Egy 386-os gép felélesztése.

írta: laskr99, 6 éve

Sziasztok!

Ez az első ilyen jellegű írásom, szóval hibákért elnézéseteket kérem.

Nemrég, kevesebb mint 1 éve kezdtem a retro gépek és alkatrészek gyűjtését, szóval eléggé kezdő vagyok ilyen téren, főleg,hogy én ebben a korban még nem is éltem, szóval kb a semmiből tanulom meg a dolgokat, több kevesebb sikerrel, gyűjtő ismerősök segítségével.

4 hónapja egy fórumtárstól megkaptam élete első gépét, ami egy 386-os kis fekvő házas gépecske volt. Akkoriban nem volt még semmi alkatrészem a korszakból, szóval örültem, és eldöntöttem,hogy minden áron a gépet helyre akarom állítani kb olyan szinte ahogy az eredetileg volt.

A gép ezeket tartalmazta:
Ház: Szép állapotban fent maradt AT ház, kicsit sárga előlappal, sajna nem tudom a nevét. kép 1 kép 2
kép 3
Alaplap: Ismeretlen, 40MHz AMD DX40 QFP processzorral kép
RAM: kb 3MB simm ram(sajna haldoklik)
HDD: nem volt benne
I/O kártya: Goldstar PRIME 2C chipes HDD/FDD vezérlő kép
Hangkártya: Yamaha Audician 32 plus kép
Videó vezérlő: Cirrus Logic CL-GD5401-42QC-B kép
Táp: EAST 200W AT táp, alsó középkategóriás LiteON belsővel.
2 db Acer membrános billentyűzet, az egyik új, másik láthatóan használt állapotú, évjárat 1995. Kép

Az alkatrészek alapján a gép kb 1993 körüli lehet, és szép állapotban fent maradt.

Miután haza értem a géppel, tartottam egy szemlét, a gép szinte új állapotban volt, a házon 1-2 kisebb karcot leszámítva hibátlan festés.

Az alaplapot alaposabban megnézve látszódott, hogy az alaplapi hordó akkumulátor kifolyt, elkezdte marni a mellette futó vezetősávokat, szóval cselekedni kellett, leforrasztottuk apámmal. Ez a látvány fogadott:

Ez már az ecetezés után történt, kimérve nem volt szakadt sáv, de megsínylették.

A táp nem indult, szóval ismerős ajánlásával egy profi PH!-s kolléga kezelésbe vette, és felújította, 200-ról 300 wattra emelte a teljesítményét. A táp utána azonnal indult, új illata lett :C

Miután a lap kiszáradt a tápra dugva adott életjelet, de a billentyűzetet nem ismerte fel, pedig 2-vel is próbáltam. Szóval inkább profi kézbe adtam aki átnézve megállapította, hogy nagyobb a baj mint gondoltam. A bios foglalat lábait elmarta a lúg, ellenállásokat is(konkrétan forrasztáskor leestek a lábai). Ezeket fixálva még mindig semmi se történt, szóval a billentyűzet vezérlő is be volt halva. Kicserélve már érzékelte a gombok felét, de sajna a többit továbbra sem. Végül eljutottunk oda,hogy a chipset lett zárlatos,hibás, a lap nagyon sokba fájva lenne menthető. A szaki adott helyette egy rendesen működő lapot amit még egyszer köszönök neki :R

Már csak a HDD és az FDD hiányzott a gépből, és teljes lesz a gép.

Közbe lőttem egy hibátlan 386 lapot amiben ULSI 40MHz 387 FPU volt, az FPU-t raktam is bele a kicsi gépbe.
FPU a helyén

Egyik fórumtárstól sikerült vennem egy TEAC 5.25 floppyt amivel a floppy kérdés le volt tudva, már csak a HDD hiányzott:TEAC a helyén
TEAC a helyén 2

Majd a héten sikerült beszereznem az utolsó hiányzó alkatrészt, egy Seagate ST3250A 213MB-os IDE Winchestert:

Következett a szoftveres rész. Soha nem telepítettem még DOS-t szóval nekem nagyon új dolog volt.

A HDD-n még megvolt az előző DOS 6.22 ezért azt törölni kellett(sok bosszankodás közepette). DOS telepítővel csináltam egy indító floppyt amiről egy DOS tudott futni. Floppy be a gépbe, és FDISK-el töröltem a régi dos partíciót majd reboot. FDISK-el csináltam egy 100MB-os Primary DOS partíciót a programoknak és magának a rendszernek+Windows 3.11-nek és a drivereknek. Majd egy D: partíciót, amire mennek a játékok és a tesztprogramok.

Kilépve jöhetett a formázás. format C: /s majd format D:. Így már kaptam egy teljesen üres HDD-t.

Most jöhetett a DOS telepítése, ami kb 10! percet vett igénybe a 3 floppyról, és lám bebootolt a gép.

Utána jöhetett a Windows 3.11 telepítése, amit 9 floppyról kellett végrehajtani, korához képest gyorsan megvolt, kb fél-1 óra alatt.

A végén lett egy szép állapotban megmaradt 386, amire már csak játékokat kell telepíteni, és megvan a retro játékos gép :D :C

Köszönöm,hogy elolvastad! :))