Lencsetorzítás – hordótorzítás.

írta: pibácsi, 6 éve

Lencsetorzítás – hordótorzítás.

A digi fényképezésnél számtalanszor találkozunk a lencsetorzítással, leginkább a hordó torzítással, különösen a nagylátószögű optikáknál. Ha ezt nem korrigáljuk, akkor eléggé zavaró lehet, bár nem mindenki érzékeny erre.
A komolyabb photoshop programokon belűl megoldható ennek a kiigazítása, de az egyszerűbbek – bár azok közűl is van sokat tudó – ezt nem mind teszik lehetővé. Külön téma a RAW – ahol általában a fájlhoz - géptipushoz tartozó szoftveren belűl ezt meg lehet oldani, de ez nem mindenkinek van meg. Az alábbi leírás némileg erre is ad megoldást.
Jól és eléggé egyszerűen alkalmazható a GIMP v2.8.8 (vagy frissítés) szabad program, ami sokmindenre jó, többek között a lencsetorzítás módosítására is.
Alkalmazás: elindítjuk a programot, a kétoldalt jelentkező ablakot (Eszköztár – Rétegek) bezárjuk majd „Ablakok” – „Egyablakos mód”. (teljes méretre klikkelés).
Ezután behívjuk a korrigálandó képet: „Fájl” – „Megnyitás” – „Nézet” – „Nagyítás” – „Kép illesztése az ablakba”. „Szűrők” – „Torzítás” – „Lencstorzítás”. A megnyíló ablakban lehet számszerűen állítni a „Fő” és „Szél” potikkal a hordó ill. párna torzítást, esetleg korrigálni a „Zoom” részen is. Addig állítjuk, amíg nem felel meg, ha jó, akkor „OK”, ha elrontottuk, akkor „Szerkesztés” – „Lencsetorzítás visszavonása” és újra kezdjük a beállítást. Ha megfelelő - „Fájl” – „Exportálás” a megadott néven és helyre, (a projektet is lehet menteni).
A RAW Jpeg-be konvertált képek – ha nem speciális programmal konvertáltunk, akkor szintén korrekcióra szorúlnak. Több free program is alkalmas konvertálásra pl. a „FastStone Image Viewer”, ami általános nézegető és képszerkesztő, ezen belűl RAW konvertáló , amely alkalmas a RAW képek gyors megnézésére – amit a digi gépben is látunk, de alkalmas az eredeti teljes RAW kép beolvasására, majd a kép megszerkesztésére a nekünk megfelelő kinézetre – ahogy a Jpeg-ek esetében is. Ezután a kész képnél mentés másként Jpegbe. Ami képet a RAW-ból kapunk az többnyire lencsekorrekcióra szorúl. (hasonlítás az eredetihez).
Ezt is meg tudjuk oldani a GIMP-en belűl a „Szűrő” – „Lencsekorrekció” móddal.
Itt a hasonlítás módszerét alkalmazzuk. Ha együttesen Jpeg-be és RAW-ba fényképeztünk, akkor megvan az eredeti kép is, ha ez nincs, akkor a „FastStone” programból kimentjük Jpeg-be az alapképet. A GIMP-be először behívjuk az alap Jpeg képet, majd utána a Jpeg-be kimentett RAW konvertációt. Fent a bal sarokban látható lesz mindkettő: balra a jó kép, jobbra a RAW-ból konvertált. Mindkettőnél „Kép illesztése az ablakba”, így egyforma képet kapunk és amelyikre klikkelünk az fog megjelenni a nagy ablakban.
A jobb képre klikkelve elindítjuk a „Lencsetorzítás” opciót és elkezdünk állítgatni az ablakban lévő potikkal és visszalépve a bal oldali eredeti képre megnézzük, hogy kell-e még korrigálni a „hordón”. Visza - visszalépve a „Szerkesztés” – „Lencsetorzítás visszavonása” résszel addig állítjuk, amíg nem lesz egyforma a két kép (kb.95-98%).
Ezután „OK” és „Exportálás” Jpeg-be.
Kicsit macerás, de csak az első képeknél, később a gyakorlat már kialakúl. Jobb esetben elérjük a 100%-os fedettséget is.
Sok sikert.

Üdvözlettel: Pibácsi