elég meggyőzően előadod, hogy te vagy az a szelíd Nobel díj várományos, aki egy rocksztár ás Alekszej Grigorjevics Sztahanov szerelemgyereke, akkor írhatsz szakmai tesztet 9. Az igazán kiváltságosok eljutnak az Assessment Center feliratú akadálypályára is.9b
Amint innen kicsit megtépázva, de győztesen előkecmeregsz, már csak a csapattal kell találkoznod 10, megbeszélni a teszt eredményeidet a leendő főnököddel 11 és jópofizni a felsővezetés egy ráérős tagjával. 12
Nem hitted volna, hogy egyszer majd irigykedve gondolsz a mesebeli királyfira, akinek elég volt három próba, meg egy kicsit megpörkölte a sárkány.

Olykor ezek a módszerek annyira alaposak, hogy túlszűrnek, és a jelentkező félúton besokall, hogy akkor ottrohaggyonmeg, és többet se emailre, se telefonra nem reagál, valaki meg dolgozik továbbra is kettő helyett.

Esetleg az utolsó körök egyikében derül ki, hogy a folyamatba valahol bejátszott az alkímia és az eredetileg megfogalmazott igény magára se ismer, mire álláshirdetés lesz, a kiválasztás végére meg egyszerűen átlényegül valami teljesen mássá. Vasból arany? Bahh. Lett már nekünk junior Java kóderből német nyelvű .NET backend fejlesztő!

Tipp:
Azok a legveszélyesebb helyek, ahol csak simán felvesznek. Ott ugyanis elvárják, hogy dolgozzál.

-------------------------
Jegyzet:

Egy tipikus kiválasztási folyamat kb 2-3 hónap a jelölt részéről.
Egy tipikus programozói állás betöltése 4-5 hónap munkáltatói részről.

Axióma
Minél magasabb egy pozíció, annál hosszabb a kiválasztási folyamat.
Megállapítás
Minél hosszabb egy kiválasztási folyamat, annál tovább képes nélkülözni az adott pozíciót a cég.
Konklúzió
Minél magasabb egy pozíció, annál nélkülözhetőbb.