Méhészkedés - Technika, hobbi, otthon fórum

üzenetek

hozzászólások


raver
(aktív tag)

ha csak a dohány lenne a 3szorosa, akkor átlagosnak mondanám.....


FuckeR19
(senior tag)

A fedelezett viasszal mit szoktatok csinálni?


kopitar.robi
(újonc)

Miért lógnak a kaptár elött a méhek??
(Szőllő fürt alakban)


kopitar.robi
(újonc)

Hogyan kell készíteni napviasz olvasztót???
(kezdő méhész)


lorcsi
(veterán)

melyik rész a dohány?


Thrawn
(félisten)
Blog

Mert új királynő van, aki hamarosan lelécel a banda egy részével, új lakást keresni.

ps: Használd a mod gombot kérlek, ne egyből új hozzászólást írj!


raver
(aktív tag)

Rég jártam már itt. Látom a szezon hozza a kérdéseket is.

FuckeR19: A fedelezett viaszról érdemes a mézet a méhekkel lepucoltatni. A viaszt egy nagy edényben napsütötte helyen tartani. Esténként átforgatni és egy kis vízzel locsolni. Mennyiségtől függően 1-2 hét alatt teljesen mézmentes lesz a viasz. Ezután már üstben viaszpogácsát is lehet belőle készíteni.

kopitar.robi (#163): Thrawn az egyik lehetséges okot már leírta. A dolog mélyebb megértéséhez egészen a méhek fajtájáig vissza kell nyúlni. A Kárpát medencében a krajnai méh az öshonos. Ennek a fajtának egyik nagyon jó tulajdonsága, hogy akác kezdére már megfeleő (néha túl sok) számú méh található a kaptárban. Akáckor a sok dolgozó méh jól jön. Viszont akác után (azaz most) nincs számottevő hordás. Azaz a kűlső munkák szinte a víz hordására korlátozódnak. Hordás hiányában a belső munkálatokhoz sem kell anyi dolgozó méh. Tehát a felesleg kiűl a kaptár kijárójába (tőgyel). Ez a kaptár hőmérsékletének szintentartásához is elengedhetetlen.
Ha akácon jól dolgoztál nem kell félned egy rajzástól. De ez már egy másik téma.....
(#164): Ezt elég nehéz írásban elmagyarázni. Ha lesz időm lerajzolom és elkűldöm e-mailban.

lorcsi: Nem igazán értem kérdésed. A vadohány magyarország egyes területein az akác után következő első mézelő növény. Persze a kultúrnövényeket nem számolva. Selyemkórónak is szokták nevezni. Színe sötétebb mint az akácmézé. Sűrűbb és jellegzetes illata is van. Íze tapasztalatom szerint területenként változó. A homokos talajon inkább telt mély édes íze van. A fekete földön termőnek viszont markáns fűszeres íze is lehet. Nekem ez a fajta ízlik a legjobban


kopitar.robi
(újonc)

Köszönöm az infokat. raver: tied lett igaz ,mert még eddig nem rajoztak meg,és nagyon sokan vannak! Ezek még kirajozhatnak e? Vagy azon gondolkodtam hogy lehet e belőle csinálni műrajt és ha lehet hogyan, mert több variációt is hallottam????!!!
Vagy mit javasolsz???
ELŐRE IS KÖSZI!!!!!!!!!!!

[ Szerkesztve ]


raver
(aktív tag)

Természetesen kirajozhatnak még. De nem látok rá nagy esélyt. (látatatlanban csak tipp)
A rajzási időszak már lement. Ha nincs számottevő hordás, akkor szerintem nem lesz rajzás. De ehhez ellenőrizd a bölcsőket és a jelenlegi anyát is.

Hafejleszteni szeretnéd a méhészeted, csinálhatsz műrajokat is. De vigyázz ha egy családot megosztasz, akkor idén sem az eredeti, sem a "csinált" család nem fog megfelelő menyiségű mézet hordani.

A műrajokat mi a következő képpen csináljuk:
Csakis erős családokat szabad megosztani. A műveletet ajánlott megfelelő hordás mellett véghezvinni.
Az új család készítésekor már legyen egy "felesleges" anyád, vagy egy fedett RAJ bölcsőd. Keret közepén nevelt bölcsővel nem érdemes foglalkozni.
Az anya nálunk egy sarkalatos kérdés. Csak olyan családdal neveltetünk bölcsőt, ami megfelelően tiasztán tartja a kaptárat. Meszes családdal SOHA nem neveltess anyát.

Ha ezek a feltételek megvannak, és hordás közben csinálod ezt akkor nagy eséllyel egy új család birtokosa lehetsz.

1. Keresd meg és zárkázd be a kiinduló család királynőjét.

2. Keress legalább 2db FEDETT fiasításos keretet. (ezt kapja meg az új család.)

3. Az új család kaptárát rendezd be. ( 2 szélső keret virágporos. üres keretek. majd a 2 fiasításos keret közé mégegy üres keret.) De ezt izlésednek és méhészeti módszerednek megfelelően is csinálhatd.

4. A fedett fiasításos keretekről ne rázd le a méheket. Azok úgy ahogy vannak mehetnek az új kaptárba.
Ahhoz hogy az új családod ne néptelenedjen el rázz még bogarat az új kaptárba. (mennyit? attól függ hogy milyen erős a kiinduló család és hogy milyen erős új családot akarsz csinálni).
Az új anyát zárkázva tedd az új kaptárba. Csak 1-2 nap múlva engedd ki.

5.1 Ha nincs hordás és lehetőséged van csukd be a kaptár kijáróját és készíts elő a szállításhoz. Ajánlatos az új családot legalább egy hétre röpkörzeten kívűl elhelyezni. ( ha erre nincs lehetőséged, akkor 4. ponban leírtaknál sokkal több méhet rázz az új kaptárba)
5.2 Ha hordás van mi nem szoktuk az új családokat sehova sem vinni.

Ha ezzel kész vagy még nincs új családod. Ha már egy petéző anyát adtál a családnak pár nap műlva győződj meg róla, hogy tényleg petézik-e.
Ha bölcsőt adtál a családnak, akkor figyelj oda hogy csak az az egy bölcső legyen a családnál (a többit roncsold le)
Futó anyával is lehet csinálni, de akkor nagyon sok odafigyelés igényel majd.

Addíg amíg az új családban az anya nem petézik és nincs fedett fiasítása gyakran ellenőrizd őket.
------------------------------

Ez a módszer koránt sem tökéletes. A méhek megölhetik az új anyát, lerághatják a bölcsőt....stb.

A legjobb módszer ha már repce virágzásánál elkezded előkészítei a családot a megosztásra. Azaz akác után nem engeded az új anyát a méztérbe petézni, hanem a méztérben lévő méheknek adsz egy új anyát vagy bölcsőt. Persze mindezt úgy hogy a fészket és a méztért előtte már különválasztottad. NB 18 keretesnél ez jó módszer.


szoketamas
(újonc)

Sziasztok...

Segítséget szeretnék, kedvet kaptam a méhészkedéshez, de még nem méhészkedtem soha, ....
Hogy érdemes elkezdeni kb hány családdal?
Mettől meddig van szezonja ??(gondolom májustól)
és kb egy kaptárból hány kg méz jön le??


raver
(aktív tag)

Ha csak kedvetkaptál akkor kb 1 családdal érdemes elkezdeni.
pár családdal a szezon az első kirepüléssel kezdődik és a beteleléssel ér véget. Nagyüzemi méhész télen is a "méhekkel foglalkozik. Mégha közvetve is.

A mézmenyiség nagyon eltérő lehet. Sokminden befolyásolja. Első évben semmiképp ne a méztermelés legyen a célod. Sőt a másodikban sem... :DDD

Mielőtt bárminek is nekilátnál: Örösi Pál Zoltánnak nagyon hasznos könyvei vannak a témában. Itt egy egész szép listát találsz írásairól.

[ Szerkesztve ]


Racecam
(MODERÁTOR)
Blog

Mondjuk csak majdnem írta le jól Thrawn, mert általában nem ez az oka, hanem sokkal inkább amit Te is leírtál, ráadásul az első rajzásnál az "öreg" anya távozik a kaptárból, fejlett anyabölcsőket hárahagyva. (Ezután még további rajzás lehetséges a frissen kikelt fiatal anyákkal is a család erejétől függően.) ;)

u.i.: Vagyis új "királynő" még nincs, de lehet, hogy már csak órák/napok kérdése és lesz. (Fiatal, párzatlan anya.)

u.i.: Thrawn #174: Nem is azért mondtam, csak kiegészítésként, hátha valakit édekel. :)

[ Szerkesztve ]


Thrawn
(félisten)
Blog

Sosem voltam nagy méhész :B


szoketamas
(újonc)

Köszönöm a válaszod raver...

Még egy-két kérdés: hogy érdemes elkezdeni?

Idősebb , tapasztalt méhész mellett, vagy magunktól könyvek stb alapján...
Nagy kedvem van belevágni, de igazán egy dologtól félek csak, lehetm hogy ez hülyeség, de attól félek, hogy a méheim valakiket nagyon megcsipnek, gyerekek stb...


Racecam
(MODERÁTOR)
Blog

Természetesen (szerintem) egy tapasztalt méhész mellett érdemes elkezdened (de az nem feltétel, hogy idős legyen :D ), mert könyvekből, ahogy általában mást is, nagyon nehéz ezt megtanulni. (Én úgy gondolom, nem is nagyon lehet.)
A szúrásról, mert ugye arról beszélhetünk csak itt, illetve a félelmedről, annyit tudnék mondani, hogy olyan helyen kellene tartanod a méheket, ahol ennek a bekövetkezése minél kisebb. A méhszúrás, eltekintve az igen ritka túlzott allergiás reakciót, nem halálos. Sőt, vannak akik esküsznek a gyógyító hatására. Szerintem, ez nem annyira nagy probléma, ha csak nem egy lakótelep közepén a balkonon szeretnél méhészkedni. :)


raver
(aktív tag)

Amíg lövésed sincs és van rá lehetőség érdemes tapasztalt méhésze mellé szegődni.
A könyveket azért írtam, mert ha csak egy módszert ismersz (amit a tapasztalt méhésztől lestél el) akkor nagy valószínűséggel soha nem lesz jobb eredményed a mentorodnál. Érdemes nyitni. És még az elején kevés családdal kipróbálni mindent amit lehet. Ha sok családod lesz, már csak félszből sem fogsz olyan bátran kísérletezni. Akkor már egy rossz ötlet komoly pénzveszteséget is okozhat.

Tehát az elején (amig nem tudsz nagyot bukni) próbálj ki minden technikát, fortélyt, trükkök.
Legalábbis én ezt vallom.

Ha az udvar végébe leteszel 1-2 család méhet, attól senkinek semmi baja nem lesz.
1. Az elején úgysem lesz annyi bogarad, hogy bárkit is zavarna. :DDD
2. A méhek céltalanúl nem szeretnek "kóborolni". Tehát nagy tömegben csak a kedvükre való helyeket látogatják.

Az itatóra viszont nagyon figyelj. Ha otthon tartod a csládokat, legyen a kaptárak közelében napsütötte helyen itató. Ha eszt nem teszed ki nekik, akkor valószínű a szomszédból fogyják a vizet hordani. Abból pedíg balhé lesz...

Amúgy meg nem kell ezt túlkomplikálni. Ha van lehetőséged menj el néhányszor egy tapasztaltabb méhészhez leseskedni. Ha ezután is bele szeretnél vágni, vedd meg az első családodat és had szóljon. A többi jön magától (meg persze innen) ;)


FuckeR19
(senior tag)

Kössz infót.Atkairtáshoz szeretnék készíteni 1 ködözőt. Esetleg ebben tudnál segíteni?


FuckeR19
(senior tag)

Elkészítettük azt atkairtót, kérdésem az lenne hogy van atkairtó folyadékom (kis lapkára csöpögtetős) és ezt használhatom ebbe a cuccba?


74
(újonc)

Hogy vált be az atkairtó?
Esetleg meg lehet kapni a tervet?

üzenetek