Nvidia Tesla K20 széria moddolása játékhoz (GTX780-Titan / GTX1050Ti+ szint)

írta: MasterDeeJay, 2 éve

Előszó:
A jelenlegi elég horror videókártya helyzet miatt kezdtem el keresni alternatívákat az új kártyák helyett. Való igaz hogy a régi ilyen moddolható kártyák szinte semmiben nem közelítik meg a mai új középkategóriát de el lehet velük kompromisszumokkal játszogatni. (értsd fullhd, nem ultra grafikán, kb GTX1050ti-1060 szint)
Tehát ha valaki most éppen szeretne fullhd felbontáson játszani a nem AAA játékaival akkor lehetőségnek igazából a használt kártyák fele fordulhat. Eddigi tapasztalataim szerint az idősebb kártyák hajlamosabbak elpusztulni (leginkább gpu forrasztás gyengesége miatt), és ilyenkor ugye leleményesen használt piac mesterei rámelegítenek, javítanak stb amivel rövidebb hosszabb idővel de megnövelik az életét a kártyának. A gond az hogy nem lehet megmondani egy javított kártyáról hogy milyen minőségben történt rajta javítás.
Azt gondolom nem kell senkinek sem bemutatni hogy egy simán melegített kártya mindenféle kezelés nélkül leginkább csak napokat vagy heteket él tovább és csak a szerencsésebb darabok mennek hónapokat.
Tehát vannak nepperek akik felvásárolnak minden kártyát és adják tovább haszonnal, illetve a rossz kártyákat javíthatják ilyen olyan minőségben. Részemről ez miatt csak ismerőstől vagy régi megbízható PH-stól veszek kártyát. Az hogy ha egy eladónak van akár több száz értékelése még sajnálatos módon nem jelenti azt hogy megbízható, én többet adok magára a ph-n eltöltött évekre és hasznos hozzászólásaira valakinek mint arra hogy kereskedik többszáz értékeléssel. Na de kanyarodujunk vissza teslákra. Ezek a kártyák jellemzően messze jobb minőségűek és jobb állapotúak mint a használt piacos asztali kártyák. Ennek oka az hogy alacsonyabb órajelen mentek (értsd ramjuk is specifikáció alatt üzemelt) és kontrolált hőmérsékletű szerverekben használták őket 24/7. Az gondolom nyilvánvaló hogy a fent említett forrasztási gyengeség ez miatt kevésbé érinti. Nekem az a véleményem hogy ilyen hardvereknél egy hosszabb állandó üzem messze jobb mint egy otthoni kibekapcsolós nagyobb órajeles üzem.

A kártyáról:
A kártya eredeti célja szerverparkokban esetleg nagyobb workstationokban fizikai számítások, gépi tanulás, és egyéb eredetileg nem 3d grafikus műveletek elvégzése. Ennek ellenére kis trükkel rá lehet venni arra hogy egy kimenet nélküli videókártyának használjuk.
A kártya a nagy kepler GPU-ra épül azaz a GK110-re amely pár nyesést/tiltást kapott kiviteltől függően. Ebből készült a GTX780, Titan, egy nagyobb quadro és a K20 szériás teslák.


A Moddolás:
Alapesetben a kártya TCC módban van ami annyit jelent hogy az erre felkészített oprendszer és programok kezelik csak, némely kártyát át lehet kapcsolni WDDM mórban is amelynél már a windowsos programok is használhatják, a moddolt bios lehetővé teszi hogy alapból a WDDM módban menjen emelt órajelekkel
Tesla moddolásához szükséges hardverigények.

Ahhoz hogy egyáltalán a K20 szériát használhasuk gépünkben pár dolognak meg kell felelnie a rendszernek.

Követelmények:
- UEFI boot és abban telepített windows szükséges valamint a CSM kikapcsolása amennyiben ezt nem tesszük meg a moddolt kártyát nem fogjuk látni a rendszerben

- Above 4G decoding biosban bekapcsolása - ez miatt nem minden alaplap kezeli a tesla-kat

- Hűtés megoldása mindegyik kártya esetén (ventilátorral szerelt K20C-t is részben érinti erről később)

- Elegendő teljesítményű tápegység ami a többi hardvertől függően 400-500w minimum (2db 6 pin pcie csatlakozóval)

- Engedélyezett integrált videókártya vagy ezen hiánya esetén másik kártya amin majd a kimeneti képet kapjuk. A kártyának elég csak a monitor felbontását/képfrissítését kezelni, nem szükséges semmilyen 3d képességgel rendelkeznie.

Szükséges még:
USB pendrive Rufus-al Freedos-ra formázva:
[link]
Moddolt bios és moddolt nvflash program rámásolva a pendrive-ra.
[link]

Tehát rakjuk be a kártyát és bootoljunk be a freedosba majd a következő parancsokat adjuk ki:

eredeti bios mentése ha valami rosszul sikerülne:
nvflash -b bios.rom

a BIOS-módosítások elleni védelem letiltása: (nem minden kártyánál szükséges, elhagyható ha nem futna le)
nvflash --protectoff

majd a moddolt bios felírása, itt többször ki kell adni az y és yes parancsokat mivel ez a moddolt bios a K40 azaz egyel újabb GPU-való ellátott kártyához készült. FONTOS! Ha több nvidia kártyánk van akkor ellenőrízük le hogy valóban a tesla biosát írjuk-e át, látni fogjuk hogy GK110-ről GK110B-re lesz a moddolás!
nvflash -4 -5 -6 k20mod.rom

Ha minden sikerült akkor indítsuk újra a gépet, majd felrakhatjuk a legújabb grafikus drivert. Itt érdemes a Titan-ra szánt drivert keresni hiszen ugyan azon GPU van a kártyánkont mint az első Titan-on.
Nvidia Drivers

A moddolt bios az órajeleket is megemeli, de ezen órajeleket mindegyik K20 széria viszi stabilan hála a túltervezésüknek. Mivel a kártya ID-je nem változik ezért továbbra is K20 szériaként látjuk majd de már játékra képes állapotban.

Már csak egy dolog van hátra, ahhoz hogy a kártyát használhassuk játékok alatt valahogy közölni kell a Windowsal hogy igen ezt használd erre a játékra.

Ha másik nvidia kártyánk is van a gépbe akkor elméletileg elég lehet az nvidia control panelben kiválasztani a 3D beállításoknál a Nagy teljesítményű Nvidia processzor opciót mint alapértelmezett gyorsítót, ha ez nem működne és nem használná a kártyát akkor akkor az alábbi másik módszer lehetséges:

Win10 esetén:
Alapesetben a windows önállóan nem képes megállapítani a tesláról hogy erősebb vagy gyengébb mint a másik kártyánk amely a képet adja , így nem is tudja meghajtani csak olyan pogramokban tudnánk használni amelynél kézzel kiválasztjuk.
Irány a registry és keressük meg az alábbi ágat:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ ControlSet001 \ Control \ Class {4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}

Itt látjuk felsorolva a gépbe telepítet vagy korábban belerakott kártyákat 0000,0001... azonosítókkal. Keressük meg a tesla kártyát és töröljük belőle a AdapterType-t, valamit adjunk hozzá egy duplaszó(32bit) értéket EnableMsHybrid néven 1-es értékkel
Aztán keressük meg az a kártyát amelyről a monitort hajtjuk meg, ott csak a EnableMsHybrid kulcsot kell létrehozni 2-es értékkel.
Ha valamiért a tesla vagy a másik kártyán is több azonosítóval szerepel akkor ott is végezzük el a fentieket!

Indítsuk újra a gépet és ha minden jól ment akkor a gépházon belül ha megkeressük a grafikai beállításokat akkor alkamazásonként kiválaszthatóvá válik a tesla gyorsító. Minden játéknál amelyel használni szeretnék fel kell venni és hozzárendelni a nagy teljesítményű tesla gyorsítót.

Windows11 esetén szerencsére nem kell a registryt mókolni ott alapból elérhető a fenti képen látszó menü azaz lenyiló választómenüként.

Játékok alatt mindenképpen monitorozzuk a kártyát, ezt msi afterburnerelm aida-val..stb tehetjük meg.
Ha más nvidia kártyával használjuk akkor az nvidia control panelben érdemes a gyengébbik kártyára physix számítást bízni így azt nem a nagy tesla végzi hanem a másik gyengébb kártya.
Érdemes még kikapcsolni az nvidia controll paneben a hibajavítást a memóriára hiszen erre nem lesz játékok alatt szükségünk. (bekapcsolt állapotban valamivel kevesebb az elérhető vram)

Hűtésről:
K20C esetén:
Bár a kártya rendelkezik aktív hűtéssel ezt a moddolt bios el fogja rontani, azaz a kártya hűtése mindíg alapon fog menni ezért túlmelegszik.
Erre megoldás az hogy a kártya ventilátorát egyszerűen egy 4 pines csatira kivezetjük majd azt alaplappal vagy akár milyen külső szabályzóval beállítjuk fix fordulatra vagy akár játékok alatt monitorozva mi magunk állítjuk hőmérséklettől függően. A kártyán lévő ventillátor kiosztása megegyezik a 4 pines ventilátor csatlakozóval, a kártyán lévő aljzatnál fehér 3 szög jelölés a legelső fekete kábelt jelenti. Használhatunk 3 pines kiosztást is.

K20M esetén:
A gond az hogy ezek a kártyák nem hagyományosan vett hűtésre vannak tervezve hanem arra hogy egy nagyobb nyomású légáramlat menjen rajtuk keresztül.
Az ideális megoldás 3d nyomtatóval vagy kézzel készített tölcsér/szélcsatorna amelyet egy nagyobb teljesítményű ventilátor vagy akár több nyomat át. Ilyen kártyám nem volt így saját képet nem tudok róla adni viszont a googlén elég sok megoldást találtok rá. Ez talán a barkácsolás legnehezebb része.

K20 szériánál a hátoldali ramok nem kaptak külön hűtést, eddigi tesztjeim során nem volt tűzforró a vram így nem igazán látom értelmét aktív hűtéssel ellátni, akit viszont zavar az rakhat rá ramra szánt süniket.

Egyebek:
Később szeretnék egy Tesla M40 moddolásról is készíteni cikket, ezeknél a tápcsatlakozó nem sima pcie hanem az alaplapra szánt 8 pines, ezt csak úgy magamnak előre leírom még mielött szétégetnék valamit. Az kb GTX980Ti szint
Van még egy C2075 kártyám is amelynél szintén sikerült a moddolás, ennél lehetőség van a core unlockra is, teljesítménye kb GTX580 szint.

Végszó:
A kártya ebayen jelenleg 40-50eft körül vásárolható meg, erre még rájöhet Áfa/Vám stb. Ezen az áron gyakorlatilag egy GTX1050Ti-1060 szintet kapunk jobb minőségben de nagyobb fogyasztással és ugye barkácsolni kell hozzá. Jelenlegi használt árak mellett döntse el mindenki maga mi éri meg neki.

Eredeti orosz oldal ami alapján csináltam:
https://vk.com/@chclubb-tesla-k20-kak-ispolzovat-dlya-igr