Elemlámpa, zseblámpa - Technika, hobbi, otthon fórum

üzenetek

hozzászólások


attiLANte
(tag)

Én itt szoktam beszerezni az alkatrészeket (ledek, optikák) - megbízható forrás. Náluk lehet kapni az LTC3490-et is (jelenleg nettó 770.-, én még drágábban vettem). Nem mondom, hogy olcsó egy ilyen átalakítás, és nem is egyszerű megoldani, de mégsem kerül annyiba, mint egy profi lámpa. Igaz kompromisszumokat kell kötni, de hát valamit valamiért...
Esetleg itt is nézelődhetsz, rengeteg alkatrész van, csak macerás a fizetés és a szállítás...

A mini lámpához: azt tudom tanácsolni, hogy mielőtt nekiállsz, mindenképpen ellenőrizd, hogy lesz-e elég hely a beépítendő alkatrészeknek. Néha csak 1 mm-en múlik. Én is vért izzadtam, mire összeállt egy hasonló drágaság.

Áramkorlát: no igen, ezt nem egyszerű megoldani - legalábbis hatékonyan.
A fehér powerledek névleges, 350mA áramhoz tartozó feszültsége általában 3,2-3,6V között van - a jobb hatásfokúaknak általában alacsonyabb. A dióda jelleg miatt kis feszültségnövelés hatására is jelentősen megnő az áramerősség. Pl. az általam használt Cree XR-E típusnál nagyjából 180mA@3V, 350mA@3,2-3,3V, 1000mA@3,7-3,8V. Ezért megy tönkre a legtöbb kínai lámpa idő előtt - főleg azok, amik 4 AAA elemről működnek (4*1,5V=6V :Y ).
Igazából nem vagyok nagy ampervadász, ezért az egyszerűségre törekszem.
Az első általam alkalmazott módszer az, hogy - amikor a szükségesnél csak kicsit nagyobb a feszültség, 3*1,2V - 3*1,5V - egyszerűen beiktatok egy előtét ellenállást, amivel a legnagyobb tápfeszültség mellet még nem terhelődik túl a led. Ez olcsó, megbízható, a többi előnyét/hátrányát korábban már leírtam (segítség a méretezéshez - link - a led adatlapjáról vett értékeket kell beírni!).
A másik, amikor a névlegesnél kisebb feszültségünk van: ekkor jön az LTC3490, vagy valamelyik rokona - sajnos itt is számolnunk kell veszteséggel, cserébe viszonylag állandó fényerőt kapunk.
A harmadik esettel, amikor jóval nagyobb a tápfeszültség a szükségesnél, még nem foglalkoztam, de jó lenne valami egyszerű megoldást találni rá. .
Az LM317-tel az a baj, hogy - ha jól értelmeztem a méretezését - áramgenerátoros üzemben minimum 1,25V esik rajta, illetve a mérőellenálláson. Ez olyan, mintha a 350mA-hez 3,6 Ohm ellenállást kötnénk sorba a leddel. Ez azt is jelenti, hogy a 350mA eléréséhez legalább 4,6V tápfesz kell. Ráadásul az áramgenerátoron eső feszültség és a beállított áram szorzatának megfelelő teljesítmény egyszerűen hővé alakul, tehát minél nagyobb a kapocsfeszültség, annál rosszabb a hatékonyság.
Erre is egy DC-DC konverter lenne jó, talán valami pwm-es áramkör. Ilyet egyelőre nem találtam, igaz nem is nagyon kerestem.

[ Szerkesztve ]

üzenetek