LED világítás a lakásban - Technika, hobbi, otthon fórum

üzenetek

hozzászólások


KrAt
(veterán)
Blog

Ha megoldható, muti képet plz, kíváncsi vagyok :)


shtml
(őstag)
Blog

Én is erősen fontolgatom, hogy az előszobába és a WC-be LED-es világítást szerelek be, mert a bérlők panaszkodnak, hogy ezekben a helyiségekben gyakran kiégnek a fénycsövek. Ami nem csoda, nem szeretik a gyakori ki-bekapcsolgatást. Valószínűleg 230V-ról működő típus lesz, mert 2 kis helyiség miatt nem akarok inverterekkel bajlódni. Sajnos még fogalmam sincs, milyen olcsó, de tetszetős világítótestet válasszak.

Ötlet?


lapa
(veterán)

hát nem egy űrsikló, de most csak fényerőt teszteltem. később lehet, hogy az "igazi" lámpában (lámpabúrában) fognak lakni. a másik kettő hasonlóan komplex technológiával van "rögzítve". lényeg, hogy műx és 150-ről 10 alá csökkent a szükséges kraft. ideje volt, nehéz a mozgásérzékelőt beállítani a macskák miatt. így legalább csak kicsit fogyaszt mikor éjszaka kint bandázás megy.

ja: a szigszalaggal meggányolt mozgásérzékelőt inkább nem mutatom meg.

[ Szerkesztve ]


KrAt
(veterán)
Blog

Muti, én is a házi módszerek híve vagyok :D

Amúgy jónak tűnik elsőre :)


lapa
(veterán)

konkrét led eszközre nem tudok javaslatot, de az biztos, hogy általános felfogás-változásra van szükség. a jelenlegi ledeket szerintem úgy lehet a legnormálisabban (ár / érték, nem fogyasztás) kihozni, ha a halogén spotokhoz hasonlóan használja őket az ember. ez annyit jelent, hogy csak a szükséges részek kapnak világítást, más nem. innentől leginkább tervezés meg próbálgatás kérdése, nem mindenhol egyszerű.

lehet még esetleg a plafont megvilágítva szórt fényt csinálni, de az ehhez szükséges nagyobb fényerő még szerintem drága. pedig alapvetően az az egészséges, ha az ember nem látja magát a fényforrást (pl. csillár), hiszen az relatíve a legvilágosabb...

én kezdő szettnek jónak tartom az ikeás spotokat, abban már benne a 12v akksi, hosszú vezetékek meg a 3 normális foglalat. ezt akkor több helyre is el lehet vezetni, nincs egy lámpatesthez kötve az ember. egybe-hármas halogén spotok vannak a hálóan pl, azokkal lehet világítani de nem szépen mert mindig lesz egy, ami az ember szemébe világít.

kintre anno gondoltam fénycsőkígyó elhelyezésére a lábazat feletti szigetelés kezdőéle (vízorra) alá (nemtom ez érthető-e) a járda megvilágítására, hasonlót el tudok képzelni valami hungarocell bordűr fölé telepítve beltérre is. ugyebár a plafon alól nem messze egy csomó led világítja így a plafont.


lapa
(veterán)

hardcore led-tuningolók esetleg bepróbálkozhatnak mesterséges holdvilággal, eredeti china napelemes kerti lámpából, a terasz félteteje alá beerőszakolva azokat:

távol
közelebb
eszköz

ez ugyanúgy 10 fokos spot ledet tartalmaz, normál 599 huf lámpesz. eredeti GP 700mah akksival. nyáron pazarul működik, végülis teliholdat csinál. éppen elég ahhoz, hogy akár a megvilágított lakásból kilépve is lássa az ember, hogy van-e ott valami vagy valaki. ezek a led lábainak óvatos hajlításával állíthatók, figyelembe véve a napelem déli tájolását a beszorításkor. szerintem még most is jól műxene, csak az akksiknak van hideg. most már van rendes, szóval nem szívok a kábelezéssel. belegondolva csak az elemet kell bevinni valami minimál csövön a melegbe. de ezt nem próbáltam, lehet a napelem is hullik 10 fok alatt már...

[ Szerkesztve ]


shtml
(őstag)
Blog

Hát igen, általában is a helyi világítás a leghatékonyabb és legtakarékosabb.

Az Ikea-féle spotot próbáltad már LED-del? A leírásban akkumulátorról nem volt szó, csak trafóról. Nem néz ki rosszul és akár a mennyezetre irányítva is jó lenne.

Azt esetleg tudod, milyen feszültséget ad ki a trafója? Mert ha váltófeszültséget, akkor az több okból sem lenne jó.


Jancsi
(aktív tag)
Blog

Érdemes azért fogyelni arra hogy milyen ledes lámpát vesz az ember, egy minőségibb huzallábas LED közel 100Ft, olyanból nem lehet 20-30 ledes lámpákat csinálni ami 2-3k-ba került (tudom nagytételben a gyártónál olcsóbb, de akkor is kell táp, burkolat haszon és miegymás.

(#37) shtml
Ezek az adatok elég megmosolygtatóak, nem éppen mai darab lehet az a LED. A CREE XR-E ledek már 350mA-n tudnak 107lm-t, igazábol csak a hőmérséklet a legnagyobb ellenfele.


lapa
(veterán)

excusé moi, akksi helyett trafó akart lenni természetesen. megnéztem és ~11,5v / 10-40w. akkor ez annyira mégse jó, mint gondoltam. még az is lehet el se indul a 10w alatt. mondjuk én azért sem figyeltem erre eddig, mert legrosszabb esetben gondoltam rákötöm a gép tápjára.

persze belegondolva nem lett volna nehéz kitalálni, hogy az izzók miatt nem fogják egyenirányítani...


shtml
(őstag)
Blog

Egy egyszerű trafó nem olyan, mint egy PC-s táp, ami egy adott terhelés alatt esetleg el sem indul. :) Nagyobb gond az, hogy a LED-ek kisebb terhelésén megnő a kimeneti feszültség, az egyenirányítás meg tovább növeli a feszültséget nagyjából az 1.4-szeresére. Egyoldalas egyenirányítás plusz nagy szűrőelkó megoldás lehet, a trafó névleges terhelhetőségének negyede táján ez még nem gond (mármint az egyoldalas egyenirányítás).

Edit: Az elkós szűrés miatt a kimeneti feszültség nem az effektív, hanem inkább a csúcsfeszültséghez áll közel.

[ Szerkesztve ]


lapa
(veterán)

igazság szerint úgyis valami ipari megoldás kéne, egy olyan 12v egyenfesz táp, ami elbír adott esetben többszáz wattot is. a jelenlegi napelemes rendszerek a napelemről egyből akksira váltanak, nem pedig hálózatra, ez elég hülye dolog. amit én szeretnék az az, hogy napelemről először hálózatra váltson, az akksi csak bakup legyen ha nincs hálózat. pc-hez vannak 12v-os tápok, talán a tv meg monitor is hajtható lenne 12v-ról. ehhez viszont kéne valami bika 12v trafó, megfelelő hatásfokkal. meg vastag kábelek.

ezt csak gondolatébresztőnek szántam a 220v / 12v témában.

esetleg olyat el tudok képzelni, hogy szünetmentes akksija helyett van a napelem, és van rajta egy feszültség szerint kapcsoló relé. ha a napelemen 11 vagy akárhány volt alá esik a fesz, akkor visszakapcsolja a hálózatot. ha van 12v, akkor elveszi a hálózatot megint. ez esetben mondjuk a gép tápja adná a többi fogyasztónak a 12v-t. monduk ezzel a konverziót nem küszöböltem ki, de legalább házilag megvalósíthatónak hangzik.

[ Szerkesztve ]


Jancsi
(aktív tag)
Blog

A nyakam nem tenném rá, de valószínűleg azért nem kötik közvetlenül a napelemre az invertert, mert a napelem nem nagyon bírja a dinamikus terhelést. Szépen folyamatosan csordogál belöle pár amper, de ha hirtelen kell esetleg 100-200A nem tudja bizosítani, szemben az akkuval.
Ha komolyabb napelemes rendszerben gondokozol akkor célszerűbb nagyobb feszültségre tervezni, kisebb áramok mellett hatékonyabb a feszültség átalakítás. Ha nem kell tul nagy teljesítény 48V jó megoldás lehet, ahhoz lehet leválaszás nélkül is DC-DC tápot építnei, vagy venni mivel elég elterjedt szabvány a 48V-os táp, valhol még PC tápot is találtam ilyen bemeneti feszültséggel.


shtml
(őstag)
Blog

A napelemes rendszerek célja elsősorban áramtakarékosság. A napelemből a fogyasztó által fel nem használt energiával töltik az akkut, ezért az akku energiáját használják fel először. Hiszen ha az akku teljesen fel lett töltve, akkor a napelemből származő fölös energia kárbavész.

Ezért szerintem azt kell eldönteni, mi az elsődleges cél: energiatakarékosság vagy az esetleges áramszünetek biztonságos áthidalása az akkuval.


lapa
(veterán)

pont az akksi a nagy probléma, a jelenlegiek ár / élettartam aránya gyalázatos, a legújabbak is csak ~2000 kisülést bírnak utána a kapacitásuk 50% alá esik. meg ha megnézi az ember most durván 1/3 ár a panel, 1/3 az akksi és 1/3 az inverter. ha meg lehetne oldani első körben a második kettő nélkül, az nem lenne rossz. ha azt veszem a gép üresjáratban 50w-ot eszik, akkor 12 óra setét alatt 600w. ha jól értem ez egy 50Ah akksi teljes kisülése. a hasamra csapva eszerint legalább 100-150 ezer forintnyi akku, nagyságrendileg 200-300Ah kéne csak a géphez. és ezt by design cserélheti az ember 2000 / 365 = 5,5 évenként. szerintem egyébként az akksik előállítása és újrahasznosítása eleve több tényleges energiát emészt fel, mint amit én a napból kiszedek, szóval szerintem energiatakarékosságról globális értelemben aligha beszélhetünk. itt maximális infrastruktúra-függetlenség a cél.

a hálózatra visszatáplálós verzió elméletileg veszi mindezen akadályokat, de ha mindenkinek olyan lesz ugyanúgy csak nappal lesz tele a derót elektronokkal...

ez a téma már nagyon off, sajnálom hogy belekevertem. szerintem hagyjuk inkább, koncentráljunk a ledekre.


shtml
(őstag)
Blog

Egyetértek, eléggé off, csak azért válaszolok, mert nem értem a számításodat. Addig OK, hogy ha a géped üresjáratban 50 wattot eszik, akkor az 12 óra alatt 600Wh, egy 12V 50Ah-s akku kapacitása meg szintén 600Wh.

De miért is kellene 200-300Ah csak a géphez?

Abban ellenben igazad van, hogy a jelenlegi árak mellett egy ilyen beruházás soha nem hozza be az árát. Az említett gép az 5.5 év alatt csak az éjjeli 12 órával számolva 60,000 forintnyi villamos energiát fogyaszt, vagyis valóban sokkal többe kerül a beruházás, mint a megtakarított energia.


lapa
(veterán)

a kapacitásnak hasra 50%-át vettem kinyerhetőnek, meg a másnap jött egy durva melegfront 3 felhős nappal. azt legalább ennyire tudományosan hasaltam be. no így jött ki. mellette opcionálisan égettem ledeket néha, meg a monitort is be-be kapcsoltam, az is megevett 20-25 wattokat stb.

sajnos nem véletlen, hogy még mindig leginkább hétvégi házakhoz ajánlják a napelemet, hogy minél kevesebb legyen a kisülés-feltöltés ciklus.

na hát ezért hanyagolnám az akksikat háború idejére, addig a napelemet direktben szeretném használni a fent vázolt felállásban.

nekem már akkor is jól hangzik a dolog, ha csak a nappali világítás megy napelemről, este meg átkapcsolja az ember valami 12v trafóra. konyha, éléskamra, wc, monitor stb.

ja: persze, soha nem hozza be az árát, lásd a jelenlegi gazdaság sem használja. itt és most tényleg csak az infrastruktúra-függetlenség lehet az érv. az viszont felértékelődőben van. tudod kitalálják holnap, hogy az elektronok manifeszt nélküli ügyletek által vannak csak forgalomban és kész is van az energetikai válság.

[ Szerkesztve ]


lapa
(veterán)

azért ebből 3 db-ra lecserélném a halogén csöves állólámpát, pedig annak csodás fénye van. úgyértem 3 db olyan panelra, valahogy összehoznám. szerintem még el is férne rendesen. a 40 fok is jól hangzik, már csak olcsóbbért kéne adniuk...


lapa
(veterán)

innen is jópofa az uccsó előtti, a többi soványka.


lapa
(veterán)

hú, ilyet meg csinálok élethű csillagképekkel álmennyezet-szereléskor. hogy hogyan fogalmam sincs. de lesz, az tuti.


shtml
(őstag)
Blog

Igen érdekes, hogy még a részletes adatok között sem adja meg a fényáramot (lumen). Annyira ne nézzék már idiótának a vásárlót, hogy izzólámpák fényáramához hasonlítanak, főleg úgy, hogy az eltérő színhőmérséklet miatt félrevezető a hasonlítás.

A 30000 órás élettartam meg kiábrándító - ha ez így megy tovább, hamarosan eléri (felülről) a jobb fénycsövekét. Amikor megjelentek a LED-ek, még 100,000 órás élettartamok voltak, most már inkább csak 50,000 órásak, de ez a 30,000 óra számomra sokkoló.

(#58) lapa:

Tja, a hatásfokok (lumen/W) nagyon gyengék. :(

[ Szerkesztve ]

üzenetek