Black and Decker Ni-MH akkus fúró upgrade Lítiumosra

írta: st3v3np3t3r, 5 éve

Egy kedves kolegám megajándékozott egy ősrégi Black and Decker akkus fúró csavarozó géppel és a hozzá való akkutöltővel. Íme a gép:

Ez még a Ni-MH akkus korszakból való. Mivel a Nikkeles akku megdöglött, így a modern technológiának köszönhetően ichletet kaptam egy technikai upgrade-re. A régi nikkeles akkukat leadtam akkugyűjtőbe, a régi Ni-MH töltőt meg kibeleztem.

A MŰVELET ALATT BE KELL TARTANI AZ ÉRINTÉSVÉDELMI SZABÁLYOKAT AZ ÁRAMÜTÉS VESZÉLY ELKERÜLÉSÉHEZ ÉS ALAPOS VILLAMOSSÁGI,MÉRÉSI ÉS FIZIKA ELEKTROTAN ISMERET SZÜKSÉGES. A LÍTIUM AKKUKAL ÓVATOSAN KELL BÁNNI,NEHOGY ZÁRLATBA KERÜLJÖN. AKKU POLARITÁS ZÁRLAT ESETÉN A ZÁRLAT OKÁT AZONNAL MEG KELL SZŰNTETNI, KÜLÖNBEN FELHEVÜL ÉS FELROBBANHAT!!!!

Lássuk az upgrade első fázist,az akkut.
Ez gyárilag egy 12V-os NI-MH-s akku,a házba belefér pont 3db 18650-es Li akku. Én LG HG2 3000mAh-s(barna LG)-t használtam fel erre a célra,az Intercellnél 2700Ft/db [link] mert ez tartós terheléssel 20A leadásra képes.
Az akkukat sorba kell kötni, így a feszültségük összeadódik: 4.2V+4.2V+4.2V=12.6V,az áramerősség és az akkukapacitás az marad 20A és 3000mAh.
Így fest belülről,készre szerelve:

A töltő/védő panelt aliexpressről rendeltem,egész pontosan ezt kb.600Ft postával
Plusz beletettem egy akkuszint ellenőrzőt is kb.600Ft postával
amit egy nyomógomb megnyomásával jelzi az aktuális akkuszintet

Az upgrade második fázisa volt a töltő egység átalakítása Li akkuhoz. Így néz ki készre szerelve:

Ehhez szükség van egy legalább 15V1A-es adapter egység paneljére,ha 24V-os vagy 18V-os az nem baj, a szabályozható tömtőpanel 32V-ig jó, egy szabályozható Li akku töltőpanelre,ezt aliexpressről szereztem be kb.1000Ft postával,ezt be kell állítani 14,5-15V kimeneti feszültségre és legalább 0.9-1A kimeneti áramerősségre,de maximum az akku kapacitásának a felére, ami a HG2 esetében max.1.5A,de mivel a felshasznált adapter ennyit nem képes leadni, így én ahhoz állítottam be(a beállításhoz multiméter szükséges.Az akku csatlakoztatáskor a 15V töltőfeszültség leesik majd a szükséges feszültség szintre.A 15V-ra azért van szükség, hogy a kémiai folyamat megforduljon.12V töltőfeszültséggel ez a folyamat nem fog megindulni),illetve kell egy step-down fesz szabályzó,ezt itthonról szereztem be, a HEStore Webshopból egy DSN-1504-3Aez 350Ft+posta, ez a ventillátorhoz kell,hogy a 15V-ból 12V-ot tudjunk csinálni, de ez helyett egy 7812-es fesz stabilizáló is megteszi. Továbbá a hűtőventillátornak egy kis méretű régi VGA-ról megmaradt ventillátort használtam fel,de itthon is beszerezhető,akár a HEStore-tól
Így fest összerakva


Zöld az üresjárat és kész töltés,kék ha tölt.

2 hasznos leírás a Li akkuk töltéséről:
tordatibi Logout blog-ja
Li-ion.hu
illetve egy Google link gyűjtemény [link]

Az egész költsége kb.20.000Ft,ha nincs hozzá meg semmi. Nekem volt akkum, 5év ecigi használatból "leselejtezve", még kb.80%-os kapacitása van a LiitoKala Lii-500 tesztje szerint,volt 15V1A-es adapterem,ventim és így kb.5.000Ft-omba került a fejlesztés.Így nekem megérte, de akinek nincs hozzá otthon semmi alapanyaga, annak már nem éri meg, mert kb. ennyiért új modellt kap Black and Deckerből.