Házi hangfal építés - Multimédia, életmód, 3D nyomtatás fórum

üzenetek

hozzászólások


klepto
(addikt)
Blog

Köszönöm szépen a tanácsokat, de hely és pénzhiány miatt nem akarok 5.1-es hifi erősítőt és hangfalakat, hanem egy kifejezetten pc-re készült hangszórórendszerre gondoltam. A másik topikomban (olcsó 5.1-es megéri-e?) leírtam, hogy milyen lehetőséget találtam. Legfeljebb oda is írjatok véleményeket.
Köszi :))


Time_port
(csendes tag)

Hát Somogyit ne vegyél mert az egy rakás szar:)
hallotam már sok somogyi hangszórót
Van egykét türhető de ne vegyél azt.


dark bit
(tag)

Üdv!

Asszem hozzászólok ehhez a topichoz. Már kb 8-10 hangszórót építettem, a számítógépemből is azokon keresztül hallom a zenét.
Tulajdonképpen a leg igényesebben így jutsz hanghoz, nomeg így lessz a leghangosabb is.... hehe.
A lényeg, hogy a müanyagházas pici hangszórók amiket a boltból vehetsz erősítettek (az egyik nehezebb a másiknál). De ha építessz magadnak akkor neked kell gondoskodnod az erősítésről.
Nekem ez úgy van megoldva, hogy egy jack - RCA konverter kábel becsatlakozik a hankártya kimenetéből az erősítbe és onnan az erősítőből somogyis jó vastag kábeleken a hangszórókba.
Én nagyon sok somogyis hangszórós konfigot építettem. Nem nehéz hangfalat építeni, csak munkás vannak programjaim amik kiszámolják a hangszóró karakterisztikáját és ehhez adnak egy láda tervet, de kicsit módosítani kell.
Az impedanciával ne törődj, annyi ohmos a hangtechnikád ahányas az erősítő, mert ehhz kell igazítani a hangszórókat, amíg nincs erősítőd addig ez ne érdekeljen.
Erősítő ügyében nézz körül a Király utcában (Budapest) ahol rentgeteg műszaki zálogház közül válogathasz, bagóért elhozhatsz nagyon jó kis rádiós vagy sima erősítőket.
Ha ez megvan akkor kezdhetsz a referencia impedanciájának és teljesítményének megfelelő hangfalakat építeni.
Ha gondolod én segítek neked építeni hangfalakat... már van benne jártasságom
:))

És szerintem a Somogyi nem szar. Olcsó, és ehhez mérten nem is olyan minőségi mint egy jobb cucc mondjuk M.N.C vagy egy Magnat, de ez a wattban mutatkozik meg főleg. a +22 000 frekis tartományt meg úgyse hallja senki... ez tény


dark bit
(tag)

Bocsi, hogy 2x írok egymás után.
De most olvastam át tüzetesebben amiket ide irogattak...
Nemtom miért mondja mindenki, hogy nagoyn sok idő...
kb 30 perc megtervezni számítógéppel a hangfalakt
kiszámolni az ohmokat 5 perc (közben teázol) :)
kb 1/2 nap alatt szokunk összeépíteni egy hangfal párt.
ez nemsok
és a piszkos anyagiak: én 2 db kb. 130 centi magas ládát
építettem ládánként 4 hangszóróval (3 utas) ebből 2-2
hangszóró 25 centis (értsd átmérő) 30.000 .- ért
És ebben minden benne van hangváltóstul, kábelestül,
faanyagostul, mindenestül. Szerintem ennél olcsóbban
nem lehet, csak ha használtat veszel amit írtak is páran,
de én abban nem bízok, mert mégiscsak az új a tuti.


mspike
(tag)

Ghost vágja a Tmát érdemes rá oda figyelni, ha erősítőt is építenél ami azért jó mert tuti lesz az illesztés, akkor az Urbánelektronikát ajánlom, ahol egységcsomagban megveheted az erősítőt, igaz hogy nem adnak hozzá tápot, és erre figyelj mert biztos hogy nem mindegy a tápfesz egyenletessége 4 diodából nem oldod meg az tuti, talán 723 Ic-vel már elég kicsi a jel/zaj viszony. Egy nagyobb hangfalhoz nem árt egy jó erősítő, nézz kötül a csöves erősítőknél ha profit akarsz, drágább minr egy tranzisztoros, de állítólag sokkal szebb. Gondolom a pénz is számít, de megemlíteném a TMa kedvéért hogy írtó profi cuccokhoz mindenki használjon írtó profi digitális erősítőket, melyek csak az erősítés végén váltanak vissza analóg jelre, (ez kell a hangfalakhoz, xal ha valaki azt mondja full digitális a rendszere a hangig az téved...) :) Béka veletek !


BEE
(addikt)

Igazad van!

Hangfalat építeni nem egy nagy dolog!

Csak az elsőt kurva nehéz! :DD :DD :DD

BEE


DDL
(őstag)
Blog

Csak valahogy a digitális erősítőken nem nagyon kedvelik ott ahova szánták...

Üdv: DDL


gesuz
(senior tag)

Hm csöves elsőre saját készítésű hangfalhoz?
A ''digitális'' D osztályú erősítővel semmi baj sincs csak nehéz volt megcsinálni, nagy teljesítményre most is az, de kapható hozzá IC azzal egyszerűbb a téma. Könyörgöm ne tegyünk teljesítmény erősítőhöz stabilizátor ic-t és főlegne 723:(
Amit ajánlokelső erősítőnek Urbán elektronika 2*40 wattos erősítője, de ehez érteni kell egy kicsit az elektronikához, a siker élmény garantált:).(Volt ismerősöm úgy gondolta ez majd el megy adapterről:) )


PWR
(aktív tag)

Hello,
hangfalepitesben jartas vagyok de erösitöepitesben nem...evek ota keresek es nem talalok olyan helyet, ahol az erösitöt egysegcsomagban lehet kapni. Ezt az Urban elektr. -t merre talalom meg? Aranyat erne az info! Ja, es egy ötlet, hogy hol lehet trafot csinaltatni? Otthon biztos nem allnek neki tekercselni...
Köszi


dark bit
(tag)

Hali!

Csöves erősítő felvetéshez:
Nemhinném, hogy aki vesz egy több 1000 USD-s csöves erősítőt (de ez az ár elmehet millió Ft-okig is, mivel ezt a technikát már nem gyártják sorozatban, csak 1-2 high-end cég) az utána, barkácsol magának egy hangfalat.
Csöves erősítőkért oda meg vissza vannak azok akik már nem tudnak mit kezdeni a pénzükkel és hallották, hogy ennek van a legszebb hangja. Persze nagyon szép karakterisztikája van, de ahhoz, hogy ezt te kihasználd olyan hangfalak is kellenek.
Hozzátenném még, tévhit, ha azt hiszed, hogy egy csöves erősítővel hajde nagy hangerőt tudsz kihozni a hangfalaidból (tegyük fel vettél egyet a barkácsolt hanfalak mellé :), mert csöves erősítőket, csak előerősítőnek szoktak berakni, és ehhez még vesznek csöves, ill más elven működő végfokokat. Márcsak azért is rossz ötlet csöves erősítőt számítógépből kijövő jel után kötni, mert a hangkártya az valamilyen szinten erős jelet ad, az csöves erősítőket meg bakelitekhez igazítják, ott meg marha pici a jel PC-hez képest, szóval ordasul torzítani fog.
Mivel számítógépes hangkártyához készül a hangfal, szerintem egy sima erősítő is megteszi, mert már eleve erősített hang jön ki.
Ha valakinek több pénze van akkor az végfokot vesz, ha mégtöbb pénze akkor csatornánként egy végfokot, ha még ennél is több akkor MOSFET-es végfokokat.

-bocsi a terjedelemért-


Ghost


DDL
(őstag)
Blog

Töménytelen mennyiségű csövet gyártanak még ma is (újra). Akár még itt a ''szomszédban'' is.
Miért ne lehetne hasonló minőségben barkácsolni otthon a csöveshez megfelelő hangdobozt? Mondjuk nem olcsó mulatság, és nem is egyszerű.
A hangjával egyetértek tényleg nagyon szép, de az általános paraméterei rosszabbak mint egy 1000Ft-os IC-ből készülté!. Eza szép hang szinte bármilyen hangszórón kijön.
Attól függ milyen csöves erősítőt vettél/barkácsoltál, meg milyen dobozt! Mert ha egy izmosabb ARC-t pl. - ami tipustól függően akár 150-200W-os is lehet - akkor akár egy ''zongoraláb'' is elég hangosan szólhat. Vagy egy 95-98dB érzékenységű dobozt szereztél. Ez meg 10W-tal halláskárosodást okozhat.
Nem csak előfoknak lehet csövest építeni. Az meg, hogy ''Márcsak azért is rossz ötlet csöves erősítőt számítógépből kijövő jel után kötni, mert a hangkártya az valamilyen szinten erős jelet ad, az csöves erősítőket meg bakelitekhez igazítják, ott meg marha pici a jel PC-hez képest, szóval ordasul torzítani fog.'' egyenesen tévedés. Mert, ha egy mikrofon, vagy RIAA erősítőre kötöd a PC-t akkor tökmindegy milyen, mert torzítani fog. Ha viszont vonalszíntűre akkor meg megint mindegy, sőt előnyben a csöves, mert a sokkal nagyobb táp (eseenként 300-400V) miatt jobban bírja a túlvezérlést. Egyébként meg ott a hangerő poti le lehet tekerni.

Ezért ha vkinek sok pénze van akkor vesz MOSFET-est, ha számlálhatattlan akkor vesz csöves végfokokat, aha meg gondolkodik akkor vesz egy összeillő rendszert.


Üdv: DDL


emvy
(nagyúr)

(Üdv köreinkben, DDL, ha az vagy, akire gondolok - hwsw)

Srácok, vegyetek mosfetet.:) De tényleg, akár házilag is össze lehet barkácsolni egy elfogadható, olcsó erőlködőt mosfet icvel. a tda7294 pl. jó lehet, de rendes tápot kell elérakni. mindez persze akkor jó, ha nincs pénzed jobbra, de pl. otthoni elszállt erősítő helyett szép hangot lehet produkálni egy primitív ne5532es előfokozattal, 7294es ickkel, meg mellé egy 500w körüli trafóval. lényeg, hogy a megadott tápfeszhatárok legmagasabbikát adjátok neki - 35-45 V elvileg, 45-48 körül a legjobb a hangja. szűrésre odafigyelni, legalább 2x20000 uF.

Ezzel kb. 20kból össze lehet dobni egy működő erősítőt.


DDL
(őstag)
Blog

Az vagyok :DD


Üdv: DDL


@aMoRF
(tag)

Végigolvasva a topicot hozzátennék egy két dolgot. Én is hasonló cipőben járok, jártam. Hangfalat magam épitettem (Sub ladat). Én a Somogyis hagszoróktól kicsit ockodom. Ezért az M.N.C. hangszorok mellet tettem le a voksot. Nem tul drágább.
25cm Öntvény alu kávás (ForEver) hangszoró, papir peremes. 9.800.- fával...
Bár ezt a hagszoró tipust eredetileg autó HiFi technikához fejlesztették szobába sem rossz. (talán kicsit kopogosabb a hangja mint egy gumiperemesnek de van belöle az is BigBull néven) de azért esett rá a választás mert ''pofával'' lefele van beépítve és féltem, hogy idővel nem tartja meg a membránt a gumiszél. A doboz 2-es MDF lap gyári tervek alapján. (ugyanis minden M.N.C hagszorohoz van gyári dobozterv:) ) (ja egy 2utas hifi doboz kijön 8e böl mindennel M.N.C alkatrészekkel kalkulálva ami jól szol!) A bélés Hangcsilapító szivacs. Lehet venni táblákban kb. 600 pénz. 60cmx40cm Az egész pasziv doboz mindenel együtt 15e.
Erősítö már kicsit huzosabb darab. Kezdetnek egy kiszuperál aktiv sub láda paneljével hajtom 50W zenei.... szinuszos 30w körül PC-hez bőven elég. Magam akartam építeni egyet de beláttam nem igazán éri meg. Ahoz hogy jó szub erősítő legyen kell egy kroszover ami az erősítő bemenete előt vágja a hangot, hogy az erősítő csak a kivánt frekvencia tartományt erősítcse. (Végfok után nem érdemes mert ebben az esetben sok teljesítmény vész el a hangváltón kb. 20-30%is)
Meg egy pl 100W-os erősitőhöz toroid trafó dukál ami lead + - 35V-ot. kb csak egy ilyen trafó 15e plusz az erősítő panel ami nem is olyan sok kb 5e. De akkor még ott van a hiba lehetőség. Ha valamit elszur az ember és füstöl a rendszer. Leég a trafó vagy kipurcan a végfok. Ami egy kezdő esetében velószinü lehet. Szoval 30e böl öszeraksz egyet.. de enyiért kapsz is... :)
Az meg hogy csöves vagy fet-es nem taglalom mert elötem mások ezt már megteték. Én csak bologatok, hogy igazuk van!

Ezek a saját tapaszatalataim és gondolataim amit meg akartam osztani veletek.


euclio
(tag)


Szevasztok!

Az nem úgy van, hogy a csöveseket a lemezjátszókhoz építik. Ha előfok, vagy integrált (elő+végfok) erősítőről van szó, _lehet_, hogy van benne RIAA korrektor, és így van rajta phono bemenet. Line bemenet viszont mindig lesz rajta. Avégfokok persze mind line bemenetesek. Pont mint a tranzisztorosok.
Az persze eleve nevetséges lenne, ha valaki a ''jó hangzás'' miatt PC hangkártyára csöves erősítőt kötne. Olyan, mint Trabantba rózsafa műszerfal. Nem, még olyanabb.
Hangfalépítésről: Miért van az, hogy a bolti hangsugárzók (nem a műanyag számítógéphangszórókra, hanem a hifi cuccokra gondolok) nagyrészének moslék hangja van, pedig képzett mérnökök/akusztikusok pénzért, sokáig, komoly számítási és _labor_háttérrel (mérőeszközök, süketszoba...) tervezik őket. Vajon otthon a konyhaasztal sarkán mindezek nélkül össze lehet dobni széphangú dobozt? Én kétlem. Persze, ha wattban mérjük a hangsugárzók ''jóságát'', akkor biztosan.
Szerintem hangfalat építeni csak kitből érdemes, vagy egy az egyben lemásolva létező dobozokat. Valamikor lehetett pl. venni Triangle kiteket, de annak úgy is elég húzós ára volt...


DDL
(őstag)
Blog

Amilyen szub erősítőt én összebarkácsolok neked 30e ruppóból olyat te nem veszel 100e alatt az 7szentség.

Üdv: DDL


DDL
(őstag)
Blog

Márpedig lehet. Csak macerás és sokat kell kisérletezni.



Üdv: DDL


@aMoRF
(tag)

Akinek csak azért kell mélynyomó, hogy dübörögjön valami a gép melett az jobban jár ha vesz egy 30-40e es PC-s térhangzású Set-et. Felesleges ugyan enyit egy Subra kiadni és az még csak egy aktiv sub. Mert akkor még kell + erösitö + front hangfal 2db... (Stereohoz) ez igy már 100e veri....


DDL
(őstag)
Blog

Ennek senki nem mondott ellent. Én sem állítottam ennek ellenkezőjét.



Üdv: DDL


dark bit
(tag)

Egyetértek @aMorf kijelentéseivel (remélem jól írtam a nevét)
Erősítőt építeni nem éri meg. Tekercseltetni kell, utánajárni alkatrészeknek, épp elfogyott, visszamenni később, stb.
Ha tényleg olyan frankó erősítőt építessz 30.000 Ft-ból ami fel tudja venni egy 100.000 Ft-os darabbal a versenyt akkor hazudsz. Ne haragudj, ez radikális volt, mondhattam volna az t is, hogy akkor te vagy az én emberem, de az igazság az, hogy 100.000 Ft-ért én olyan csiri-biri 5 vagy akárhány csatornás házimozival egybeépített erősítőt veszek polírozott alumínium házban több éves garival amit te soha nem fogsz tudni ilyen minimális összegért megépíteni.
Én Somogyis hangszórókból építettem nagyon sok hangládát, a tapasztalat az, hogy minden 10ik alkatrészük (mondjuk hangszóró) hibás, de vissza küldöd és kicserélik reklamálás nélkül postafordultával, és ügyelnek rá, hogy amire cserélték ne legyen szar.
Kis pénz kis foci. Nekem teljesen tetszik az a minőség amit a pénzemért kaptam. Itt azért megfordul a fejemben, lehet, ha egyszer építenék M.N.C.-ből akkor már csak abból vagy jobból.
Csöves erősítő az tényleg rózsafa a trabantban. Ehhez csak azt tenném hozzá, hogy csak akkor ér valamit, ha teljes rendszered ''csöves'' :)
És akkor már SACD és bakelit... mert, ha maradnánk az autós hasonlatnál: pakurával tankolt Merci effekt.
Műszaki lapokban vannak leírások csöves erősítő építésről, de ezekkel soha nem fogsz olyan szintet megütni mint egy több milliós hig-end cucc amik mellesleg szinte mindig 2 lépcsőből állnak.

Ghost

üzenetek