Kulisszatitkok 3-4.-rész - Merevlemez és memória

írta: Meggyi001, 4 éve

Emlékeztetőül: Kulisszatitkok 1-2. rész, monitor és gép átnézés. [link]

Sziasztok. Ez az írás a szekszárdi "Karöltve Szekszárdért" Facebook csoport számára készült, folytatván a kulisszatitkokat. Az adomány számítógépek és alkatrészek életét követjük vele nyomon. Ha szekszárdi vagy környékbeli vagy, csatlakozhatsz. Rászoruló embereken, családokon, szervezeteken szoktunk segíteni, vagy felajánljuk, ha nekünk például van egy felesleges mosógépünk, íróasztalunk, tévénk, stb. Karöltve Szekszárdért Facebook csoport. Én a Gyöngysor Alapítvány informatikai szálát viszem. Rászoruló diákoknak, családoknak építek használható számítógépet......mindenből....is :). Egy éves support-tal.

És most a folytatás. Szóval...hogyan lesz 10 darab adomány merevlemezből 3, és 10 GB adomány memóriából 2-3-4 GB? Így:

A képek csak illusztrációk. Kattints a képre a nagyobb változatért

Amit róluk tudni kell: merevlemez és memória (RAM). Mindkettő fontos része egy számítógépnek. Mondhatjuk enélkül nem megy a számítógép. Mindkettő adatokat tárol lényegében, csak a merevlemez hosszabb ideig, és nemcsak akkor, amikor a gép be van kapcsolva.

Az előző részben lényegében kiveséztük a memória tesztelés egyik népszerű metódusát. Sajnos kívülről sosem látszik (általában nem) sem a sérülés, sem a hibátlan működés. Ezt csak használat közben, vagy egy erre a célra készített tesztelő alkalmazással tudunk csak ellenőrizni. A legjobbak között van talán ez: Memtest86+ latest version: 5.31b. [link] A letöltött program egy pendrive-ot megformáz, rámásolja neked amit kell, majd erről való bootolás után fut is a memória ellenőrzés automatán. Nyolc GB esetén kb 40 percig, 16 Gb-nál a duplája. De érdemes megvárni, és az újonnan szerzett gépünknél, főleg ha használt, mindig először ezt lefuttatni. Új memóriáknál nem szoktam, csak ha valami rendellenesség van.

Sajnos még régebben számtalanszor belefutottam abba a tévedésbe, hogy a hozzám került mittudom én HyperX ram, ami hibátlannak nézett ki, de hibás volt. Pedig esküdni mertem volna rá, hogy jó. Aztán tesztelés nélkül raktam bele a számítógépbe, és ott ahogy kell, jöttek a hibák. Kékhalál, lefagyás,a windows nem használta a teljes memória mennyiséget, stb. Ezernyi anomáliát tud okozni bármelyik hardverhiba. Szerencsére a windows elég érzékeny erre, sokszor telepíteni sem lehet magát a windowst, ha ilyen hiba van.

Elveszett memóriát okozhat más ok is: például le nem tiltott alaplapi GPU, stb, de a memória hibája is.

A merevlemez is hasonló tészta. Itt sem lehet megmondani róla kinézet alapján, hogy jó e vagy sem. Lehet az vadi újnak kinéző, vagy éppen olyan poros és megviselt, hogy fújjogsz rá.

Itt is csak maga a próba adhat képet róla, és 1-2 teszt program. Sajnos életem során már előfordult (régen), hogy nem figyeltem a HDD állapotára eléggé, és elveszett sok ezer családi kép. És sajnos még mentésem sem volt róla. Ha a HDD elindulása után, furcsa kattogó hangokat hallat, zörög, cicereg, vagy éppen pár másodpercenként mintha "elindulna", akkor azonnal tesztprogramot kell rajta futtatni. Erre az egyik legalkalmasabb a HDD Sentinel.

Jó HDD:

Kattints a képre a nagyobb változatért

Rossz HDD:

Kattints a képre a nagyobb változatért

A legkörültekintőbb és legfontosabb információkat képes megmutatni a program a HDD-ről, és még alapos teszteknek is alá tudja vetni. Nagyon ajánlott a használata. Még a hátralévő használati napok számát is meg tudja saccolni nagy vonalakban. Hát így lesz sok HDD-ből és memóriából kevés. Ismét kibuknak a rostán, a teszteken. Ma sajnos 6 db HDD-t kellett kidobjak.

Köszönöm, ha végigolvastál. Hasznos alkalmazások, és tesztprogramok neveit szívesen olvasnám a hozzászólásokban.