üzenetek

hozzászólások


fatpingvin
(őstag)
Blog

na, ez akkor megy is fel a workstationre. ott pont jellemző a hosszan tartó erős CPU terhelés.


Thrawn
(félisten)
Blog

Melyik workstationben van Ryzen 8000G sorozatú APU?


Bici
(félisten)

Kérdés, hogy ez mennyire rontja le az energiahatékony működést. :U

Egy tesztet megérne. :K

[ Szerkesztve ]


fatpingvin
(őstag)
Blog

benéztem, 7000 series :D valamiért arra asszociáltam hogy ez a 7xxx seriesre is vonatkozik. nevermind.


stratova
(veterán)

Nam hiszem, hogy ne lehetne annyit finomhangolni manuálisan, mint amennyire zavaró lehet a csak STAPM miatt ingadozó teljesítmény okozhat, bár elsősorban a fogyasztást csapta fejbe.

[ Szerkesztve ]


Rowon
(veterán)
Blog

Érdekfeszítőek ezek az apuk, de igazából a helytakarékosságon kívül nem látom még sok értelmét nekik otthoni felhasználásban. Egy relatíve olcsóbb videókártya + proci kombóval simán megborítható egy ilyen DDR5-ös gép.


#52931072
(senior tag)

Már csak két dolog hiányzik ehhez, olcsó proci meg relatíve olcsó vga kártya. Egyelőre nekünk csóróknak az am4 marad. Egy 8-as apu árából kijön az lap-proci-ram trió. Jelenleg az am5 belépő lapok is azonos fapadot képviselnek 1,5-2 -es árszorzóval.


Rowon
(veterán)
Blog

Én is AM4-en vagyok, azért ebben a tokozásban még van pár év, míg selejtezni kell. Egyelőre az 5600X-szel is elvagyok, szinte minden általam játszott játékban a VGA fogy el hamarabb, mint a proci.


#52931072
(senior tag)

Igazából egy combosabb igp-vel mégjobb vétel lehetne egy apu, de a konzolok miatt olyan nem lesz valszeg. Én most dobtam össze egyet, egy 4600g -vel. Időtállósági okból am5-öt is lestem, de nekem fölöslegesen drágák a procik. A 6mag is bőven sok.


sb
(veterán)

Azért az APU-k is szépen drágulnak, bár ez valószínűleg a cpu oldalnak köszönhető.
Dvga árakban nem vagyok otthon de ha cpu vs apu összehasonlítást nézek csak akkor ott valóban minimális a felára az apu-nak.

A gond ott is szokott lenni, hogy nincs értelmes dvga, főleg kisebb ami apu-khoz mérhető lenne. Most kicsit jobb a helyzet, de sokszor évek teltek el átnevezgetett ősrégi, támogatásban is lemaradó modellekkel és/vagy nem is létező dvga-kkal. Majd bónuszként a desktop apu-k is jól lemaradtak az utóbbi években.

@fatpingvin
Vegyes terhelésben, játékok alatt ha jól láttam 10-15% közötti gyorsulást mértek (Computerbase pl.). Ez kissé más mint a cikkben írt jóval kisebb és cpu terhelésre vonatkozó megjegyzés.


#52931072
(senior tag)

A 8-asok lazán dupla áron jöttek, mondjuk ha a pénzromlást figyelembe veszem, akkor az am4-be kiadott apuk olcsók. Tekintve, hogy a buldózer A-8-asokat 30-40 között vesztegették 2012 környékén. A körülményekhez képest nincs okunk panaszra, szerintem.


sb
(veterán)

"ha a problémákat nem nézzük akkor minden f*sza" :D
Igen, inflációhoz képest nem drágák. Az más kérdés, hogy az infláció olyan szintű, hogy gyk. minden átárazódás maga probléma.

Pro: Amúgy játék nélkül - ahova ezek igazán valók, bőven overkill a mindennapokra akármelyik. Egy 5600G-t használok én is desktopban. Kis szerverben 200GE volt, megfelelő körítéssel (elég ram, gyors SSD és nem 200 böngésző lap nyitva tartása) gyakorlatilag még azt sem éreztem meg ha a 2/4-es géphez átültem általános használatra. Persze kicsit erőforrásigényesebb dolgokra már kell a nagyobb, de a 6-8 magos apróért szinte mindenre elég.

Végül a 200GE helyett is 4650G lett a mini szerverben, a töredéke van kihasználva, de annyira olcsó volt... az "erős" desktopon meg épp gondolkodom, hogy egy akármilyen noti/minipc is kiváltaná. Sőt, még erősebbek is az újak.
Tehát átlagos használati érték felől nézve valóban lehet olcsón jót kapni. Legalábbis AM4-ig így volt még.


fatpingvin
(őstag)
Blog

nekem a workstationömben hatalmas plusz volt hogy nem kell egy egész PCIe slotot elpazarolni arra hogy legyen videokimenet. igen, korrekt alaplap van alatta, de a top PCIe slot ugye automatikusan a NVMe bifurcation adapternek kell, a másik hosszú slotba reményeim szerint egy ponton kerül a 10G hálókártya, ezen kívül meg csak x1-esek maradtak, amihez meg még mindig nem sikerült eljutnia a piacnak odáig hogy valami normálisan támogatott, csak videokimenetnek kellő videokártyát leszállítson ennek megfelelő áron.

én személy szerint nagyon örülnék neki ha valamelyik gyártó végre piacra dobna egy olyan konstrukciót ami PCIe 3.0 x1, fizikailag is ekkora edge connector, fogyasztás max 25W, 1-2 GB vRAM, kettő-három video out (mondjuk két displayport, vagy egy DP és egy DVI) és egy minimális 3D gyorsítás mellett tudna pár modernebb videokodeket. mindehhez ha jönne egy tényleg normális mainline support, én tuti hogy csak ilyet vennék onnantól videokártyának.

a Matrox G550 PCIe egész közel volt ehhez, csak ugye mivel az egy olyan GPU ami elég erősen használja az AGP feature setet, a piacon meg nincs valódi PCIe-AGP fordítóchip, ezért ez a történet is nagyjából felejthető lett.


Rowon
(veterán)
Blog

Értem, hogy mit írsz, így érdekes az összeállítás. Nekem szinte csak a játékokban nyújtott teljesítmény lebegett a szemem előtt, mert a fórumon nagy részt azzal kapcsolatban kérnek hardverajánlást is, nekem is erre állt rá az agyam.


sb
(veterán)

Ezeket a kis dvga-kat már kb. 10 éve elhagyták. Anno még hiányzott, feature-ben sokszor most is mert közben a frissebb APU-k is elmaradnak, de őszintén szólva ha utóbbiban jönnének akkor teljesen érhető, hogy dvga oldalon ezekkel már nem foglalkoznak.
Egyszerűen nem éri meg ha ránézel a felsorolásodra. Vga-ra 25W-ból ma kézikonzolos teljesítmény jön ki, az is jóval több mint amire szükség lenne (és így jóval drágábban el lehet adni), cserébe dvga-ként külön le kell gyártani mindennel együtt.

A piac meg úgy áll szvsz, hogy lehet örülni, ha jut chip autóba/erősebb dvga-ba mielőtt teljesen elviszik a gyorsítók (és/vagy egy geopolitikai konfliktus).


fatpingvin
(őstag)
Blog

Ezeket a kis dvga-kat már kb. 10 éve elhagyták.

itt a baj.

múltkor azon agyaltam, hogy mennyire lenne költséges a Matrox G200e magját licenszelni (elég sok BMC-ben ez van, a szoftveres supportja kifejezetten jó, amúgy meg egy kőegyszerű GPU) kifejezetten egy ilyen video out kártyára.

az XGI Volari Z11 volt még ilyen, kicsit modernebb, de az is kb a text-mode out szintjét tudta.


Rowon
(veterán)
Blog

Ezekkel az ősrégi VGA-kkal mi értelme van foglalkozni? Nem értem.


fatpingvin
(őstag)
Blog

mert tökéletesen tudják az összes olyan dolgot amit fentebb felsoroltam, (oké, modern kodekeket nem, de ez igazából el is engedhető) egy kisebb ráncfelvarrás után mondjuk 90 helyett 28 nm-en gyártva lenne egy kb 1W-ot se fogyasztó videokimeneted ami kicsekkol mindent, nem használ el hosszú PCIe slotot és nem fogyaszt feleslegesen áramot azért csak hogy legyen egy FHD videokimeneted egy basic desktopnak.


Rowon
(veterán)
Blog

GT1030 ugyanennyit fogyaszt és jóval többet tud. Ezeket az AGP-s kártyákat szvsz már csak korabeli szoftverekhez és vasakhoz éri meg fenntartani, másra már teljesen obsolete.


Rowon
(veterán)
Blog

nem használ el hosszú PCIe slotot

Az azért van ott, hogy használd. Veszel valami olyan X-es chipsetű lapot, amin van vagy 7 pcie slot, ha ennyire fontos.

[ Szerkesztve ]


fatpingvin
(őstag)
Blog

ja, kivéve hogy a normális software support az nem csekkol ki.

ami meg a 20as megállapításodat illeti... nem tudom ezt hova tegyem. leírtam mi az igény, erre válaszként leírod hogy nem az az igény. ezt se komolyan venni nem tudom, se érdemben reagálni rá :)


Rowon
(veterán)
Blog

Ok, te dolgod.


sb
(veterán)

Az a gond, hogy ezt más is tudja, töredék összegből amit integrálnak egy SoC-ba.
Erre külön valóban nincs igény. Olyan igény ami megfizetné az árát, hogy ezt külön gyártsák és supportálják az meg főleg nincs.

Nem biztos, hogy jó ez így, de érthető az oka szerintem.


fatpingvin
(őstag)
Blog

nem mondom hogy a vadkapitalista globális gazdaságban nem logikus, csak azt hogy ez így nincs rendjén ha az összképet nézzük. a kettő nagyon nem ugyanaz.

üzenetek