üzenetek

hozzászólások


fatpingvin
(őstag)
Blog

ezt valószínűleg soha nem fogom megérteni miért jó egy ilyen SBC-re NVMe SSD-t akasztani. ennél már csak az USB3 vezérlő tudna nagyobb fasság lenni (lásd Pi4)

az a PCIe sáv elég sok egyéb értelmesebb dologra is alkalmas.


E.Kaufmann
(addikt)

Na ja, hálózati adaptereknek...
Én azt nem értem, milyen kompatibilitási gond lehet? Ennyire nyűgös ez a PCIe switch?


fatpingvin
(őstag)
Blog

például. de akár egy normális SATA vezérlőt is el tudnék rajta képzelni. ad absurdum SAS, ha már tárhely...

nem a PCIe switch a nyűgös amúgy

annyiról van csak szó, hogy a gyári lemezképen a bootloader csak arra van felkészítve, ha a PCIe sávon közvetlenül van a NVMe boot drive. az, ha az eszközfa komplexebb, azzal nem igazán tud mit kezdeni. bár ezt a device tree-ben megmókolni tippre nagyjából három sor átírását jelenti :)


azbest
(félisten)
Blog

szimplán csak manapság ez egy olcsó tárhely, ami egyszerűbb és jobb, mint az sd kártya vagy a pendrive. És natívan használva simán csak jobb, gyorsabb.

A hírbéli cuccal az a bibi, hogy úgy látom pcie 2.0 -ás a ASM1182e switch. Szóval az 500MB/s oszlik el két eszköz között. Pedig nem hivatalosan a pi5 tud pcie 3.0 -át, ami 800MB/s.

Ettől persze úgy általában jogos kérdés, hogy miért is venne bárki pi5-öt nasnak vagy desktopnak, amikor n100 és hasonló procis minigépeket hasonló áron lehet venni, s azok kompromisszummentesen működnek és alkalmasabbak nas vagy desktop feladatra. Persze terhelés alatt kicsit több a fogyasztásuk, de az sem sok (komplett gép <=30W max, idle 7w körül)

[ Szerkesztve ]


[K2]
(tag)
Blog

Ez egy remek ötlet és termék, ha az amúgy gyors háttértárakat behúzott kézifékkel szeretnénk használni. Kicsit avítt az a PCIe 2.0, de semmi gond, osszuk csak el kétfelé, úgy biztos jobb lesz. :C


E.Kaufmann
(addikt)

Mondjuk pl házi NVR-nek nem feltétlen hülyeség egy ilyen jól elrejthető keveset fogyasztó nagy kapacitású eszköz, de tényleg nem egy mindenre is ideális eszköz.


Williamgrant
(veterán)
Blog

Arra viszont pont jó, ha pl egy speciális célszoftvert futtatsz rajta, ami pl egy adatgyűjtő és a felszippantott adatokat redundánsan akarod tárolni. Vagy egy gépészet menedzsment szoftver mellé log és adat gyűjtő tárhelynek is jó. Érdemes néha a home világon túl tekinteni, egyre több helyen használnak rpi gépeket üzleti felhasználók.

[ Szerkesztve ]


[K2]
(tag)
Blog

Egy házi NVR-nek megteszi egy kínai céleszköz is, ami olcsóbb és kevesebbet fogyaszt. ...és azon teljes értékű SATA van :DDD Pl. itt egy: [link]

[ Szerkesztve ]


azbest
(félisten)
Blog

Az iparibb felhasználásra inkább nem lengőkábeles dugványozós, összelegózós, hanem a CM form faktoros.

A B széria kicsit eltévedt, mert se nem elég ipari, se nem elég olcsó, se nem elég jó teljesítményű, se nem elég kompatibilis. Mindent tud, de sehová sem ideális.

Persze ettől még igaz, hogy el lehet vele játszani, hogy kockának érezze magát az ember. Csak már nincs meg az a szakadék, mint az első 2-3 széria és egy minipécé között. Sem árban, sem fogyasztásban, sem képességekben. Nagyon speciális igény kell ahhoz, hogy valakinek kifejezetten a pi5 B -t tudnám ajánlani.

Közben persze kapni még talán a pi3 alapú zero2 -őt is néha, az árban és képességben verhetetlen. Nem vergődős desktop, hanem tényleg kockulós kütyü. Tényleg kis fogyasztású.

[ Szerkesztve ]


Cyberboy42
(senior tag)

ha a a cégből pl. egy Rapsberry pi-vel lopod le az adatokat és küldöd átt online, persze figyelve hogy mikor és mennyi adat megy, és jó lenne valami kicsi, gyors és elég nagy kapacitású átmeneti tároló ami még pont befér az irányítópult mögötti elosztóba.


E.Kaufmann
(addikt)

RasPi-n futhat más is, NVR-en csak hákolással.


gabyka
(aktív tag)

Ilyesmit tudnék elképzelni otthoni, pl filmnézős nas-nak...még ha nem is pont ezt.


Williamgrant
(veterán)
Blog

Nem számít industrial felhasználás esetén sem a teljesítmény, sem a fogyasztás (ebben a méretben ezek kerekítési hibákkal azonos mértékűek) egy rack alján vagy erősáramú doboz hátán is elvan. Plusz van rpihez din mount és összes egyéb szabványos sínhez és kerethez is.


azbest
(félisten)
Blog

amiről te beszélsz az barkács és homelab, nem komoly felhasználás. Persze, el lehet játszani ilyesmivel. Magyar cégeknél persze lehet ez már űrtechnika (a semmiből csodát művelni elvárással).

Értem én, hogy az alapítvány nagyon hájpolja magát, de attól ez még csak egy játékszer, amiből sokat akarnak eladni és ígérnek fűt-fát. De kritikus helyre nem ilyen barkács taknyolást kell tenni.

De visszatérve az elejére: persze, sokmindent lehet csinálni pi5 alapon. A kérdés csak az, hogy miért ezt használja bárki, ha van jobb megoldás. Csak mert annyira menő hekker, ha valaki összebarkácsolja, ahelyett, hogy hasonló áron megvenne készen valamit, ami 99% téren jobb. Érdemes tájékozódni, hogy hol tart manapság a modern technika.

[ Szerkesztve ]


Yodafon
(senior tag)
Blog

peldaul en tokre orulnek neki htpc-nek. Csak kar hogy osszessegeben mar joval dragabb mint egy mini ITX-es integralt cpu-s alaplap, pedig vennek egy ilyet mert tudja a 4k/60hz-et....


Williamgrant
(veterán)
Blog

Pl mert UK based Alapítvány (EU hw gyártóknál ez előny) , pl mert ezt ismeri a mérnök, pl mert könnyen futtatható rajta több féle keretrendszer stb. stb.


tasiadam
(veterán)

Egy N100 alaplapon 1 darab nvme slot van, es opcionalisan egy pcie. Ha pcie-be akarsz nvme-t, ugyan ott vagyunk, mert se nem 2.5g, se nem 10g az N100. Ha a pcie helyere raksz raid kartyat, akkor az mar hdd nas lesz. Tekintettel arra, hogy mind a 2 gigabitet tud, ez az opcio egy OMV-vel siman jo, mint otthoni kis shared storage. Hasonlo meretben probaltam hdd piNAS-t epiteni, csak ugye 9mm a max hdd, es 2.5", es ez igy tetozik is egy 2tb-ban. Ehhez kepest az nvme lehet 4tb is. Szoval en inkabb valasztanam a pi5-t 2 nvme ssd-vel, mint egy N100-at


azbest
(félisten)
Blog

a kontinens európa, de eun kívüli, jogilag inkább amerika. A pcb felforrasztás uk. De amúgy bcm fabless bérgyártat. Az alkatrészik sem valószínű, hogy európaiak lennének.

Amerikai szoftverszabadalmi díjat kell fizetnünk az árában, pedig euban érvénytelen. Miután globálisan lejártak codec szabadalmak, ahelyett, hogy ingyen feloldották volna, az új szériában letiltották a hw gyorsítást.

Furán értelmezik azt, hogy mit jelent az open source. Felhasználni szeretnek, más cégeket lopással vádolnak, ha azok felhasználnak abból, amit kénytelenek voltak közösbe adni a licensz miatt.
Verseny ellenesen viselkednek, tönkreteszik névleg árult, korlátozottan eladott cuccok ígéretével a konkurens startupokat.

A broadcom összefonódás és kivételes elbánás ellenére nem megy a driver fejlesztés, mások visszafejtett cuccaiból élnek.

Bevallottan üzleti ügyfeleket akarnak, nem prioritás az egyéni vásárlók kiszolgálása, thinker termékek eladása sokszor csak papíron létezik. Rendszeres a félrevezetés, üzleti érdekű hazudozás tőlük.

Igazi broadcom company.

x86on is fut minden, még több minden. Jobban. Pi5 ellenében.
Annó nagy dolog volt a miniszámítógép életképességének bizonyítása az olcsó boardokkal. De nagyon elkurvultak.


azbest
(félisten)
Blog

Az n100-nak 9 gen3 pcie lane-je van. A gyártón múlik, hogyan konfigurálja fel, hány és milyen slotot tesz rá.

Például a bruttó 160 dolcsiért vett barbone-omon van 4x 2.5G intel 226 lan és 3 slot, amikbe (átalakítóval) 3 db gen3 x1 lane nvme ssd-t tudtam tenni poénból és még maradt egy sata csati. [link] De van 2 konifurálható módú serial, 2 usb3, 4 usb2 és 2 hdmi2.0. Én 16GB ddr5 ramot tettem bele, nem hivatalosan 32-őt is lehet tud.

A bruttó 140 dolcsis kompakt változatnál (16GB ddr5 integrált ram és 512GB m.2 sata ssd + wifi benne), 3 usb3 és 3 hdmi 2.0 mellett csak 2db 2.5G lan fért rá és az nvme slot csak x2 gen3. [link]
Mondjuk azt nem értem, hogy ezen miért nem kötötték be a 4 lanet a stlotba, talán nem volt hely a pcb-n. De ez olyan pici, hogy majdnem raspi méretű.

Htpc téren arra kell figyelni, hogy az olcsóbb kínai n100-asokon nincs hdcp 2.0, így 4k netflix és hasonlók nem mennek, csak fhd. De márkásabb gyártó cuccával az is rendben van. Raspberry 5 kapcsán szerintem eleve kiesik a streaming előfizetés, a hivatalos használat az biztosan.

Persze, ezek kínai cuccok. De van sok más inteles cucc, gyengébb, kisebb fogyasztású is akár. Otthoni, nem komoly használatra tökéletesek. Iparira meg van más iparibb cucc, akár más alapon is, van aki sok éve gyártja az ipari arm bordokat is.

[ Szerkesztve ]


fatpingvin
(őstag)
Blog

ha már blackhatben red team megközelítésben nyomjuk... erre egy laptop sokkal alkalmasabb. egyrészt van beépített szünetmentes tápegysége, másrészt sokkal könnyebb szem előtt hagyva elrejteni. lássuk be egy irodai környezetben egy raspberry sokkal hamarabb fog nemkívánatos kérdéseket kiprovokálni mint egy laptop.


cog777
(senior tag)

Nekem azert annyira nem egyertelmu a mini pc elonye. En ertem hogy az x86 jobb, nade.
Mert vagy K dragan van megbizhato minosegu cucc >500 euro, vagy kinai lottos olcso, vagy mukodik vagy nem, vagy tul melegszik vagy nem, vagy elindul vagy megall a bios-nal, vagy hangos.
Kb az elmult 1 honapot mini pc utan kutakodtam es azert az osszes kinezett occso kinai cucc eseten lehetett panaszkodast hallani ilyen olyan ugyben a redditen.

Tudsz ajanlani egy megbizhato minosegu, halk mini pc-t nekem? Szivesen megneznem.
A RPi-hez legalabb lehet kotni egy fajta minosegi szintet, pl a hozza adott ventivel nem fog neked hangosan suviteni, ergo betehetem a nappaliba a tv ala headless.


azbest
(félisten)
Blog

Ha piből jó a barkács, akkor pécéből se rögtön kaviár kelljen. Gondolom a pi5 sem csupaszon lóg egy telefontöltőn, hanem ahhoz is meg kell venni minden kiegészítőt és háttértárat, gyorsan felszalad az ára úgy. Ha meg headless miniszerver minimál felállással, akkor korábbi gen pi lehet jobb választás.

Pi5 -tel pariban talán valami n6005 procis intel nuc lehet (bár valsz gyengébb a pi [link], lehet n5105 közelebb van, pl NUC11ATKC4 ), a jóval nagyobb teljesítményű és képességűek azért drágábbak. A nuc vonalat átadta az intel az asusnak, pl BBN200MV N200-as. Csak ezek bardone-ok. Rengeteg lépcső van, mindig pár ezerrel többért (i5-1135g7, 12-13 gen i3 vagy i5 U procisok).

De rengeteg i5-7500T vagy korábbi procis (dell, lenovo, hp) brand üzleti minipc is van használtan piacon, amelyek ára nagyon lement (50-60 eft körül, pl [link] ), mivel win11 legalább 8 gen procit kér ezekből. Akinek linux kell, azoknak ez nem szempont.

[ Szerkesztve ]


Lokii
(tag)

Igen sajnos 2,5 hddk el lettek hanyagolva/nem fejlődtek , eléggé sok az SMR is :( szomorú mert ha laptopban van 2,5es slot vagy optikai hely , akkor plusz akksi helyett akár lehetne egy plusz 2,5es hdd vagy SSD winyó

Bár arra egy kulso merevlemez jobb megoldás és akkor nem is kell cserélgetni. De ugye ettől függetlenül szomorú hogy 2,5es HDDk terén uborka szezon van

[ Szerkesztve ]

üzenetek