Erősítő hatezerér'? - Nobsound NS-01G

írta: bkercso, 6 éve

Nem gondoltam, hogy írok róla, de erre nem számítottam... De kezdjük az elején! Ígérem, nem nyújtom hosszúra. :)

Szóval szembejöttek velem az olcsó kínai erősítőkről szóló tesztek, amik egyik győztese egyértelműen a Nobsound NS-10G (illetve az új NS-01G) tenyérnyi csodája, amelyért végül magam is kifizettem a $20-t eBay-en.

Nobsound NS-01G. Rendben van. 4 öntapadós gumitappancsot azért tettem rá, hogy a hangerőt tekerhessem és ne az erősítőt magát. (Ez a 2018-as verzió, vagyis ezen már nincs fejhallgatókimenet, de BT és USB-s DAC igen)

2x50 duplawé van ráírwa

Az összeszerelés kifejezetten korrekt. Tip-top, jól illesztett ház, okés csatlakozók és kellemes, határozott, lágyan tekerhető hangerőgomb.

Ötletes az összeszerelés: a hátlap egy vékonyka NYÁK 4 apró csavarral rögzítve az alu házhoz. Rajta egy vastagabb, „önhordó” matrica.

A hangfalkábelek kihúzásakor azért inkább a csatlakozókat fogjuk és ne a házat!

Nobsound NS-01G inside. D-osztály ugyebár. Ha a duplawék tartósan problémásak is, a hirtelen hangerőcsúcsokat attól még kezelheti. A kimeneti szűrő tekercsei is elég nagyok ahhoz, hogy egy hosszabb hangszórókábelen se emittáljon sok nagyfrekvenciás EM-zajt

Alul is korrekt a hűtés. (A bal - vagyis a jobb - hangfalcsatlakozó polaritása szerencsére a NYÁK-on van rosszul és nem a csatlakozókat cserélték fel)

Még egy szó a teljesítményről, aztán jöjjön a lényeg! Alább látható az erősítő-IC hatásfoka. Legrosszabb esetben 24V-os tápról 4ohmra adjon le 2x50W-ot! Ekkor az össz. 100W 12%-a disszipálódik el a csöppnyi, zárt erősítőházban, ami 12W. Ez tartósan nem életszerű, de mondjuk egy-egy nagyobb robbanást vagy más hangerőcsúcsot lekezelhet így is. Szerintem jobb, mintha tartósan hozná a max. teljesítményt, de az kicsi volna és így néha torzítana. 12V-os táp és 8ohmos hangfalak esetén, 2x20W kimenőteljesítménynél (ami még mindig hangos egy lakószobában) már csak 2W-ot fűt az eszköz, ami életszerű tartós üzemben is. Dupla tápfeszültségnél viszont ez is a duplájára ugrik! Szóval inkább 12V-tal táplálnám.

A TPA3116D2 IC hatásfoka a hangszóróimpedancia és a tápfeszültség függvényében

A hangja

És akkor! Adapter bedug (12V kapcsolóüzemű, mint amiket manapság ugye kapni), egy jó DAC rá, foobar, XMOS, miegyéb. Bekapcs, zenél, majd beszél, női hangon, de nem sokat. Aztán pontosan azt kaptam, amire számítottam: szól, de az ételtől is elveszi a kedvemet, nemhogy a zenehallgatástól. „Multimédiára jó”, gondoltam. Van rajta Bluetooth, meg USB-s DAC is az analóg bemeneten kívül, végülis.

Aztán kipróbáltam egy rendes táppal is, hiszen az minden analóg áramkör lelke; és jól tettem! Ezért született ez a bejegyzés is. (A rendes táp ugyan az az adapter volt, megszűrve 10mH+10.000uF-dal.)

Nehéz belekötni a hangjába. Nem az elmegy kategória, vagyis nemcsak nincsen bántó hibája, hanem jó hallgatni. Tényleg jó hangja van, $20-ért! Kellő részlet, dinamika, és nincs „rátelepedős” karaktere, vagyis szellős, lendületes. „Igazat mond.” Mindezt BT-ről és USB-ről is tudja: zenei élményt nyújt.

Fontos megemlíteni, hogy a ma divatos 2,1Vrms vonali jelszintről túlvezérlődik és torzít – még letekert hangerőgombbal is -, szóval, ha nem tiszta a hangja, vegyük lejjebb az analóg jelforrásunk hangerejét! BT-ről és USB-ről ilyen gond nem lehet.

Hát ennyi. Gondoltam, ha nem lesz nagyon siralmas, majd elajándékozom, miután kipróbáltam és szétszedtem (belső kép nem keringett róla a neten – eddig még). Nos, marad! Vegyen magának, akinek kell, csupán 3 pizza ára. :)

ui.: Azt olvastam róla, hogy a nehezen hajtható dobozokkal nem birkózik meg jól. Lehet. Én 2db TG9FD 8cm-es szélessávúval próbáltam sztereóban, illetve úgy is, hogy az egyik oldalra a szélessávú helyett a mélynyomómat kötöttem (16 éves és ugyanennyi cm-es Somogyi 20literes reflexdobozban).
De még az is lehet, hogy ezzel a 10.000uF-nyi kondival kiegészítve a tápnál még a szélsőségesen induktív dobozokkal is elbírna (?).

bkercso

Z Review - NOBsound Micro Speaker/Headphone/Bluetooth Amplifier