BeOK TDS23-WP Wifi termosztát

írta: Samus, 5 éve

Már tavaly le akartam cserélni a békebeli MMG termosztátot, mert nagyon kevésnek bizonyult, bár működött szépen. Mindig arra vágytam, hogy távolról is tudjam piszkálni, vagy csak megnézni, mi a helyzet itthon.

Nálunk a Computherm kínál Wifi gateway-t, amibe termosztátuk (T87) beilleszthető, és ha veszel hozzá kazánvezérlő modult (BDR) még működik is, illetve van egy Fluoreon klón, amit saját név alatt, dupla áron forgalmaz, tovább árulja a Somogyi és a Honeywell is (EVOHome széria). utóbbinak van egy high-end termosztátja is a témában (T6R), de az már kicsit más kategória. Akad még Bosch és Siemens is, de általános, hogy 20k alatt itthon nincs ilyesmi.

Sokáig úgy voltam vele, hogy akkor megveszem a Q7RF-et, és lemondok a Wifiről. Aztán elkezdtem nézni, mi a helyzet a távol keleten.
Hamar kiderült, hogy kismillió néven kapom meg ugyanazt. Két nagy márka különböztethető meg, a BeOK és a Fluoreon, a többi ezek klónjai. Az értékelések alapján a BeOK mindenhol dicséretet kapott, így az én bizalmam is feléjük vándorolt. Osztottam, szoroztam, és végül a TDS23-WP típusú lett a befutó, de igazából vehettem volna az EP-t is, mert kellett egy plusz relé (kontaktor lett) is a vezérléshez. A kazán egy régi álló Thermomax ÖV Color 35, alapfelszereltséggel. Egyszerű, mint a faék. A vezérlés 3 szál, 2 fázis (bejövő a másik oldal)+nulla, a két "fázist" rövidre zárva indul a szivattyú, és behúz a főégő mágnesszelepe, és jön a gáz, ha a gázszelep megfelelő állásban van, és az alapvető dolgok teljesülnek (az őrláng thermoeleme be van húzva, tehát ég az őrláng, a gázszelep főégő állásban van, és hőmérséklet túlfutás védelem nem aktív). A plusz nulla ág a fűtőellenállás a régi MMG termosztáthoz, nekünk nem kell. Ide kellett a kontaktor, mert a termosztát nem dry contact jellegű, hanem fázist kapcsol a reléje a kimenetre. Mindegy, megoldottam, működik.

A lényeg a sok rizsa után a termosztát. Három hét volt az érkezés, a VÁMon átjött, 35.69$ volt, akkori árfolyamon 10 500 JMF. China Post, regisztrált.

Szép, és jó. Működik. De nagyon kínai. Rögtön elmondom, miért.

Külsőre igényes, jól összerakott, kellemes tapintású, belülről, amit lehet látni (a felszereléshez szét kell pattintani) belül, az igényes, a bemenet/relé és a panel között szalagkábel van, de vezetékekből áll, nem a lapos gőzölt változat. Szóval bizalomgerjesztő. Bekapcsolva is szép a kijelző, a háttérvilágítás nagyon kellemes, halvány kék színű, a kijelző nappal jól látható, a betekintési szögek olyanok, amilyenek, de oldalról tükröződik a kijelző, szóval jól palástolták a problémát.

Az érintőgombok a kijelző alján vannak, hogy az előlap üveg-e, fogalmam sincs (elvileg az), a gombok érintésérzékenyek, de a kijelző többi pontja nem az (nagyon jó lenne este, ha megböki az ember, és bekapcsolna). Az érintés érzékelése...az én változatom a jobb oldalán elég háklis, ami azért baj, mert itt tanyáznak a fel/le gombok...működik, lépjünk túl rajta.

És akkor a problémák.

A hőmérséklet mérése két alkalommal történik másodpercenként, ennél a változatnál beépített szenzorral, de kiegészíthető külső szenzorral (az EP változat alapból ezzel jön, az a elektromos padlófűtéses kiadás, az enyém elektromos radiátorszelepet vezérelne). Hogy melyik szenzort figyelje, az beállítható, illetve padlófűtésnél lehetőség van arra, hogy a belső szenzor vezéreljen, de a beállított padlóhőmérséklet elérésekor (a külső érzékelő méri, a hiszterézis itt +/-1 fokonként állítható) limitál.

A hőmérséklet megjelenítés és beállítása is 0.5 fokos lépcsőkben történik. Ennek köszönhetően x.7-8 foknál szépen ugrál fél és egész érték között egy ideig. Akkor kapcsol, ha az érték két másodpercig fix. A hiszterézis +1/-1.5 fok, vagyis 23 fokra állítva 22 foknál még nem kapcsol (21.5 az indulás), és 24 fokig fűt. Ez nem állítható, és mocskos mód el lett rontva ezzel az egész. Ami kellene, az ebben a felállásban 0.5 fokonként állítható hiszterézis (fent-lent), és állítható időlimit (fent-lent, ha például 15 percig ez a helyzet, akkor fűtsünk vagy ne).

A cucc programozható napokra is, ha valaki annyira mázlista, hogy minden hete nagyjából egyforma. De persze ez sem egyszerű. 5+2, 6+1 és 7 nap állítható be, naponta 6 időpont hét közben, és 2 hétvégén. Ami MINDEN NAPRA érvényes. Tehát bukta a napi programozás, a 6/2 időpont fix, se több, se kevesebb. De ezeket azért szép piktogramokkal jelzi automata módban. Amibe ha belenyúlunk, akkor mindjárt kézi mód lesz, és nincs olyan opció, mint a Honeywell esetében, hogy x idő után újra automata lesz. Gombnyomás vagy semmi.

És akkor a legidegesítőbb mód, amiért rohadjanak meg akik ezt megtervezték: pillanatnyi áramszünet esetén ugyan beállítható, hogy megmaradjon minden (ez milyen hülyeség), de az nem, hogy mi történjen áramszünet után. Emberek. A cucc kikapcsolva marad. Tehát ha reggel elmegy az áram, és nem veszed észre, mert az alkalmazás nem ismeri az értesítések fogalmát, akkor délután hideg lakásra érsz haza. Ennyi. A Wifi oldala jó, mert megy mobilnetről is az állítgatás. De ennyi.

Összességében megint kaptunk egy cuccot, amiben ott a potenciál, de olyan mocskosul elszúrták a szoftveres részét (firmware és app), hogy kaptunk egy valamit, ami működik, ahogy működik, azt' jóidő.

Egyelőre veszek mellé egy pici szünetmentest, aztán meglátjuk. A Wifi nagyon jó, elmentünl három napra otthonról, 21 fokon hagytam, hogy nagyon ne hűljön ki a lakás, de hazafelé a vonatról belőttem 25-re, még érkezés előtt egy órával, hogy kellemes meleg legyen, és mikor hazáértünk, a kellemes meleg fogadott.

Van update, de mikor megtudtam, megint le kellett ülnöm. Írtam a gyártónak Ali-n.

Nos, hölgyeim és uraim. Az áramszünet nem gond. Ugyanis a Power On Memory (PON) funkció működik, ha a termosztáton állítom be. Sőt, a hiszterézis is állítható, a termosztát menüjében, ami még a papír alapú használatiban sincs benne. 0.5 fokonként lehet piszkálni.

Az alkalmazás persze erről még nem is hallott. Én eddig a Room Heat nevű appal használtam, ez a HYSEN cucca. Ezzel nem ment a PON funkció. Van Beok Home alkalmazás, az állandóan bekapcsolta a fagyvédelmet (8 fok alatt beindul a fűtés, akkor is, ha ki van kapcsolva a termosztát). Van Beok Home EU (GDPR rulz), az működik, de a hiszterézis állítása abban sincs benne. Amivel nem vagyok kibékülve, hogy mindhárom engedélyt kér telefonhívások kezelésére, az EU-s cucc pedig a médiafájlokhoz is szeretne hozzáférni. De a jogosultságok között a Huawei fordítása nem az igazi. A telefon jelenti a vezeték nélküli dolgokat (Wifi kell neki), a médiafájlok pedig a Tárhely elérését (oké, valahol tárolni kell a szemetet).