Ég az Amazonas! Mit tehetek én?

írta: Cyberpunk, 5 éve

Közvetlenül semmit, legalább is innét Magyarországról.

Igen ezzel úgy tűnik meg is válaszoltam a kérdést, ami a címünkben szerepel. Lehet lapozni tovább... Persze ez csak vicc, olvass tovább, ha gondolod.

Szóval komolyra fordítva a szót. Mint értesültünk a hírekből komoly mértékben ég az amazonasi esőerdő, egyébként nem csak az, súlyos tüzek pusztítanak Szibériában és Afrikában is. Az hogy ezeknek mi lehet az oka egy kissé árnyalt kérdés.

Tényleg mi lehet az oka?
Hát az okok részben több mint valószínű az erdőirtásokra vezethetőek vissza. Ez egy hatékony módszer az új termőterületek megszerzésére, ráadásul a nem túl jó minőségű esőerdei talajt fel is trágyázza. Másrészt ha aszályos időszak van, akkor például egy villámlás is kiválthatja, hogy a kialakuló tűz elharapózzon. Éppen ezért úgy gondolom nem szabad kizárólag egyetlen okra vezetni vissza az eseményeket. Én most az erdőirtásokkal szeretnék foglalkozni, mivel ez ellen lehetne tenni valamit, mint megelőzendő dolgot. Zeusz villámaival szemben nem tudunk fellépni.

Tehát mit tehetünk az erdőirtások ellen?
Ahhoz hogy eljussunk az ötletelésekig, ahhoz meg kell érteni azt a folyamatot, ami ezt a színfalak mögött mozgatja.
Ez kissé balosnak fog hatni, igyekszem nem belevinni ideológiákat, de még is csak beszélnünk kell róla. A tőke, és a tőkések érdekei állnak a hátérben. A világ vagyona egy szűk néhány százalékot kitevő kör kezében van. Ide lehet sorolni a nagyvállalatokat is, direkt nem nevezek meg senkit, mert igyekszem általánosságban fogalmazni, nyilván egyesek igyekeznek tenni valamit, vagy társadalmi nyomásra, vagy mert esetleg belátták hogy az nem jó (na jó ez talán egy kicsit naivan hangozhat). Nekik a profit a lényeg, csak az számít, a világgazdaságot is ők határozzák meg, a kormányok is valamilyen szinten függenek tőlük. Profitjuk pedig abból lesz, ha minél több terméket eladnak nekünk. Tehát ma kialakult egy fogyasztásalapú társadalom, amiben arra ösztönöznek minket vásárlókat, hogy vegyük meg azt a valamit, mert akkor jobb lesz az életünk, menők leszünk vagy akármi. És meg is érkeztünk. A baj ezzel a mentalitással van. Hogy nekem meg kell vennem xy dolgot még akkor is, ha valójában nincs is rá szükségem. Belénk van nevelve, hogy azt a valamit birtokolni kell, mert csak akkor leszek valaki, akkor fogad be a társadalom, és válok annak teljes értékű tagjává.

Mit lehet tenni akkor most?
A kérdésre a válasz nagyon egyszerű. Vásároljunk kevesebbet, csak azt vegyük meg, amire valóban szükségünk van, és kerüljük a pazarlást. Mert ha így teszünk az bizony befolyással lesz az erdőkre, hiszen ha nem eszünk annyi húst, akkor kevesebb marhára lesz szükség, és a kevesebb marha kisebb területigényt jelent ott Brazíliában mondjuk. És itt a kulcsszó a "kevesebb"! Ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán ne együnk húst és térjünk át a vegetarianizmusra!
Egyébként lehetne folytatni a sort még, például:
- komoly gond a pálmaolaj is, az ilyen termékek is kerülendők
- a műanyagszemét az akár egy külön témát is megérdemelne már szinte belefulladunk
- gépjármű forgalom, ami már egyfajta kényelmi szempont is, így nem lehet könnyű elengedni, vagy minimalizálni a saját autó használatot
- otthoni energiahatékonyság

Végezetül azt tudom hozzáfűzni mint konklúzió, hogy a valódi változások kicsiben kezdődnek. Valamilyen mértékben ha fenntartható jövőt akarunk magunknak, és leszármazottainknak is, akkor muszáj lesz személyes áldozatokat is meghoznunk. Csodák nincsenek, ahogy ingyen energia sem!