üzenetek

hozzászólások


Synthwave
(HÁZIGAZDA)
Blog

Igen, és ennek tudatában mondtam, hogy nem ugyanaz. A kettő nem zárja ki egymást.


NandoXXL
(senior tag)

Az ember ingyen van , sok a tulszaporulat, pótolható. A robot kényes, komplex, erőforrás igényes. A robotok max arra lesznek jók, hogy kiírtsuk magunkat (vagy parazitának néznek benünket és gyérítenek, vagy ránk hasonlítanak majd és a véges erőforrásokat kimerítik, megmérgezik a földet stb. és lesz egy szennyezett sivatagos túlmelegedő haldokló bolygó). A Parazitákat nem logikus meg menteni, már pedig úgy viselkedik a fajunk, hiába van pár fejlődőképes egyed.


cami][us
(senior tag)
Blog

Mint az artemis, ami többe kerül, mint újat tervezni és építeni

Bizonyára.


Synthwave
(HÁZIGAZDA)
Blog


E.Kaufmann
(addikt)

Nekem semmi bajom a környezetvédelemmel, állatvédelemmel, felelős gondolkodással. De ha valaki ilyen, a saját "fajához" nem lojális gondolatokkal jön, na azokat kellene kilőni az űrbe űrhajó és szkafander nélkül valami ágyúból.


azbest
(félisten)
Blog

Amúgy az ember darabra igen, viszont kiképezni és felszereléssel ellátni nem olcsó és sok évbe is kerül.
Az még messze van, hogy átlagember egy viszonylag olcsó ruhával kiküldhető legyen kétkezi melósnak.


kilua
(senior tag)

"ember ingyen van , sok a tulszaporulat, pótolható"

Ma már pont egyre nagyobb gondot okoz az 1,5 gyerek/nőnél is jóval kisebb arány, egyre nagyobb a munkaerő hiány, speciális munkakörben meg FŐLEG.

miközben MI robotok meg egyre olcsóbbak lesznek.


Tigerclaw
(nagyúr)
Blog

Pont hogy nincs ingyen, ha félre is tesszük a moralitási kérdést. Már egy "egyszerű" tudóst is millió dolláros szelekció és képzés után prezentálnak, aki lehet hogy fel se megy, mert pont rosszkor kapta el a náthát, vagy bármi apró devianciát mutattak ki az orvosi műszerek, olyanokat, ami 100-ból 99 embernél egy átlag hétfőn fenn áll. Ha pedig mondjuk olyat képeznek, aki vezeti, kezeli, üzemelteti, érti az űrhajót, az még többe kerül. Fent nincsenek orvosok, kórház, így tutira kell menniük, ami rengeteg pénzbe kerül.

Emellett nem kell már azon gondolkozni, hogy pár éven belül humanoid formájú robotok kezelik majd az ISS-t, vagy bármilyen emberek számára készült járművet. A szondák, roverek, drónok még nagyon sokáig gyűjthetnek, hozhatnak új hasznos adatokat.

Tudni kell szelektálni, hogy melyik legyen emberes küldetés és melyik nem. Szerintem kell egy új ISS, ahova emberek kellenek, illetve középtávon a cél a Hold, mondhatni egy Hold körüli ISS, bármilyen pályán is mozogjon. Hosszabb távon pedig egy Holdbázis. A Marsra még 50 évig nem kellene embert küldeni, úgy pláne nem hogy kvázi öngyilkos küldetés lenne még úgy is, ha semmi nem romlik el. Kétélű penge az egész koncepció. Embert küldeni a Mars-ra megdobná az űrkutatás reputációját, kinyitná a zsebeket, aztán mikor jó esetben pár hét vagy hónap után meghalnának, az pont annyit vetne vissza, amennyit hozott... és ez kb. még a best case scenario lenne a jelenlegi csúcstechnológiát felhasználva. Pont egy Hold körül keringő ISS adná meg a választ az emberek védelmére a föld mágneses terén kívűl, mert ott időszakosan kívűl lennének, de nem állandóan, mint egy Mars úton, vagy a Marson.

El kell felejteni a PR űrutazást. Ha mondjuk a Space X lebeszélhetetlen a dologról, csinálja úgy hogy ne csak egy rekord, történelmi bejegyzés legyen hanem hasznos is. Elon Musk is sokkal nagyobb örökséget hagyna mögött ha a marsi utazás helyett egy emberes állandóan lakott Holdbázist prezentálna, ugyanabból a költségvetésből.


Tigerclaw
(nagyúr)
Blog

A probléma az hogy a saját fajunknak nem esik le, hogy a saját fajunk megmentése a többi faj, vagy épp olyan apróság mint az "életterünk" megmentésén múlik. Szerencsére az ökoszisztémának erre is van válasza, csak abban a válaszban mi már lehet hogy nem leszünk benne.


Tigerclaw
(nagyúr)
Blog

Mindemellett globálisan épp gőzerővel menetelünk a túlszaporodás felé, ráadásul gyorsuló mértékben. Pár év és jön a következő milliárd.


ricsi99
(addikt)
Blog

Az átlagos becslések alapján 100 év múlva tényleg csak robotok lesznek... igaz nem az ürálomásokon mert addig azok is lepotyognak :R
Ökoszisztéma is rendbejön ,ahogy elenyészik majd a megszaladt reaktorok sugárzása
Csak kifejlődik majd egy "homo"... a jelenlegi sapiens már nagy részben alkalmatlan erre a címre
Lehet majd tényleg jönnek a léghajók a hold sötét oldaláról pár 100 év múlva az életet újra elhinteni :D... ezért lennek jobbak a gépek... mondjuk nem pusztianák el egymást csak azért mert nem egy gyárban készültek (faji öntudat) :D

[ Szerkesztve ]


Dinomano
(senior tag)

Szerintem is a holdbázis kell hogy legyen a következő nagy ugrás. Tapasztalat szerzésnek mindenképpen. Marson még a kommunikáció is csak késleltetve oldható meg. Eleve, ott még a hosszú utazást is túl kell élni, és akkor még le sem szálltak. Volt régebben egy jó sorozat a témáról:

https://en.wikipedia.org/wiki/Mars_(American_TV_series)


Alaaf Pi
(aktív tag)

Az az ember, akit ilyen feladatra küldeni lehet, nincs ingyen. Legalább húsz évnyi tanítás, edzés stb. van benne, legalább egy Msc. diplomával, de inkább kettővel, vagy vadászpilóta képzés és tapasztalat. Szóval nagyon drága eszköz.


Synthwave
(HÁZIGAZDA)
Blog

Konkrétan dollármilliók és rengeteg idő.


Dinomano
(senior tag)

A konklúzió az, hogy a robotika fejlődésével összefüggésben az űrkutatás is elindul a robotizáció irányába (végül is, jelenleg is ez az irány). Egy emberes holdbázist tartok elképzelhetőnek a közeljövőben.
Milliárdosok űrhóbortjai nem tudom, hogy mennyire tesznek hozzá a "hivatalos" űrkutatás "nagy egészéhez".


Pötyi
(őstag)

Anyagi támogatás? Hm? A dollármilliárdos fizet mondjuk a példa kedvéért száz misit egy háromnapos útért, ebből az útja kerül 50 misibe, a többi meg az adott űrügynökség nyeresége.


Dinomano
(senior tag)

Lehet. Ennyire nem látok bele, illetve nem gondoltam utána.


Tasunkó
(senior tag)

Jogos. Robotnak nem kell kaja, wc, zuhany, hajszárító, fogkefe, vízvezeték, víz, tiszta alsó, stb.űrruha

[ Szerkesztve ]

üzenetek