Főiskolások és egyetemisták topicja - Tudomány, oktatás fórum

üzenetek

hozzászólások


Mister_X
(nagyúr)
Blog

IMIIKE1998 fórumelvtárs privátban megkeresett pár kérdéssel, engedelmével itt válaszolok :)

Az érettségi önmagában nem nehéz, hogyha az ember rendesen készül rá. Ebben benne van ugye, hogy a házik többségét mindig megcsinálja rendesen és a dolgozatokat ne puskázza ki, mert akkor a 4.5-ös átlag sem ér semmit sem. Az érettségi írásbeli része nem szokott nehéz lenni, a szóbeli az, amire jobban rá kell feküdni tapasztalataim alapján, főleg emelt szint esetén.

Hogy mennyi pont kell egy jó egyetemhez, az változó: van ahol 476 az államilag támogatott képzés ponthatára, de egy neves egyetem szakai is végződhetnek 340 környékén. Érdemes megnézni három évre visszamenőleg visszanézni, jó támpontot adhat, de nem szabad kőbe vésettnek tekinteni. A ponthatárok átlagosan csökkenő tendenciát mutatnak az egyre nehezedő érettségik (és lustább diákok) miatt.

A ponthatár ugye úgy lesz megállítva, hogy X egyetem szakára meghirdetnek 100 helyet, a kétszáz jelentkezőt felvételi pontjaik alapján sorba állítják és a századik főnél meghúzzák a vonalat. Ha neki 369 volt a felvételi pontja, akkor általában kap egy potya pontot, ha még három másik főnek is 369 pontja volt és így lesz a ponthatár 370 (azt ne kérdezzétek, hogy a négy 369 pontos felvételiző közül ki lesz a befutó, mert nem tudhatom).

A pontjaidat az alábbi három módon állapítják meg:
A) utolsó előtti és utolsó év érettségi tárgyainak év végi értékelésének átlaga* x40 + érettségi átlag x2 + pluszpontok
pl. matek, magyar, angol, történelem, földrajz
(3 + 5 + 5 + 4 + 5 + 5 + 4 + 5 + 5 + 4)/10 x40 + (69 + 85 + 92 + 73 + 85)/5 x2 + 100 pluszpont
= 180 + 161 + 100 = 441
B) érettségi átlaga x4 + pluszpontok
(69 + 85 + 92 + 73 + 85)/5 x4 + 100
= 323 + 100 = 423
C) egyetem által megjelölt érettségi tárgyak közül kettő átlaga x4 + pluszpontok
pl. matek, angol és földrajz közül az utóbbi kettő
(92 + 85)/2 x4 + 100
= 354 + 100 = 354

Remélem érthető :)

*pontosabban fogalmazva az érettségi tárgyak utolsó kettő lezárt évének értékelése, pl. a földrajz általában két éves (1. és 2. év rendszerint), míg a magyar, matek, töri és nyelv négy éves, fizika meg nálunk három volt. Ha olyan tárgyból akarsz akarsz érettségizni, amit csak egy évig oktattak, akkor egy különbözeti vizsgát kell tenned, ahol megkapod a "második év" jegyét.

-

Konklúzió: érdemes jó előre kinézni a kívánt egyetemeket és megnézni, hogy milyen tárgykövetelményeik vannak. Általában három tárgyat szoktak megjelölni, ahol az egyik rendszerint egy tetszőleges idegennyelv, de van ahol csak kettőt szoktak. Ezeknek a tárgyaknak kell ráfeküdni rendesen az érettségijükre, mert rendszerint a C) verzió adja ki a legmagasabb pontszámot (nálam is ez valósult meg) és így kiküszöbölheted azt, hogyha teszem azt gyenge vagy matekból, de kened-vágod a törit és nagyon jól beszélsz egy nyelvet.

Remélem segítettem :)


IMIIKE1998
(őstag)

Köszi, ez sokat segített. :R


bandi0000
(nagyúr)

ha már így felkerült témára, csak megkérdezem, 2 éve számoltam hogy felvennének e, akkor utána néztem hogy hogyan kell számolni, na már most úgy emlékszek, hogy akkor az alap, államilag meghúzott ponthatárba tehát a mostani 280-ba, csak az érettségi vagy a középiskolás év végi jegyek számítanak bele, tehát a plusz pontok, pl nyelvvizsga stb nem, utána ha eléred ezt a 280-at akkor adódnak hozzá a plusz pontok, na már most ezt annak idején rosszul néztem, vagy megváltoztatták, vagy most is így van és az állami ponthatárt a plusz nélkül kell elérni?


szapeti40
(tag)

Szia!

Remélem tudok segíteni. Ha valaki államilag, illetve önköltséges képzésre jelentkezik, akkor el kell érnie a minimum ponthatárt, ez idén 300, ami már nem emelkedik tovább (legalábbis ezt írták). Elvileg azok, akik beférnek a szakos kapacitásba, és elérik a jogszabályban meghatározott minimumponthatárt - ez 2016-ban az alap- és osztatlan képzéseken 300 , amelybe csak az emelt szintű érettségiért, nyelvvizsgáért és OKJ-s végzettségéért járó többletpontokat lehet beleszámolni- azok bekerülhetnek felsőoktatásba. Viszont nem minden szakon ennyi a ponthatár. Általában reál területen alacsonyabb, sok helyen minimum ponthatáros, viszont humán/orvosi/gazdasági/művészeti/jogi területen elég magasak. (állami helyek)
A központi ponthatár pedig azt jelenti, hogy előre meghatározott ponthatárok vannak, pl: a jogász képzéseken, minden évben kiadják a felvételi előtt,hogy minimum mennyi lesz(de lehet magasabb is a kitűzött ponthatárnál) a ponthatár, ez 460-465 szokott lenni, így aki nem éri el ezt a ponthatárt nem kerülhet be államilag finanszírozottra, viszont ha fizetőset is jelöl és mondjuk van 400 pontja akkor, oda bekerülhet. (általában a fizetősökre mindenki bekerül, jóval alacsonyabb pontok vannak, míg államis jogászon 465, addig fizetősön 300.)


mouzrr
(őstag)

Sziasztok! Szerintetek ha gazdasági vagy mérnöki pályára akarok menni, mennyire számít hogy emeltezek matekból /informatikából? Például ha elegendő két középszintű érettségi a szakhoz, akkor az első évben nem várnak el olyan tudást ami az emelt tárgyhoz lenne szükséges, vagy rosszul gondolom?


dangerzone
(addikt)
Blog

Mérnökire szerintem jól jön, ha emeltszintű érettségire mentél matekból, vagy legalábbis ha tudod emelt szinten. Például BME-n nagy szórótárgy. Meg lehet oldani középszinttel is, nekem is sikerült, de tényleg vért izzadtam, hogy teljesítsem. Ha már az elején többet tudsz, sikerül elkapnod a fonalat, az sokat jelent.


KubanitoS
(veterán)

Sziasztok!

Ha jól tudom a diplomajegyed több jegy átlagából jön össze. Az lenne a kérdésem, hogy maga a végleges jegy csak kerek egész szám lehet, amelyet kerekítéssel érnek el? Vagy lehet XY egész XY értékű is a jegy? Utóbbiról bevallom őszintén nem hallottam még...

Köszi!


dangerzone
(addikt)
Blog

A diplomajegy, ami bekerül az okleveledbe, egész szám. Ha felfele kerekítik, örülsz! :D


KubanitoS
(veterán)

Közben feltettem a kérdést a BME topikban is, ott azt írták, hogy valami új kormányrendelet van és lehet kb semmi nem fog az oklevélre kerülni. Na majd kiderül. :)

Köszi a válaszod!


dangerzone
(addikt)
Blog

Októberben még került. De lehet azota valtozott


Ronam
(addikt)

Sziasztok!

Nem tudjátok véletlenül, hogy diákmunka esetében (iskolaszövetkezetnél) mennyit kell adózni a fizetés után? 16 vagy 27%-ot vonnak le?


Bjørgersson
(félisten)
Blog

16%-ot, nyugdíjjárulékot tőlünk még nem vonnak.


itouchfan
(senior tag)

Sziasztok! Azt szeretném kérdezni hogy van-e itt valaki aki az egri EKF hallgatója, vagy netán esetleg sporttudomány területen tanul? De jó az EKF is, hátha van vki... :)


haromegesz14
(aktív tag)

Debreceni Egyetemről egy mérnökinfós hallgató kérem írjon rám privátban! Átjelentkezéssel kapcsolatban szeretném zaklatni, illetve mintatantervvel kapcsolatban.

[ Szerkesztve ]


mouzrr
(őstag)

Valaki aki gazdaságinfó szakon van? Lenne rám egy pár perce privátban? :R


core i7
(addikt)

Na mikor derül ki ,hogy felvettek felsőoktatásban azt tudom ,hogy most Július de hányadikán tudjuk meg/jön a levél?


mouzrr
(őstag)

Ha jól tudom július 26.


dargelot
(senior tag)

Hali, sziasztok éppen a Pallasz Athéné egyetemen vagyok s szakdolgozatot írok. Valaki a Corvinus-ról tudna annyit segíteni, hogy a szakdolgozat gyűjteményből egy-kettőt átküldene. A Corvinus-osoknak a könyvárban le lehet egyből menteni fájlba, én meg külsősként nem tudok hozzájutni, s jó lenne a témámhoz adatot gyűjteni.

Előre is köszönöm!


dargelot
(senior tag)

Illetve a BFG-n is lenne szakdolgozat amit szívesen átnéznék. :)

Köszönöm


jomunkas
(újonc)

Sziasztok!

Segítséget és véleményt szeretnék kérni.

Most a Győri Széchenyi István Egyetem remélhetőleg nem sokára végzős Mérnök Informatikus hallgatója vagyok BSC-n és nappali tagozaton melyet 2012-ben kezdtem.
Ha minden jól megy kb 2-4 tárgyam marad a két utolsó félévemre.
Én az egyetem után mindenképpen fel szeretnék költözni Budapest-re, és ezért arra gondoltam, hogy még az egyetem vége előtt felköltöznék és a maradék pár tárgyat már ott, vendég hallgatóként valamelyik fővárosi egyetemen fejezném be.

Mondjuk érdemes megjegyeznem, hogy a tanulmányaim elhúzódásának komoly okozója két tárgy, és azok könnyebb abszolválása is cél.
Ezek: Operációs rendszerek, Számítógép-hálózatok

Erről szeretném megkérdezni a véleményetek, illetve arról, hogy melyik egyetemet érdemes választani a maradék tárgyaim befejezésére?

üzenetek