DV videó bemásolás (capture) számadatok megjelenítésével.

írta: pibácsi, 7 éve

DV videó bemásolás (capture) számadatok megjelenítésével.

Már nem fut annyira a miniDV videózás, mivel a videókamera rögzítés továbblépett, de talán még érdekes a leírásom azoknak, akik még használják ezt a – szerintem jó - rögzítési formát.
Sokszor szükséges lenne, de nem minden capture program alkalmas arra, hogy a felvételkori dátum, idő, videóidő adatokat is átvegye (capture) a számítógépünkre és megjelenítse a videón. Én két megoldást próbáltam. Az egyik a „Capture Flux v5.2.3” (vagy a v6.0.5.0) program, a másik az „Enosoft DV Processor”. Mindkettő ingyenes program.
Az elsőt szeretném ismertetni, mivel sztem ez ad jobb – egyszerű - megoldás.

„Capture Flux v5.2.3”.

Ez szabad progi.és nem telepűl, csak a letöltés után a mappában található exe fájlt kell elindítani. Előtte természetesen a kamerát feltenni a FireWire (IEEE 1394) kábelra és bekapcsolni. A videó sima/vagy adatos rögzítésén kivűl lehet képeket is menteni az adott videóból. A "Nyitott könyv"-nél a „Video Source” résznél meg kell keresni a kamerát, az alatta lévő ikonokkal beállítni a szükséges képi és audio részeket. Jobbra fent „Távcsöves” ikon – beállítni a mentési helyeket a videónak és a képeknek is - „Kis kéz irattal” ikon – itt lehet beállítni a mentési fájlokat – videóra és képre vonatkozóan is.
A felső sorban a hangot engedélyezni kell és az itt lévő lakattal is vigyázzunk, mert ha lezárjuk, akkor nem lehet állítni a képméreten (aspect rátio), a felírandó adatokon és a kijelző monitor méretén (4:3, 16:9).
A vonatkozó ikonra klikkelve megjelenítjük a vezérlőpultot. Elindítjuk a lejátszást, majd szünetre állítjuk A beállításhoz nem kell a felvétel gombot benyomni. A felső sorban jobbra a „Kéz” ikonra kapcsolunk. Ezen az oldalon középen lehet több beállítás közűl választani:
1. Jelenlegi valós dátum + folyamatosan számoló idő,
2. A felvételkori eredeti dátum + a felvételkori folyamatosan számoló idő,
3. Felvételkori folyamatosan pergő videó időkód.
Jobbra lent az „Inlay” fülre klikkelünk (ha a lakat nyitva van). Ekkor a monitor képernyőjén megjelenik egy beállítás – az utólsó, ami be volt állítva. Lehet a számokat tetszés szerint is nagyítani, betűtipust választani, betűszínt választani, vagy automatikust választani egy pipálással, ami egy méret (20-as méret), de a betűszínt itt is lehet állítni. Lehet a számok alá fekete árnyékot tenni, ami 4-ig méretezhető. Az átmeneti idő „Automata mód” választásával azt adjuk meg, hogy meddig maradjon a másolaton a kijelzés, ennek beállítása után az „Inlay” gombbal indítunk. A „Manuál” módban végig rajta van a kijelzés, csak akkor tűnik el, ha lent a „Stop inlay” fület megnyomjuk. Ezeket az adatfelviteleket capture közben is módosíthatjuk. A beállítások után elindítjuk a felvételt. A kezelése elég egyszerű, átlátható.
Mentés: capture format: DV-2 (recomp) – így teszi rá a számokat.
Normál DV mentés: DV-2 (native) - mindkettő typ.DV-2 mentés.

Ezzel a programmal erre alkalmas csatlakozó eszközzel pl. Pinnacle USB-510, vagy EasyCap, vagy más csatolással analóg VHS kazetták is bemásolhatók – avi tömörítetlen formában – és ha kell, erre is rá lehet tenni a jelenkori (pillanatnyi) dátumot és a folyamatosan számoló időt.. Nyilván ezt át kell még konvertálni pl. mpg-be esetleges DVD feldolgozáshoz. A VHS lejátszás megjelenítéséhez lehet, hogy egy pillanatra el kell indítani a felvételt és akkor beindúl a belső monitoron a videó, de utána le lehet állítni a felvételt és a videó folytatódik tovább.

Sok sikert és türelmet.