Surface Pro 3 töltése QC kompatibilis powerbank-kal

írta: Robert07, 7 éve

Már régóta kerestem egy powerbankot, amivel tudnék tölteni egy Surface Pro 3-at, és nem kerülne túl sokba sem. A legtöbb powerbank 5V/2.1A-t tud leadni, ami ugye kevés, vagy vannak a speciális notebookokhoy terveyett variánsok, amik akár 65W-ig is elmennek 12/15/19V-on, mindezt viszont elég magas árért cserébe (a kapacitás/ár arányuk rosszabb), és a legtöbb mérteben is elég nagy és nekem nem lenne szükségem 30000mAh-ás kapacitásra.

Viszont eszembe jutott a Qualcomm Quick Charge technológiája, mert már egész sok powerbankba beépítik, és amikor végignéztem egy vezérlőchip leírását a Texas Instruments-től rájöttem, hogy lényegében semi különleges nincs benne, csak néhány ellenállás kell hozzá, a Qualcomm SoC lényegében nem is feltétel.
Ha érdekel valakit, a 7. oldalon megtalálja a részletes leírást.

Ekkor úgy voltam vele, hogy talán majd építek hozzá egy áramkört egy mikrokontrollerrel, és egz darabig nem foglalkoztam vele. Viszont véletlenül megtaláltam ezt az Aliexpress-en. Ez egy teszteléshez szánt kontroller, ami ha csatlakoztatva van egy QC kompatibilis áramforráshoz, be tudja állítani annak a kimeneti feszültségét.

Ezután már csak egy powerbank kellett, itt a Xiaomi 20000mAh-esnek a 2-es verziójára esett a választásom, mert ez volt épp akciós. Spec. szerint 12V/1.5A a max. amit le tud adni, ami jóval kevesebb a gyári táp 12V/2.58A-nél és éppen ezért az is benne volt a pakliban, hogy a túláramvédelem simán le fogja kapcsolni, de a végén működött.

Kellett még egy USB-Surface Port kábel, ezt úgy készítettem el, hogy rendeltem egy ilyen sima Surface Pro töltőkábelt, az egyik végen a mágneses csatlakozóval, a másikom pedig egy 5.5mm-es DC csatlakozóval, majd az utóbbit lecseréltem egy USB csatira.

Innentől már csak csatlakoztatni kellett a QC tesztelőt, beállítani a feszültséget, és rákötni a tabletet. És működött. Hogy őszinte legyek, nem számítottam rá, hogy csak ennyi lesz, de feltöltötte a powerbank. Igaz, hogy lassabban, de erre számítani lehetett az alacsonyabb áramerősség miatt. Viszont a feszültség az stabilan 12.28V-on maradt, tehát bőven a tűréshatáron belül. Maga a powerbank felmelegszik, de gondolom, hogy ez 18W-nál normális, biztos van benne valami túlmelegedés elleni védelem (remélem).

Egyszer biztosan fel tudja tölteni, viszont még nem nagyon teszteltem, hogy pontosan hányat bírna ki. Egy gyors számolás szerint 1.5x fel kellene tudnia tölteni, mert az SP3 akksija 40Wh-s, a powerbanké pedig 70Wh-s, és ha beleszámolom a konverziós veszteséget, még akkor is meg kellene lennie a másfél töltésnek.
Remélem hasznos volt a cikk, kérdezzetek, ha valami nem volt teljesen egyértelmű.

A powerbankkal, vagy bármilyen QC-os táppal így elméletileg bármit lehet tölteni, amihez 5/9/12V kell, sőt, a QC3.0-val elméletileg a köztes feszültségek is elérhetóvé válnak. A tesztert is át lehet állítani QC3.0-ra, viszont azt még nem próbáltam ki, mivel eddig nem volt rá szükségem.

“Quick Charge 3.0 offers a more granular range of voltages: 200mV increments, from 3.6V to 20V.”

Viszont azzal fejezném be, hogy más eszközökben a módszer kárt okozhat és ezért mindenki csak a saját felelősségére próbálja ki.