üzenetek

hozzászólások


Fecogame
(veterán)
Blog

4 órával ezelőtti hír, ugyancsak az Inteltől:

Lelőtte a Pathfinder for RISC-V programot az Intel


awexco
(őstag)

Valamivel meg kell nyugtatni a részvényeseket ...


tibaimp
(nagyúr)

Nem jó irány...bár biztos tudják mit csinálnak. Gondolom próbálják a max. profitot kihozni, amit még lehet...


tasiadam
(veterán)

Az intel, aki megvesz mindent, aztan ugyan ezeket beszantja. Se ssd, se halozat, se semmi, csak CPU es GPU. Meg eselyt sem adnak a RISC-nek, vagy a halozatnak.


sh4d0w
(félisten)
Blog

/Troll on

Igen, sokkal jobb, hogy csak a 2.5 Gb-es vacak maradt, amivel mindig gondok vannak...

/Troll off


Polarstar
(nagyúr)

Aztán könnyen lehet, hogy ezeket a kifejlesztés alatt álló technikákat vidáman használja a hadsereg - ugyanis nekik nem okoz gondot, hogy sem a protokoll sem a rendszer nem egyezik meg a kommersz fogyasztói elektronikával? :D


Pikari
(addikt)

A hadseregek mostanában normál internetet használnak kommersz szolgáltatásokon alapulva (pl html, sima weboldal amit bárki hostolhat akár a harctéren is, azon fut egy kalkulációkat végző javascript, ahol beállítod, hogy milyen fegyverrel akarsz lőni, aztán kiírja, hogy pl a tankba milyen koordinákat üss be a célzáshoz, alatta titkosított chatszoba, ahol megbeszélik, hogy ki mit lő épp ki, a háttérben google mapssel. ez a legjobb módja annak, hogy a parancsnokságtól kezdve az egyszerű közkatonáig bezárólag könnyedén és gördülékenyen lehssen megoldani - a korábbi módszerekhez képest 5x-10x gyorsabban - a célpontok helyzetének megosztását, kilövését, akár az észlelésüktől kezdve 30 másodpercen belül. A módszert az ukránok fejlesztették ki, és az oroszok elleni háborúban vetették be márciustól kezdve. Lehetséges, hogy azóta már opensource, és bárki letöltheti.


Ligend
(tag)

Azért a CPU és GPU mellett ott vannak még az FPGA-k is, illetve a hálózati portfólió, aminek része az említett IPU. Amit most elkaszáltak, azok a switch-ekbe szánt ASIC-ok, de azon a piacon lényegében egyeduralkodó a Broadcom.


tasiadam
(veterán)

Szervereinkben az intel NIC-eket is broadcom-ra csereltuk, mert nem tudunk intelt kapni bele


ricsip
(addikt)

az mindig jó hatással van az ipar 1-1 szegletében az innovációra, ha ott versenytárs nélküli 1szereplős monopoliumok alakulnak ki. Nem.


Ligend
(tag)

A 2022-es év ebből a szempontból (is) nehéz volt, de nem csak az Intel számára. Szinte csak a Broadcom hálózati chipek voltak elérhető szerver adapterekhez, mert az Intel és NVIDIA (Mellanos) is nagyon magas szállítási időkkel volt elérhető, már ha egyáltalán. Azt tapasztaltam, hogy a 10/25G SFP28-as adapterek azért kaphatók voltak, és a leginkább a 10G Base-T csatolós modelleket súlytotta a hiány.


Ligend
(tag)

Nem vagyok versenyellenes, támogatom, hogy több piaci szereplő legyen, azonban a jelek szerint az Intel sem hisz ebben eléggé, hogy tovább invesztáljon bele. Mindig rossz érzés látni, hogy egy nagy cég felvásárol egy kisebbet, aztán nem tud vele mit kezdeni és pár év múlva lehúzza a rolót / kiszáll a piacról.

Tényt állapítottam meg, hogy nem a teljes hálózati piacról szállt ki az Intel, csak a hálózati switch-ek fejlesztését állította le. Az is tény, hogy a Broadcom piacvezető, és valamiért nem állnak sorba az újabbnál-újabb versenyzők, hogy megszorongassák. Közel sem lehet azonban egyszereplősnek nevezni a piacot. A második helyen álló NVIDIA / Mellanox is alig több, mint harmad annyi részesedéssel rendelkezik, mint a Broadcom.

De nem csak a hálózati switch-ek piaca ilyen. Nézzük meg az x86-ot (Intel 75%, AMD 25%) vagy a dedikált GPU-kat (NVIDIA: 83%, AMD: 17%). Ezeken is van egy-egy domináns szereplő, ahol a második helyen álló még valós piaci potenciállal rendelkezik, de nagyon nehéz egy új kihívónak megvetnie a lábát. Az x86 ebből a szempontból eleve torz terület, mert licencet igényel, amit az Intel vagy odaad egy új gyártónak, vagy nem, de leginkább nem. Szerencsére a szerver processzorok piaca nem csak x86, ott van még az IBM Power, az ARM és talán egyszer a RISC-V is. A dedikált GPU-k pedig épp most kaptak új versenyzőt az Intel személyében, és tiszta szívemből támogatom őket, hogy befussanak. Teszek is érte, veszek egy A770-et, annak ellenére, hogy tisztában vagyok azzal, hogy fizetős beta-tester leszek ;)

A Broadcom hegemónia megtörésére nem igazán tudok mit tenni. Ha a nagy switch gyártók (Cisco, Arista, Aruba, Juniper, Dell, de talán a Huawei is (FIXME!)) és még a whitebox gyártók is elsöprő többségben Broadcom-ra építenek, pöröghet a végfelhasználó vagy architect, hogy márpedig ő piaci versenyt akar, nem kap mást. Sőt, igazából neked, mint végfelhasználónak édes mindegy, hogy milyen ASIC dolgozik az eszközben, mert te Cisco, vagy Aruba switch-et veszel (esetleg whitebox modellt, hogy aztán mondjuk Cumulus Linux-ot futtass rajta), annak feature listája alapján választasz, nem a switch chip-ét nézed. Switch piacon pedig van verseny.


nexwo
(őstag)

nekem is van 10G intel nic-em, de nem kompatibilis a Mikrotik-el… szerintem nem csak a 2.5 G bajos.

üzenetek