Üvegfóliák vs. lekerekített kijelzők - "megoldás?"

írta: Sanki, 7 éve

Bevezető

A telefon- és a kijelző gyártók körében manapság egyre elterjedtebb a lekerekített szélű kijelzők gyártása (2.5D - például: Honor 8, Mate 9, Huawei P9). Amely nagyon jól néz ki, de amint üvegfóliát akarunk rátenni a megfelelő védelem miatt egyből előjön a hátránya: nem lesz rá megfelelő méretű fólia.

Ebben az esetben többnyire 2 fajta üveget lehet kapni a telefonra:
1. Sokkal kisebb az üveg, mint a telefon kijelzője: a telefon kinézetét egyből a földbe tiporja, a széleken több milliméternyi fedetlen rész lesz, a védelmet sem 100%-ban látja el.
2. Az üveg nagysága közel megegyezik a kijelzővel: a széleken nem fog feltapadni ("halo effect") az üvegfólia és emiatt egy levegőréteg marad a kijelző és az üvegfólia között, ez ugyancsak rondítja a telefon kinézetét.

Áprilisban egy Mate 9 telefonhoz kellett fóliát keresnem, többet is találtam, amelyek közül kettőt megrendeltem az értékelések alapján. Természetesen a szakmai topikját is átnéztem és számítottam rá, hogy nem lesz könnyű menet.
Megérkezett a két fólia, az egyik jóval kisebb volt, mint a kijelző, a másik pedig méretileg tökéletesen passzolt a kijelzőhöz. Az utóbbi fóliához adtak 1 csomag átlátszó folyadékot is (egy kisméretű ecsettel), amellyel elsőnek nem tudtam mit is kellene kezdeni, aztán a hirdetés alapján rájöttem, hogy ezzel kell körbekenni a fóliát a felrakás után.

Eredmény
1. Fólia felhelyezve

2. Folyadékkal kiegészítve a fólia

A fóliához adott folyadék engem meggyőzött, és mivel a folyadékból viszonylag sok megmaradt (több, mint a fele) ezért a többi telefonhoz is felhasználtam, amelyeknek levegős volt az üvegfólia széle, hasonló „jó” eredményeket értem el, a levegős rész megszűnt (ilyen telefonok voltak: Honor 8, LG G2 és Huawei P9 Lite).

Részleges megoldás lenne ez?
A fenti képek, illetve a rövidtávú tapasztalatok alapján azt tudom mondani, hogy részlegesen el lehet tüntetni a lekerekítés miatti levegős részt az üvegfólia és a kijelző között. A levegős részt ez a folyadék fogja kitölteni, ezáltal a zavaró fehér sáv "halo effect" a széleken megszűnik. Képtorzulást, módosulást nem tapasztaltam a telefonokon, érzékelési problémák sem léptek fel.

Aki szeretné kipróbálni az főként külföldről tudja megrendelni, a folyadék más-más kiszerelésben érhető el a különböző webshopokban (például aliexpress vagy ebay).
(Keresőszavak: white edge liquid tempered glass)
Illetve mostanában a "nevesebb/márkásabb" üvegfóliákhoz már adnak ilyen löttyöt (amennyiben a telefon típusa indokolja). Nem az ilyen $0,5-1-os kategória, hanem kicsit feljebb, $3-4-tól.

Tudom, hogy nem egy tökéletes megoldás, de ideiglenesen használható. Természetesen mindenki saját magának döntheti el, hogy akar-e élni a lehetőséggel vagy sem.

Számomra ez sokkal jobb és "szebb" megoldás, mint a következő képen látható sokkal kisebb méretű fólia.

Kis méretű fólia, nem levegős:

Szélesebb fólia, levegős, simán felrakva:

Utóbbi fólia a folyadékkal kiegészítve:

Néhány tipp:
- A tapasztalatom az, hogy a legjobb eredményt akkor érjük el, ha a frissen felrakott fóliát kenjük be a folyadékkal, ugyanis ekkor még nincsenek a levegős részekben szennyeződések.
- Egy kisméretű ecsettel jobb eredményt lehet elérni (van, amelyikhez nem adnak ilyen ecsetet).
- A körbekenés után érdemes a fóliát körbetörölni miközben kicsit nyomjuk is, ezzel még jobban szétterül a folyadék.
- Ha maradnak beljebb "levegős" részek, akkor azt 1-2 napon belül kitölti a folyadék és a széleknél érdemes újra körbekenni ilyenkor.
- Ha 1-2 hónap elteltével kezd újra látszódni a levegősödés, akkor újra kell kenni.

Néhány eddig kapott kérdés:
- Megszilárdul-e a folyadék? – Részben, de nedves törlőkendővel eltávolítható.
- Milyen anyagból van a folyadék? – Pontos információt nem találtam erről.
- Kifolyik a folyadék a fólia alól? – Ilyet nem tapasztaltam.

Egy rövid videó a használatáról

(A videó eleje tudom nem a legjobb, sajnos a feladatra koncentráltam és nem figyeltem, hogy elment a fókusz...) :B

Az üvegfólia eltávolítása utáni állapot: Később jön. :R