HDR, vagy nem HDR?

írta: Robert07, 5 éve

Avagy lehetséges-e az, hogy egy SDR kijelző HDR tartalmat jelenítsen meg?

Két hete vettem egy Dell Latitude 7390 2-in-1 notit, ami a beépített kijelzőn támogata a HDR tartalmak megjelenítését. Semmi extra, olyan 300-350 nitre képes IPS panel lehet benne, de egész jó képe van.

Viszont nem ez a lényeg. Ezt a notit otthon általában egy Dell UP3216Q-ra dokkolva használom, ami csak egy SDR kijelző. Amin a HDR anyag "nyersen" lejátszva olyan, mint ha beszürkítették volna. Vagy lejjebb vették volna a szaturációt.

MPC-HC-t és madVR-t használok videólejátszáshoz, a madVR-nak van egy ún. tone remapping funkciója, ami lehetővé teszi a HDR anyagok SDR kijelzőn való lejátszását. Az eredmény nyilván nem lesz olyan, mint egy HDR kompatibilis kijelzőn, de attól a szürkés valamitől még mindig sokkal nézhetőbb. Itt lehet egy kicsit variálni azzal, hogy a maximális fényerőt és a remapping-hez használt tone curve-öt pontosan mire állítjuk be, de ettől sokkal jobb nem lesz.

És most jön a hab a tortán. Ugye a beépített kijelzőn műkodik a natív HDR lejátszás ha elküldjük neki a metadata-t, tehát tudja, hogy HDR tartalmat kap. A madVR is így volt beállítva, viszont egyszer dokkolva, a külső SDR monitorral elkezdtem lejátszani egy HDR videót, és láss csodát, nem volt szürke. Nem, nem a tone mapping-et kapcsolta be, ugyanazokat a beállításokat használta, amit a belső HDR panelhez.

Itt jönnek a képek, a baloldali a nyers HDR videó metadata nélkül lejátszva SDR panelen, a középső ugyanez, tone remapping után, a jobboldali pedig a HDR verzió metadata,val lejátszva. A madVR beállítások az utolsó képen vannak.

A HDR a Dell monitoron ugyanúgy néz ki, a minimális, kalibrálás hiányából eredő színkulönbségtől eltekintve, mint a beépített "HDR" panelen.

Viszont az asztali gépemen, amit ugyanezzel a monitorral használok, nem lehet lejátszani őket HDR-el, csak tone remapping-gel. A bal- és jobboldali madVR konfiguráció ugyanazt a szürkés eredményt adja, semmi sem változik amikor a metadata is átmegy a kijelzőnek. A videokártya egy Fury X, és DP kábel van közöttük, tehát nem ott van a probléma.

Időközben kipróbáltam egy Vivitek D910-es projektorral is, ott is ugyanúgy lehet ki-be kapcsolni a HDR-t mint a Dell monitoron.

És mielőtt elkezdtek kommentelni, hogy ezek nem HDR kompatibilis megjelenítők, és ez nem HDR kép, tudom. Ezek csak 300-350nit-et tudnak, és a HDR, mint szabvány egészen 1000nit-es kijelzőket is támogat. Azokon nyilván teljesen másképp nézne ki ugyanez a videó. Aztán ott vannak a színterek és a kalibráció is, de ebbe most nem mennék bele.

Amit nem értek, az az, hogy ugyanazokkal a beállításokkal az egyik számítógép natívan le tudja játszani a HDR videókat, a másik viszont csak tone remapping-el, és a két végeredmény között óriási a különbség.