Elemlámpa, zseblámpa - Technika, hobbi, otthon fórum

üzenetek

hozzászólások


attiLANte
(tag)

Hűha! Nem apróztad el, gratula. :R

Nem rossz az ötlet, hogy töltsük meg tartalommal a topikot. Ha lesz rá érkezésem, én is készítek képeket a meglévő cuccokról, bár már nem nagyon van köztük "eredeti".
Nem lenne rossz, ha készülnének képek több oldalról, akár szétszerelt állapotban is - csak hogy lássuk az optikát és a mechanikai kidolgozást (falvastagság, gyenge pontok)...

"ebben van valamilyen elektronika is"

Igen, 1-1,5V-ról nem világít a led. Csak az a baj, hogy 50-100mA-nél többet nem nagyon tud kipréselni magából. Ha elérné a 200mA-t 3-3,2V-on, akkor még használható is lenne...

Lenne még két észrevételem a teljesítményszámítással kapcsolatban, amikbe az elején én is beleszaladtam:

1. Árammérésnél vigyázni kell, mert a műszer belső ellenállása, pontosabban a "mérőellenállás" befolyásolja az eredményt, mivel sorba van kötve a leddel, így csökkenti a rajta folyó áramot. Ennek a mértéke függ a műszertől, a méréshatártól(a legnagyobbat érdemes használni), és a ledtől is.
Ha mérés közben rövidre zárod a műszer érintkezőit (kiiktatod az ellenállást), és közben észrevehetően változik a fényerő, akkor gyanakodhatsz, hogy nem a valós - vagy ahhoz közeli - értéket méred.

2. Az elemeknek/akkuknak is van belső ellenállása, ami szintén sorosan kapcsolódik a körbe: a terheletlen, üresjárási feszültség magasabb, mint az üzem közben mérhető kapocsfeszültség. A kettő különbsége az áramforrás belső ellenállásán eső feszültség, ami természetesen a terhelőáram függvénye.
A led által felvett teljesítmény számításához célszerű a led bemenetén lévő feszültséget használni, így nem csak az elemek, hanem a huzalozás ellenállását is kizárhatjuk.

A két hatás valamennyire gyengíti egymást, de mivel nem tudni, hogy melyik a nagyobb, ezért célszerű a kiküszöbölésükre törekedni..

üzenetek